W gminie Dębe Wielkie
Jedną z wielkich zdobyczy cywilizacyjnych jest stały dostęp do wody bieżącej. Tym atrybutem może się poszczycić w coraz większej mierze gmina Dębe Wielkie. Tym bardziej, że od trzech lat na terenie gminy funkcjonuje mechaniczno-biologiczna oczyszczalnia o maksymalnym przepływie ścieków 242 m3 na dobę. Całą tą infrastrukturą zarządza zakład komunalny pod dyrekcją Grażyny Pechcin
Więcej wody

Największe do tej pory inwestycje budowy sieci wodociągowej zostały zrealizowane w latach 2004-2008 w miejscowościach Dębe Wielkie, Chrośla, Ruda, Bykowizna, Kąty Goździejewskie. Długość wykonanej sieci wynosi 15 tysięcy mb. Ostatnio, w latach 2007-2008 r. została zrealizowana budowa wodociągu rozdzielczego wraz z przyłączami domowymi. Długość tej sieci wynosi 3.973 mb i zawiera 110 przyłączy.
Od 2008 r. realizowana jest budowa stacji uzdatniania wody wraz z wodociągiem w Dębem Wielkim o wydajności 2429 m3/dobę przy maksymalnym przepływie 267 m3/godzinę.
Stacja ta jest w stanie zaopatrzyć w wodę wszystkich mieszkańców gminy. Trwają prace związane z oddaniem do użytkowania obiektów SUW oraz wodociągu w ulicy Powstańców w Dębem Wielkim.
Kontynuacją wybudowania stacji jest wodociągowanie północnego Dębego. W ramach tej inwestycji wykonana zostanie sieć główna w ulicach Prądzyńskiego, Warszawska, Powstańców, Józefowska, Willowa, Braci Tabiszewskich, Marii Bielawiny, Pustelnicka, Batalionu Strzelców, Fijałkowskiej tj. około 9.445 mb oraz dwa przejścia przez drogę krajową. Inwestycja jest zadaniem dwuletnim i zgodnie z umownym terminem zostanie zakończona do dnia 15 października 2010 r. Na powyższe zadanie inwestycyjne gmina otrzymała dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Niejednokrotnie gmina borykała się z problemem nie udostępnienia prywatnych działek na wykonanie instalacji sieci wodociągowej wmiejscach, gdzie niemożliwe było poprowadzenie sieci w drogach gminnych.
Niewątpliwie do napotykanych trudności przy realizacji inwestycji trzeba zaliczyć nieprzewidywalną pogodę. Częste, obfite i długotrwałe opady deszczu powodowały przerywanie wykonywanych robót.
W kolejnych latach planowane są inwestycje wodociągowe w Aleksandrówce, Kobiernem, Choszczówce Rudzkiej, Dębskiej i Stojeckiej. Gmina jest w posiadaniu projektów do wykonania sieci wodociągowej oraz prawomocnych pozwoleń budowlanych dotyczących w/w inwestycji.
Pomimo trudności, zakres obszarowy i ilościowy sieci wodociągowej w gminie Dębe Wielkie jest coraz bardziej imponujący. Wszystkim mieszkańcom tej gminy życzymy, aby mogli mieć stały dostęp do wody bieżącej, co powinno wreszcie nastąpić biorąc pod uwagę, z jaką konsekwencją postępują prace.
Numer: 2009 45 Autor: Tomasz Szmajda
Komentarze
DODAJ KOMENTARZ