Mińsk Mazowiecki chce pamiętać

Patriotyzm bez pieniędzy to dziś już historia. Młodzi za darmo nie chcą nawet iść do wojska, a co mówić o szarży z gołymi szablami na czołgi czy dostarczaniu listów pod ostrzałem snajperów. Dziś tylko kombatanci nie chcą za wspomnienia nagród, bo nikt ich do brania nie przyzwyczaił. Jednak trudno się dziwić, że szkoły zachęcają do postaw patriotycznych prezentami. Tym bardziej, że nie płacą ze swego budżetu

Cisi herosi

Mińsk Mazowiecki chce pamiętać / Cisi herosi

W nurt płacenia za patriotyzm i pamięć bohaterów włączył się projekt mińskich szkół kierowany przez magistrat a finansowany przez Muzeum Historii Polski. Pieniędzy było sporo, więc wystarczyło na obejrzaną przez garstkę mińszczan prezentację wojskowych akcesoriów, by wreszcie dojść do finału w konie Światowid. Tam podsumowano wyniki konkursu „Patriotyzm jutra” w trzech odsłonach – literackiej, multimedialnej i plastycznej.
Jury z Magdaleną Dąbrową, Małgorzatą Szczęsną, Agnieszką Kaczmarczyk, Anną Muszalską, Małgorzatą Tomkiewicz i Markiem Paudyną było wprost zachwycone liczbą prac i ich poziomem. Dziękowało więc nauczycielom i uczniom za ten patriotyczny wysiłek, by w końcu wezwać kilkudziesięciu laureatów do zapłaty za trud.
Wśród najmłodszych wojennych sprawozdawców było tylko jedno wyróżnienie dla Kajetana Żelazowskiego z Kopernika, ale już w klasach IV-VI już osiem, w tym dwa pierwsze miejsca - Piotra Romaszuka i Agnieszki Abramowskiej z Dąbrówki. Dobrze wypadli także Ola Górna, Rafał Wiącek, Ola Zgódka, Barbara Hanulak, Olga Olszewska i Michał Grajda. Z gimnazjalistów najwyżej oceniono pracę Bartosza Dróżdża z Andersa, a za nim Huberta Woźnicę, Katarzynę Gruszkowską, Klaudię Dzienio, Annę Zwierz, Anetę Świętochowską i Sylwię Kowalczyk.
Uczniowie mogli popisać się także zdolnościami tworzenia historycznych reportaży. Tutaj z SP najlepsi byli Jakub Nogański z Pawłem Kropielnickim - obaj z Dąbrówki, a dalej Magdalena Wójcik z Piątki oraz Aleksander Parol i Justyna Mroczek. Wśród gimnazjalistów znowu dominowali Andersiacy – Michał Bartnicki, Łukasz Kwiatkowski i Martyna Sieciarz. W dziełach grupowych zwyciężyły zaś Natalia Kusińska z Igą Pszczołowską filmem o rodzinie Sażyńskich przed trio Jasiński-Wróblewski-Zawadka za wywiad z Henrykiem Gójskim oraz duet Celej-Młoduchowska, które sfilmowały rozmowę z Apolonią Lasotą.
Na scenie pokazano także najlepsze prace plastyczne. Tutaj dominowały SP-1 i SP-5, a indywidualnie Hubert Oganesian, Dominika Kotara, Anna Michalska, Olgierd Badurek, Paulina Komorowska i Weronika Krzyżanowska. Wśród najmłodszych i gimnazjalistów przyznano tylko wyróżnienia. 
Na okrasę był film o generale Nilu, ale też zachęta poseł Wargockiej do stawania się młodymi patriotami i wykłady dwóch historyków – Wróblewskiego o broni używanej w czasie II wojny światowej i Adamczaka o wojennym Mińsku Mazowieckim i jego okolicach.
Tak oto okazalo się, że nawet płatny patriotyzm to dobra inwestycja. Byłaby o wiele lepsza, gdyby nagrodzone prace mogli obejrzeć mińszczanie. Czekamy na wystawę połączoną z prezentacjami.

Numer: 2009 40   Autor: J. Zbigniew Piątkowski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *