Osobowości w Cegłowie

Konkurs o osobowościach powiatu zorganizowała biblioteka publiczna w Cegłowie z dyrektor Danutą Grzegorczyk pod patronatem mińskiego starostwa. Komisja oceniała przede wszystkim prace uczestników konkursu, jednak  wybór bohatera był istotny, bo za jego trafność jury przyznawało do 5 punktów. Najwięcej, bo aż  10 punktów można było zdobyć za  treść, dwa za uzasadnienie i trzy za estetykę wykonania. Z 38 nadesłanych prac do multimedialnej encyklopedii wybrano 24 osoby

Poczet autorytetów

Pomysł konkursu narodził się z potrzeby gromadzenia i popularyzowania wiedzy o regionie. Informacje na temat historii, przyrody czy zabytków poszczególnych gmin zamieszczamy zwykle we wszystkich wydawnictwach, a o ludziach znacznie mniej. A przecież w naszym powiecie jest mnóstwo ciekawych osób, o których warto wiedzieć. Propozycja wykonania prezentacji miała być zachętą dla młodzieży, która do pracy czy nauki chętnie wykorzystuje komputer. Przypuszczenia okazały się trafne, bo poza Alicją Branicką, pozostali uczestnicy konkursu to ludzie młodzi, a nawet bardzo młodzi.
Największą trudność sprawiło nazwanie konkursu. Wybór padł na trudny do zdefiniowania termin „osobowość”, W zdecydowanej większości uczestnicy konkursu dobrze odczytali intencje organizatora. Chodziło o zebranie wiedzy o ludziach aktywnych, mieszkających w powiecie mińskim, działających na rzecz środowiska lokalnego, a nawet znanych w kraju. Dobrze więc się stało, że plonem konkursu była różnorodność miejscowych autorytetów. Na bohatera swoich prezentacji wybierali ludzi z bliższego lub dalszego otoczenia, ale takich, którzy nie potrafią żyć tylko dla siebie.
Czasem wybór osoby zasługiwał na maksymalną liczbę punktów, ale praca była niepełna, a nawet skopiowana z internetu, wiec taki opis nie został nagrodzony i zamieszczony w encyklopedii. Tak więc w części pierwszej multimedialnej encyklopedii zawierającej poczet osobowości powiatu mińskiego umieszczone zostały 24 osoby.
Uroczyste podsumowanie, połączone z wystawą, prezentacją najlepszych prac i wręczeniem nagród odbyło się w Cegłowie. Żyjący bohaterowie otrzymali pamiątkowe medale, a laureaci prac nagrody pieniężne i wyróżnienia rzeczowe. Pierwsze trzy miejsca i nagrody pieniężne (500, 400 i 300 zł) zdobyli kolejno: Klaudia Chmielewska, gimnazjalistka z Cegłowa (opisała kapłana Dróżdża), Kamil Duszyński licealista z gm. Latowicz opisał dziadka Mieczysława Duszyńskiego oraz Renata Rychlewska i Joanna Ługowska z biblioteki w Mrozach za prezentację o Danucie Grzegorczyk. Wyróżnienia po 200 zł otrzymali: Arek Śluzek z Cegłowa, Arek Chabiera z Mieni i Czarek Krążała z Rudki. Dodatkowo nagrody wójta Krzysztofa Miklaszewskiego przyznano diesiątce wyróżnionym. Nagrody specjalne od biblioteki powiatowej i cegłowskiej otrzymała Alicja Branicka, która opisała aż 6 osób, sama jest również osobowością wybraną przez gimnazjalistkę, Karolinę Stanikowską.  Dyrektor Celej ufundował i wręczył nagrodę Magdalenie Przybińskiej, która przygotowała prezentację o Tomaszu Zalewskim. Dla laureatów i gości wystąpił Kuba Bajszczak z Mrozów, który swoim głosem wzruszył licznie zebraną publiczność, a na deser odbyła się wspólna degustacja sójek z gorącym barszczem oraz ciast, jakie przygotowały panie z KGW w Cegłowie.
- Zastanawiałam się, czy istnieje patriotyzm lokalny. Myślę, że taki konkurs wzbogaca nie tylko naszą wiedzę o historii i ludziach najbliższego otoczenia, ale również pozwala nam poczuć kim jesteśmy. Wielkie słowa uznania dla pomysłodawców tego konkursu, gratulacje dla zwycięzców a także dla wszystkich, którzy brali w nim udział zarówno tych opisujących jak i opisywanych – trafnie podsumowała całe przedsięwzięcie jedna z forumowiczek cegłowskiej biblioteki.
Słusznie, a jeśli za płytą pójdzie książka i kolejne edycje konkursu, zadowolenie będzie większe i trwalsze.

Numer: 2009 46   Autor: Janko Fridayski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *