Całka na Mazowszu

Emerytowany pułkownik Wojska Polskiego Stanisław Całka jest rodakiem miejscowości Starogród w gminie Siennica. W karierze wojskowej pełnił ważne funkcje w resorcie obrony narodowej, Sztabie Generalnym WP, a potem w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Od 6 lat jest sekretarzem generalnym Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. Całe swoje bogate życie zawarł na 376 stronach w ostatnio wydanej książce „Pamiętnik – kronika”

Kronika jednego życia

Całka na Mazowszu / Kronika jednego życia

Pułkownik S. Całka znany jest także z wydania w 2002 roku publikacji książkowej „Starogród wieś mazowiecka”, w której opisał historię i losy mieszkańców miejscowości na przestrzeni 500 lat. Książka ta jest wyrazem miłości do „ziemi ojców”, których korzenie rodzinne są wyeksponowane. Jest fundatorem kilku tablic pamiątkowych i pomnika poległych starogrodzian w I i II wojnie światowej. Za zasługi dla RP w maju 2005 roku pułkownik Całka został uhonorowany Krzyżem Komandorskim Orderem Odrodzenia Polski. „Pamiętnik – kronika” jest osobliwą biografią, którą autor swoje życie i rodziny wkomponował w panoramę ważniejszych wydarzeń społeczno-politycznych i gospodarczych na przestrzeni ponad pół wieku tj. od wybuchu II wojny światowej po lata 1996 - 1997 r.
Autor przypomniał rzeczywistą sytuację powojenną młodzieży, która pozbawiona rzetelnych źródeł informacji ulegała nadziei na lepsze jutro. Zauważa, że wojsko dla wielu mężczyzn z pochodzenia chłopskiego i robotniczego dawało perspektywę awansu społecznego. Jako oficer sztabowy poznał szereg osobowości ze sfer rządowych, starszyzny wojskowej, świata polityki, dyplomacji i środowisk naukowych oraz dziennikarskich. W książce odtwarza obiektywne odczucia i nastroje panujące w wojsku w zdarzeniach takich jak: interwencja w Czechosłowacji, wypadki w grudniu 1970 roku, powstanie „Solidarności” czy ucieczka pułkownika Ryszarda Kuklińskiego, którego znał osobiście. Czytając pamiętniki pułkownika Całki odnosi się wrażenie, że książka ta powstała z potrzeby serca autora i zawiera szczere stwierdzenia. Jest to droga życiowa mazowieckiego chłopskiego syna – żołnierza i społecznika. Autor swoje dzieło dedykuje najbliższej rodzinie - żonie, córkom i wnukom. Jest to pasjonująca lektura przydatna w ustalaniu i analizie zdarzeń w Polsce, z którymi przyszło się zetknąć najstarszemu pokoleniu Polaków, a młodym jako przydatek do poznawania złożonej historii naszego Narodu.

Numer: 2009 47   Autor: Franciszek Zwierzyński





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *