W piątek 27 listopada 2009 roku o godz. 10.00 w sali koncertowej Miejskiej Szkoły Artystycznej w Mińsku Mazowieckim odbyła się uroczystość upamiętniająca 179. rocznicę wybuchu Powstania Listopadowego. Zgromadzonych gości, wśród których znaleźli się m.in. przedstawiciele władz lokalnych i kombatanci, w imieniu własnym oraz współorganizatorów – MDK i MZM - powitała dyrektorka Piątki, Ewa Szczerba
Mury powstania

Gdy wszyscy spodziewali się referatów i politycznych wystąpień, sceną zawładnęli młodzi artyści, przygotowywani przez nauczycielki Iwonę Kokoszkę, Mariolę Kruszewską, Magdalenę Jakubowską i Halinę Prus. W tle wyrazistej scenografii, której główny element stanowił orzeł umieszczony na biało-czerwonym suknie, wystąpili uczniowie mińskiej Piątki, którzy zaprezentowali obfity i uniwersalny w swej wymowie program artystyczny. Młodzież przedstawiła krótki rys historyczny powstania, bogato przeplatany strofami poezji patriotycznej i dźwiękami nastrojowej muzyki przy akompaniamencie fortepianu, saksofonu, fletów i akordeonu. Niekłamanych wzruszeń dostarczyły publiczności pieśni wykonywane przez solistów i szkolny chór. Obecni na uroczystości goście oraz zaproszeni uczniowie mińskich szkół usłyszeli między innymi: „Rotę”, „Wojenko, wojenko”, „Ej, dziewczyno, ej, niebogo” i inne polskie pieśni, które na stałe wrosły w naszą kulturę i tradycję narodową. Bardzo widowiskowym elementem programu artystycznego były również występy najmłodszych uczniów Piątki, którzy zaprezentowali się w kujawiaku i trojaku.
Warto podkreślić, iż w przedstawionym montażu słowno-muzycznym nie zabrakło odniesień nie tylko do powstania listopadowego, ale również współczesnej, bliskiej nam historii Polski, czego wyrazem było m.in. wykonanie poruszającej pieśni Jacka Kaczmarskiego ze znanym zawołaniem: Wyrwij murom zęby krat / Zerwij kajdany połam bat / A mury runą runą runą / I pogrzebią stary świat! Dzięki tej pieśni oraz talentom recytatorskim i wokalnym młodzi artyści oddali hołd wszystkim pokoleniom Polaków walczącym o wolną, sprawiedliwie i mądrze rządzoną Polskę. Wprowadzili widownię w nastrój głębokiej refleksji i zadumy nad przemijaniem.
Po programie artystycznym głos zabrał dyrektor Celej, a po nim Artur Piętka z Muzeum Ziemi Mińskiej. Przeczytał on prelekcję na temat przebiegu powstania listopadowego na ziemi mińskiej. Dzięki szczegółowo przygotowanemu wystąpieniu uczestnicy uroczystości zgłębili wiedzę na temat mniej znanych faktów dotyczących walk powstańczych na naszym terenie. Dowiedzieli się m.in. o kilkakrotnych bojach o sam Mińsk, spaleniu Jakubowa, wojennych pomyłkach i niedołężności operacyjnej dowódców, a szczególnie gen. Skrzyneckiego. To przez nich Polska musiała czekać na wolność jeszcze 88 lat.
Piątkowe spotkanie przy muzyce, historii i poezji patriotycznej, mimo że przebiegało we wczesnych godzinach przedpołudniowych, miało charakter bardzo nastrojowy. Optymizmem może napawać fakt, iż dzięki takim uroczystościom nawet przegrane i odlegle czasowo wydarzenia nie tylko nie odchodzą w niepamięć, ale stają się bliższe zarówno starszemu, jak i młodszemu pokoleniu mińszczan, dla których stanowią interesującą lekcję historii. Gdybyśmy jeszcze umieli wyciągać z niej wnioski mieć odwagę kruszyć mury wszelkiego zła współczesności.
Numer: 2009 49 Autor: J. Zbigniew Piątkowski
Komentarze
DODAJ KOMENTARZ