Nasze zdrowie

Nie tylko dziecko przychodzi na świat przez matkę, lecz również matka poprzez dziecko. Owoc miłości, dar od Boga i największe szczęście to tylko kilka określeń jakie opisują potomstwo i szczęście jakim jest rodzicielstwo.

Słodkie macierzyństwo

Nasze zdrowie / Słodkie macierzyństwo

Nie każdemu jednak dana jest szansa zostania mamą czy tatą. Choroba niepłodności zatacza coraz szersze kręgi a styl życia młodych ludzi daje jej jeszcze większe pole manewru. Światowa Organizacja Zdrowia określiła, że jest to choroba społeczna dotycząca bardzo dużej grupy ludzi. 12-15%  populacji w wieku rozrodczym, czyli w wieku maksymalnej aktywności zawodowej, rodzinnej i społecznej nie może mieć dzieci. O niepłodności mówi się wówczas, gdy po 6 miesiącach regularnego współżycia 4-5 razy w tygodniu, bez stosowania środków antykoncepcyjnych kobieta nie zaszła w ciążę.
W niepłodności  podstawowym i oczywistym objawem jest brak dziecka. To tylko wierzchołek góry lodowej, ponieważ pojawia się również smutek przeradzający się często w depresję. Zawiedzione nadzieje, poczucie winy, lata frustracji i wzajemne oskarżenia się małżonków o utratę zrozumienia. Niepłodność  Polsce dotyczy 2,5 miliona kobiet i mężczyzn. Wśród par, które zgłaszają się do lekarza, przyczyna niepłodności występuje  w około 50% u kobiet i tyle samo u mężczyzn. A więc pół na pół. Taka statystyka obala mit, obarczający głównie kobiety za brak potomstwa.
Jednak Ola, 32 letnia mieszkanka Mińska, która nie może mieć dzieci często czuła się mniej kobieco od innych. – Nie nawiedziłam kobiet w ciąży oraz małych dzieci – stwierdza. Czułam się od nich gorsza. Niestety prawdą jest, że w społeczeństwie niepłodni uważani są za mniej wartościowych. Ludzie z otoczenia ciągle pytają o to kiedy pojawi się dziecko, nie zdając sobie sprawy jaką mogą zrobić przykrość.

Numer: 2009 42   Autor: pod redakcją Olgi Graboś





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *