Cegłowska niepodległość

W gminie Cegłów odbyły się 11 listopada dwie uroczystości. W Cegłowie po mszach w obydwu kościołach wójt Krzysztof Miklaszewski i przewodnicząca Teodora Wójcik złożyli kwiaty przy częściowo odrestaurowanym Pomniku Niepodległości, a księża - Grzegorz Kocięcki i Grzegorz Dróżdż w asyście weteranów wojny, członków organizacji „Strzelec”, harcerzy, strażaków oraz mieszkańców, modlili się w intencji poległych za Ojczyznę. W Podcierniu natomiast, dzięki nowej tablicy na kamieniu niepodległościowym, wróciła pamięć z tamtych lat.

Więzień nie śpiewa

Cegłowska niepodległość / Więzień nie śpiewa

Te słowa piosenki „Jedenasty listopada” autorstwa E. Buczyńskiej (słowa) i J. Piątkowskiego (muzyka) były myślą przewodnią programu artystycznego gimnazjalistów z Cegłowa. Zaprezentowali historię drogi do Niepodległości, a toczona w trakcie występu dyskusja dwóch uczniów, ich odmienne poglądy na temat pamięci czy zapomnienia tamtych lat dała wiele do myślenia. Na szczęście patriotyzm zwyciężył. Młodzi artyści przestrzegali, byśmy postępowali tak, aby zdobytej tak niedawno wolności już nigdy nie utracić, bo „uwięziony ptak nie śpiewa (…) a Niepodległość znaczy wolność / słowa najpiękniejsze”. Ten piękny i wymowny montaż przygotowały Jadwiga Czerwińska, Małgorzata Jachowicz i Justyna Radzikowska z ZS w Cegłowie. Drugą częścią programu był występ zespołu „Zorza”. Panie przypomniały nam kilka pieśni sprzed lat, a licznie zebrana publiczność śpiewała razem z nimi.
W południe odbyła się kolejna uroczystość, na którą pojechał wójt gminy Cegłów. Przy szkole w Podcierniu na granicy gmin: Cegłów i Mrozy jest olbrzymi głaz. W 1928 roku mieszkańcy ówczesnej gminy Kuflew postawili tam Pomnik Niepodległości, posadzili dąb i ogrodzili sztachetami. Czas zrobił swoje, napis stał się nieczytelny, mało kto pamiętał jego treść. Na szczęście są dokumenty archiwalne, powstał Społeczny Komitet na czele z Tadeuszem Serwatką i udało się przywrócić pamięć. Witold Stelmaszczyk z Podciernia przygotował tablicę z oryginalnym napisem, wykonał nowe metalowe ogrodzenie. 11 listopada po uroczystej Mszy Św. odbyło się jej poświęcenie. W uroczystości udział wzięli: księża z kilku parafii, wójt Krzysztof Miklaszewski, dyrektor SP w Podcierniu, Anna Stelmaszczyk z pracownikami i uczniami, panie z KGW w Podcierniu, strażacy i mieszkańcy. Radny, Andrzej Grasiak z komitetu organizacyjnego przypomniał historię wydarzenia z 1928 roku, podziękował fundatorowi i mieszkańcom parafii Kuflew. Cieszy fakt, że, mimo deszczu, na uroczystości była spora grupa młodzieży. Wskrzeszono wydarzenie, które pamięta tylko 81-letni olbrzymi dziś Dąb Wolności. Dzięki tej inicjatywie nowa tablica z historycznym tekstem: „Dąb Wolności na pamiątkę Dziesięciolecia Wskrzeszenia Polski w 1918 roku”, będzie przypominać wszystkim, od kiedy i dlaczego tak ważne jest to miejsce.

Numer: 2009 47   Autor: Danuta Grzegorczyk





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *