Nikogo w Dąbrówce nie trzeba przekonywać, że taniec to wspaniałe ujście dla emocji, a i satysfakcja przy nim wielka – zwłaszcza, gdy można się ze swoimi umiejętnościami przed innymi popisać. A już świadomość, że w jury obserwuje nas i ocenia jeden z braci Mroczków, dodaje prawdziwych skrzydeł. Zachęceni ubiegłorocznym sukcesem, w sobotę 17 października po raz drugi zorganizowali wojewódzki przegląd szkolnych zespołów tanecznych
Na fali rytmów

Przegląd i tym razem miał charakter konkursowy, co już samo w sobie podkręcało atmosferę. Gdy zaś podano, że w skład jury oprócz Zofii Patoki, Bożeny Wójciak i Marty Trzebiń wejdzie gwiazdor serialu „M jak miłość” Rafał Mroczek, wielu uczestników zaczęło nerwowo przetrząsać kieszenie w poszukiwaniu czegoś, na czym aktor mógłby złożyć autograf. Swoim fanom serialowy bliźniak atencji jednak nie odmówił i nadzwyczaj szczodrze rozdawał nie tylko wpisy, ale także uściski dłoni, a nawet buziaki w policzek.
Zespoły wystąpiły w pięciu kategoriach – szkoły ponadgimnazjalne, gimnazja, szkoły podstawowe klas IV-VI i I-III. Dodatkowo wprowadzona została kategoria cheerleaders, w której zespoły konkurowały w dwóch grupach wiekowych – szkół podstawowych ogółem i ponadpodstawowych. Zasięg, choć w zamyśle wojewódzki, nie wykraczał zbyt daleko poza najbliższy nam region – jego graniczne klamry wyznaczały grupy z Warszawy i Siedlec.
Wystąpiło 15 grup, choć z reguły w co najmniej dwóch albo – jak Dąbrówka – nawet wszystkich kategoriach. Zaprezentowali istny konglomerat stylów – od tradycyjnych tańców ludowych - Dąbrówka i Kasianiecka, aż po pełen brawury i nonszalancji, zrazu odrobinę leniwy, ale stopniowo eskalujący efektownymi przewrotkami breakdance w wykonaniu chłopaków z PSM działającego przy mińskim ZS-1.
Ciekawym zjawiskiem był występ gimnazjalnej Eksplozji z Kałuszyna – dystyngowany, jakby żywcem przeniesiony z dawnego dworu chińskiego cesarza, ale przy tym nowoczesny. Również Kasianiecka zabłysnęła tańcem chasydzkim. Z kolei warszawski Akcent Action nie pozwolił o sobie zapomnieć dzięki brawurowemu wykonaniu „Thrillera”, z którego zmarły niedawno Michael Jackson byłby dumny, a i występujący na końcu utworu z wywijającymi zombiakami Vincent Price pewnie by się serdecznie uśmiał tym swoim przejmującym śmiechem i poprosił o bis.
W oczekiwaniu na wyniki zmagań widownia powędrowała do południowych Indii. Zabrała ich tam Klara Wojciechowska z teatru tańca Nataraja z Sulejówka, która dała pokaz niezwykle precyzyjnego układu o nazwie Bharatanatyam. Nazwa ta to – jak można wyczytać na internetowej stronie teatru – prawdopodobnie akronim utworzony z trzech składników, hinduskich słów oznaczających nastrój, emocję oraz rytm. Żadnego z nich nie brakowało również turniejowym zawodnikom, co ocenili i docenili jurorzy.
W kategorii najstarszej pierwsze miejsce – jak spodziewała się większość oglądających – przypadło szalonym breakdance’owcom z PSM, za nimi uplasowała się Dąbrówka oraz Art z Macierzanki., a nagrodę specjalną otrzymał Akcent Action.
U gimnazjalistów zdecydowanie królował folklor – dwie czołowe lokaty (trzeciej ani wyróżnienia tutaj nie przyznano) zajęły kolejno Dąbrówka i Kasianiecka.
W kategorii szkół podstawowych klasy IV-VI triumfował działający przy szkole im. Jana Pawła II w Mokobodach zespół Retro 1. Za nim był siedlecki Impuls, również ze szkoły pod patronatem polskiego papieża, atrzecią pozycję wytańczył dąbrówkowy Duet.
W klasach I-III też brylowały Mokobody i ich reprezentanci z Retro 2, tuż za nimi uplasowały się siedleckie Trzpioty z SP im. Jana Pawła II, a medalową stawkę zamknęła Dąbrówka.
W grupie cheerleaders, którą oceniała Beata Szymkowiak, na podium stanęli Retro i Volta z SP im. Henryka Sienkiewicza w Stanisławowie, zaś w przedziale gimnazjalnym i starszym jedynym i niekwestionowanym władcą został Underground.
Potem już bez przeszkód można było polować na Mroczka, co też długi ogonek wielbicieli skwapliwie czynił.
Numer: 2009 43 Autor: Marcin Królik, zdjęcia - Zbigniew Piątkowski
Komentarze
DODAJ KOMENTARZ