W Ładzyniu

W historii SP w Ładzyniu jest wiele wydarzeń, o których trzeba pamiętać. Szczególnie są to rocznice wybuchu II wojny światowej i powstania warszawskiego. Te dwa bolesne wydarzenia są bliskie uczniom, ponieważ to właśnie w czasie walk powstańczych zginął patron szkoły - Krzysztof Kamil Baczyński.

Pod urokiem Baczyńskiego

W Ładzyniu / Pod urokiem Baczyńskiego

Wieloletnią tradycją szkoły są obchody dnia patrona, które przeważnie odbywają się w ostatnim tygodniu października. Ale o swoim patronie uczniowie pamiętają nie tylko w tych dniach. W czasie roku szkolnego odbywają się liczne konkursy literackie, plastyczne i lekcje wychowawcze. Wykonywane są również gazetki poświęcone poecie.
To niecodzienne spotkanie odbyło się dnia 28 października w szkolnej sali gimnastycznej. Uroczystość była szczególna, ponieważ młodzież wraz z opiekunką Urszulą Młoduchowską zaprosiła osoby z terenu Ładzynia, które brały udział w obronie naszej ojczyzny, a montaż słowno-muzyczny poświęcony był tym wszystkim ludziom, którzy zginęli w czasie wojny.
Uczniowie starszych klas starali się pokazać prawdziwe życie lat okupacji recytując przed zgromadzonymi wiersze i czytając fragmenty pamiętników. Mówili pięknie o miłości, przyjaźni, poświęceniu, nadziei i rozpaczy ludzi, którym przyszło żyć w tych trudnych czasach. Uroczystość uświetniały liczne prezentacje multimedialne, pieśni patriotyczne i fragmenty filmów, które przybliżyły wszystkim rzeczywistość wojenną. Uczniowie przypomnieli również krótki, lecz niezmiernie barwny, życiorys Baczyńskiego, a jeden z nich wcielił się w jego postać.
Bogactwo zgromadzonych na scenie eksponatów jak broń, barykady, fragmenty cmentarza z grobami nieznanych żołnierzy, palące się znicze wywoływały silne emocje nawet wśród najmłodszych słuchaczy. Wiele wrażeń wywarły zgromadzone w sali gimnastycznej stare fotografie, fragmenty pamiętników, wierszy.
Cenną lekcją historii było wystąpienie byłego uczestnika AK z terenu powiatu mińskiego, który pełen wzruszenia opowiadał o swoich latach młodości przypadających na okrutny czas wojny. Zaproszony gość pięknie mówił o tych, którzy zdali największy egzamin swojego życia walcząc z wrogiem. Wspominał swoich kolegów, koleżanki, którzy poświęcili życie dla dobra przyszłych pokoleń.
Po uroczystej akademii zaproszeni goście wpisali się do pamiątkowej Kroniki Patrona, która jest prowadzona od 1999 roku – od momentu nadania imienia szkole.
Po części oficjalnej goście wraz z gronem pedagogicznym szkoły udali się na słodki poczęstunek.

Numer: 2009 47   Autor: (jaz)





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *