Sokół tygodnia

W dobie powszechności internetu trudno sobie wyobrazić, że duży organizm gminny zostanie w nim pominięty. W mińskim powiecie wszystkie gminy mają swoje strony internetowe zawierające wieloraką informację o gminie i jej mieszkańcach. Poziom i wielkość ich prezentacji jest bardzo zróżnicowany, a użytkownicy najbardziej krytykują te strony, które nie są aktualizowane. Po przeanalizowaniu samorządowego internetu, najwyżej oceniamy stronę powiatu mińskiego oraz Sulejówka, miasta i gminy Mińsk Mazowiecki.

Gminy w internecie

Extra-powiatowa
Starostwo mińskie ma najlepszą witrynę internetową wśród samorządów. Najlepszą, bo przejrzystą i na bieżąco uaktualnianą nie tylko tekstem, ale też fotografiami z ważniejszych wydarzeń.
Serfowanie po stronie www.powiatminski.pl to czysta przyjemność. Liczne linki do podległych jednostek, wszystkich gmin powiatu i ułożonych tematycznie instytucji pozwalają uzyskać nie tylko informacje, ale szybko dostać się na interesujące nas witryny.
Szczególną uwagę zwraca przejrzysty BIP, gdzie znajdziemy bez żadnych problemów wszystkie uchwały, zarządzenia, protokoły i oświadczenia majątkowe. Ostatnio ruszyła też „Geodezja”, czyli interaktywna mapa powiatu z numerami działek i zdjęciami lotniczymi. Wszystko oczywiście za darmo.
Jedynym minusem jest mało aktywna księga gości oraz brak możliwości zadawania pytań staroście i jego urzędnikom. (jzp)

Mińsk z kamerą
Autor mińskiej strony internetowej Piotr Wojciechowski umieszcza ją skromnie w środkowej strefie rankingowej powiatu. Przyczyną tej skromności jest BIP, którym posługiwanie się jest ekwilibrystyką. Znalezienie w nim potrzebnych informacji jest trudne nawet dla wprawnych internautów. Sekretarz miasta Jadwiga Frelak stwierdziła, że ten stan rzeczy potrwa dopóty, dopóki nie wejdzie w życie jednolity w kraju system elektronicznej obsługi komputerowej. Jest to zależne od zarządzenia ministerialnego i nie wiemy, czy jeszcze w obecnym rządzie zostanie zrealizowane. Z kolei wdrażanie innego systemu teraz, byłoby wyrzuceniem pieniędzy w błoto. Poza tym strona spełnia rolę doskonałego informatora – o Mińsku można dowiedzieć się niemal wszystkiego. Brakuje tylko kroniki wydarzeń aktualnych, choćby w formie prasowych newsów, bo opisywanie ich z miesięcznym opóźnieniem i to wcale nie przez profesjonalistów, mija się z celem. Dobrej jakości jest plan miasta, który można pobrać ze strony i wydrukować, choć brakuje w nim najnowszych rond.
Jak poruszać się po tej stronie? Wystarczy kliknąć na mapę strony i wybrać spośród 18-stu interesującą nas dziedzinę. Ostatnią pozycją są linki do prawie setki innych stron internetowych. Tak więc zasób informacji dostępnych przy pomocy mińskiego okienka internetowego jest obszerny. Atrakcyjną ciekawostką na stronie głównej pod menu jest okienko „Miasto okiem kamery”. Możliwość oglądania panoramy Mińska chwalą sobie Polonusi z całego świata. Żywe widoczki z rodzinnego miasta pomagają im przezwyciężyć nostalgię. Ciekawie będzie na www.minsk-maz.pl, kiedy uruchomiona zostanie podstrona urzad.on-line, która zawierać będzie, oprócz aktualności, najpotrzebniejszą usługę, czyli wzory dokumentów do pobrania dla załatwienia jakiejś sprawy i ścieżkę do jej realizacji. Po prostu – ważną dla interesanta sprawę można będzie załatwić drogą internetową bez potrzeby udawania się do urzędu, chyba że do jej załatwienia potrzebne będą opłaty skarbowe i podpis składany w obecności urzędnika. Jest to niedaleka przyszłość i gdyby nie kłopotliwy BIP oraz brak newsów, byłaby to wzorcowa strona samorządowa. A tak zasługuje tylko na szkolną czwórkę, może z dużym plusem, ale i tak spośród gminnych jest najlepsza w powiecie. (jot)

Wójt odpowiada
Wśród 600 stron samorządowych ocenianych w portalu gminy.pl, witryna www.minskmazowiecki.pl zajmuje wysokie – 36 miejsce z dorobkiem 2269 punktów. Tylu internautów zagłosowało, a osób, którym podoba się ta strona, jest znacznie więcej. Wbrew pozorom nie jest nią witryna miasta, a gminy Mińsk Mazowiecki. Statyczna strona główna jest systematycznie uzupełniana, ale nie ona decyduje o wartości gminnej witryny. Są nią dynamiczne pytania do wójta i odpowiedzi Sylwestra Dąbrowskiego. Oczywiście treści pytań są moderowane, by nie doszło do obrazy władzy, ale też – co trzeba przyznać – mieszkańcy nie przemilczają nurtujących ich problemów. Ile władza musi poświęcić czasu, by na wszystkie odpowiedzieć, wiedzą wójtowie i urzędnicy.
Strona ma jednak kilka minusów, a najważniejszy z nich to pobieżne traktowanie strategicznych dla gminy tematów i nieźle zakręcony BIP. Robią zaś wrażenie lotnicze zdjęcia niemal wszystkich wiosek i szczegółowa mapa gminy, którą również wydano na papierze. (jzp)

Jakubów rusza
Dopiero od kilku miesięcy urząd gminy w Jakubowie ma stałe szybkie łącze internetowe. Jest tak dzięki determinacji wójtów, którym udało się pokonać opór materii w postaci Telekomunikacji Polskiej, jak i kilku radnych, dla których informatyzacja gminy i łącze internetowe to urzędnicze fanaberie. Jest już utworzona strona internetowa gminy, trwają czynności proceduralne związane z jej uruchomieniem. Lada dzień będzie dostępna w sieci. Obecnie, aby czegoś dowiedzieć się o gminie, można zajrzeć do BIP. (zgm)

Ciekawe Mrozy
Mrozy.pl jest jedną z ciekawszych oficjalnych stron gminnych. Jest to strona gminy, a nie tylko miejscowości gminnej. Przeglądając ją, wiele można dowiedzieć się o historii i dniu dzisiejszym Mrozów i prawie wszystkich wiosek należących do gminy. Na szczególną uwagę na stronach gminy Mrozy zasługują dwa odnośniki: teleadresy i rozkład jazdy. Teleadresy to mała, podręczna książka z adresami i telefonami służb, instytucji w Mrozach i okolicy. Można też tu znaleźć, m.in. numery telefonów alarmowych, aptek, przychodni w Mrozach i Mińsku, urzędów gminnych i powiatowych, a nawet zapomnianego już trochę w dobie czatów internetowych, anonimowego telefonu zaufania. Z kolei rozkład jazdy to vademecum dla każdego korzystającego z komunikacji autobusowej. Te dwa odnośniki świadczą o tym, że autorzy strony myślą i znają potrzeby mieszkańców. Przejrzawszy mrozowską stronę można odnieść wrażenie, że już wszystko wiemy o gminie, no może z wyjątkiem kto, z kim, gdzie i kiedy lub komu. Chociaż czytając księgę gości i w tym temacie można się wiele dowiedzieć. (zgm)

Kałuszyn – inwestorom
Strona zawiera dane dotyczące głównie Kałuszyna, pomijając inne miejscowości gminy. Dość ciekawie przedstawiona jest oferta miasta jako miejsca atrakcyjnego dla ewentualnych inwestorów. Czytając o imprezach sportowych i kulturalnych, które odbyły się w bliższej lub dalszej przeszłości, aż ciśnie się pytanie, kiedy będą następne. Takiej informacji niestety nie znajdziemy, a szkoda, bo przecież w Kałuszynie sporo się dzieje. Może więc watro pomyśleć o rozbudowaniu strony. (zgm)

