W budżecie miasta co prawda nie znaleziono pieniędzy na organizację festiwalu, ale pomimo tej poważnej przeszkody Gimnazjum Miejskie nr 2 przygotowało IV Festiwal Kolęd i Pastorałek „Zaśpiewajmy Jezuskowi”. Dwudniowe przesłuchania konkursowe odbyły się w ubiegły piątek i sobotę w Miejskiej Szkole Artystycznej
Kolędować Małemu
Festiwal z roku na rok staje się coraz większą i bardziej prestiżową imprezą, która integruje środowisko muzyczne całego powiatu. Tym razem kolędowały 122 podmioty wykonawcze (soliści i zespoły) w sześciu kategoriach. Najliczniej reprezentowani byli uczniowie szkół podstawowych (18 z kl. I-III i 42 z kl. IV-VI). Po raz pierwszy na festiwalu pojawili się młodzi artyści ze szkół w Poświętnem, Lipinach, Ignacowa, Mlęcina czy SOSzW w Mińsku. Sporą grupę stanowili także gimnazjaliści (33 wykonawców i zespołów), mniej było licealistów (17). Na festiwalu zaśpiewało też sześć zespołów rodzinnych oraz tyle samo chórów.
Wykonawców jak zwykle oceniało profesjonalne jury, w którego skład weszli znakomici muzycy: prof. Katarzyna Zachwatowicz-Jasieńska (UW), prof. Romuald Miazga (Akademia Muzyczna w Warszawie), Łukasz Borowicz (asystent dyrygenta Filharmonii Narodowej) oraz Jan Jaroszyński (realizator dźwięku w Katolickim Radiu Podlasie, doktorant UKSW). Jurorzy, odsłaniając rąbka tajemnicy, zdradzili, że doceniali granie na żywo, dobór repertuaru z polskiej tradycji bożonarodzeniowej i kulturę stroju scenicznego. Zauważyli przewagę w tegorocznym repertuarze współczesnych kolęd i pastorałek (przebojem konkursu był „Dzień jeden w roku” Czerwonych Gitar) nad tradycyjnymi. Ubolewali też, że śpiewa niewielu chłopców, a dominują występy zespołowe, brakuje zaś wybitnych solistów. Już od poniedziałku będzie można dzwonić do GM nr 2, żeby poznać listę laureatów, którzy w niedzielę 23 stycznia wystąpią w koncercie galowym. Wtedy też poznamy do końca werdykt jury. Z kulis festiwalowych wiemy, że w gronie laureatów znajdą się soliści i zespoły uznane już w środowisku muzycznym, ale i docenione zostaną nowe głosy (np. Maćka Kopki z „Pięknej” czy wykonawców ze szkoły w Górkach). Muzyczne prezentacje niektórych zachwyciły jury, ale byli i tacy, którym nie dopisało szczęście i choroba uniemożliwiła im dobre występy (np. Kuba Bajszczak z Mrozów czy Ewa Zagożdżon). Jury postanowiło też połączyć przy ocenie dwie kategorie – dorosłych i licealistów.
Piątkowo – sobotnie kolędowe spotkanie przebiegało bardzo sprawnie pod względem organizacyjnym. Nad całością przygotowań czuwał jak zwykle kierownik artystyczny festiwalu – Krzysztof Boruta (nauczyciel muzyki z GM nr 2) i to właściwie tłumaczy profesjonalizm imprezy. Dzielnie pomagała mu spora grupa uczniów z gimnazjum przy Budowlanej, którzy obsługiwali festiwal, prowadzili przesłuchania, nagrywali występy, obsługiwali sprzęt nagłośnieniowy, dokumentowali przebieg imprezy.
Już 23 stycznia o 16.00 w auli „Budowlanki” podczas finałowego koncertu dowiemy się, kto „śpiewając Jezuskowi”, wyśpiewał sobie cenne nagrody w postaci sprzętu AGD, RTV, książek, płyt, ubrań ufundowanych przez sponsorów. Warto przyjść, żeby razem z wykonawcami pośpiewać kolędy - w końcu to jedna z naszych ładniejszych tradycji.
PS. Za tydzień podamy, kto wystąpi i co zaśpiewa w koncercie finałowym.
Numer: 2005 03
Komentarze
DODAJ KOMENTARZ