Dębe dla oczu
Strona Dębego Wielkiego jest atrakcyjna graficznie i bogata w informacje. Na głównej stronie prezentowane są informacje o wydarzeniach kulturalnych. Artykuły są ilustrowane zdjęciami, a komu to nie wystarczy, może wejść do galerii, a tam obejrzeć fotografie zgrupowane w sześciu kategoriach tematycznych. Dostępna jest również bardzo ciekawa mapa gminy, na której możemy przybliżyć dowolny fragment lub wybrać z listy poszukiwaną miejscowość... Tego na pewno nie mają wszyscy. Warto podkreślić profesjonalne wykonanie strony. (mp)

Stanisławów bez polotu
W porównaniu z odświeżonym BIPem oficjalna strona Stanisławowa wygląda bardzo archaicznie. Tutaj również możemy zapoznać się z mapą, ale w formie zwykłego skanu, bez możliwości przybliżania. Możemy za to poczytać o gospodarstwach agroturystycznych z gminy oraz obejrzeć na zdjęciach stanisławowskie zabytki. (mp)

Latowicz zlinkowany
Latowicz posiada swoją stronę na bezpłatnym serwerze. To, że na oficjalnej stronie pojawia się reklama z hasłem „zaistniej profesjonalniej w sieci”, raczej nie dodaje prestiżu jej właścicielowi. Strona jest raczej zbiorem odnośników do stron wykonanych przez szkoły, parafie oraz do zupełnie obcych materiałów o Latowiczu. Wśród nich można znaleźć ciekawe informacje z zakresu edukacji regionalnej, w tym pliki „Zeszytów historycznych Latowicza” do pobrania oraz informacje o współpracy Latowicza z litewską gminą Soleczniki. Ale to nie zmienia faktu, że strona gminy jest przestarzała, a do tego zawiera linki do nieistniejących już stron. (mp)

Siennica rok do tyłu
Wchodząc na stronę Siennicy, od razu widać, że gmina żyje życiem szkół. Nie sposób nie zauważyć odnośników do Stowarzyszenia Absolwentów i Wychowanków Szkół Siennickich, Zespołu Szkół w Siennicy czy też do Zespołu Szkół w Żakowie. Na stronie Siennicy znajdziemy też kalendarz podatnika na 2005 rok i informacje z... 2004 roku. Przydałaby się aktualizacja. (mp)

Kulturalna pustynia
Kulturalną pustynią można by nazwać nasz powiat, gdyby oceniać tylko wedle danych z oficjalnych lub nieoficjalnych stron gmin. Większość stron internetowych prezentujących naszą gminę w ogóle pomija kulturę, a jeśli już znajdziemy taką ikonkę, to najczęściej dowiemy się, jakie instytucje działają na terenie gminy i... tyle. Taka sytuacja jest między innymi na stronie gminy Dobre, Kałuszyn czy Mińsk Mazowiecki. Prym wiodą w tej kategorii dwie strony – Mrozów i Dębego Wielkiego Wielkiego, gdzie przynajmniej można znaleźć opisy ostatnich imprez z bogatymi galeriami zdjęć. Nawet tu jednak nie da rady znaleźć zapowiedzi najbliższych wydarzeń kulturalnych. Gdybyśmy chcieli uczestniczyć w ciągu wakacji w wydarzeniach kulturalnych w naszym powiecie, to sądząc tylko z analizy stron internetowych, niegdzie byśmy nie poszli. Jedyną stroną, gdzie znalazłam zapowiedzi letnich propozycji kulturalnych była strona domu kultury w Okuniewie, do której link jest umieszczony na stronie Halinowa. Jeszcze widać nie dorośliśmy do elektronicznej promocji kultury. Z tej możliwości w pełni korzystają jedynie mińszczanie, którzy mają do dyspozycji czytelną, dynamiczną i przede wszystkim uaktualnianą na bieżąco komercyjną stronę miasta (minskmaz.com.pl). Znajdą tu i repertuar kina, i propozycje domu kultury, i zapowiedzi koncertów, spotkań czy imprez. Dla operatorów – wielkie brawa. Gminni twórcy stron internetowych mogliby się od nich wiele nauczyć z korzyścią dla użytkowników sieci, których coraz więcej. (isa)
Ps. Ocenę BIP-ów na mińskich stronach zaprezentujemy za tydzień.

Numer: 2005 33





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *