W żakowskiej OSP

W ostatnich latach jesteśmy świadkami świętowania okrągłych rocznic istnienia Ochotniczych Straży Pożarnych. Są takie, które mają nawet po sto i więcej lat. OSP w Żakowie obchodziła 80-lecie swojego istnienia

Volvo ze sztandarem

W żakowskiej OSP / Volvo ze sztandarem

Zaczęło się od inicjatywy mieszkańców w styczniu 1929 roku. Komitet organizacyjny, któremu przewodził Aleksander Duszczyk (późniejszy wójt gminy Siennica) już na pierwszym zebraniu przyjął do straży 33 osoby. Składka członkowska wynosiła wówczas 1,50 zł od strażaka. W sierpniu 1929 roku z funduszy zgromadzonych głównie ze składek członkowskich, ofiar od gospodarzy, zapomogi z gminy Siennica i Sejmiku Powiatowego w Mińsku Mazowieckim oraz Dyrekcji Ubezpieczeń Wzajemnych w Warszawie zakupiono sikawkę ręczną „Strażak”, dwa beczkowozy i dzwonek alarmowy. W następnych latach postarano się o mundury, popręgi, bosaki, drabiny, wiadra, szpadle, widły i hełmy. W 1930 roku z inicjatywy prezesa OSP inż. Maksymiliana Czapka (fundatora sierocińca „Czapków” w Drożdżówce) przystąpiono do budowy murowanej remizy strażackiej. Tylko majster budowy został opłacony z kasy strażackiej, natomiast pomoc świadczyli strażacy i mieszkańcy wsi. Sam prezes Czapek ofiarował deski, a gospodarze drzewo na więźbę dachową. W 1933 roku remiza była gotowa. W okresie wojny Niemcy zrabowali sprzęt strażacki, a remizę zamienili na kuźnię i zlewnię mleka kontyngentowego. Nie mniej, utrzymywano nocne dyżury strażaków, które umożliwiały organizację konspiracji i ćwiczeń żołnierzy miejscowego podziemia. Ożywienie działalności straży nastąpiło dopiero po 1946 roku. Na 30-lecie Żaków miał już motopompę, a w 1960 roku wóz strażacki. Dużym bodźcem do umocnienia się jednostki OSP w Żakowie był jubileusz 50 – lecia. Na tę okazję została otwarta w czerwcu 1979 roku nowowybudowana, przestrzenna, wielofunkcyjna remiza, oraz otrzymano samochód strażacki Żuk i sztandar.

Z tak dużym dorobkiem żakowskie OSP weszło w jubileusz 80-lecia. Z funduszy gminy Siennica, dotacji z Urzędu Marszałkowskiego i datków od mieszkańców wiosek: Drożdżówka, Kulki, Ptaki, Świętochy, Żaków i Żakówek zakupiony został nowy wóz bojowy Volvo. Skład osobowy jednostki liczy 70 dorosłych druhów i 18 w młodzieżowej drużynie pożarniczej, w wieku od 10 do 18 lat. Strażacy z Żakowa w sposób ciągły doskonalą kunszt pożarniczy biorąc udział w ćwiczeniach i zawodach sportowo – pożarniczych na szczeblu rejonowym i powiatowym, zajmując pozycje w czołówce. Aktualnie prezesem jest Piotr Rosik z Żakówka, a naczelnikiem Zbigniew Prasula z Żakowa.
W dniu obchodów jubileuszu 80-lecia żakowscy druhowie i goście zebrali się na boisku przed Zespołem Szkól im. Zawiszy Czarnego, skąd przemaszerowali do strażnicy znajdującej się w centrum wsi. Tutaj została odprawiona Msza święta dziękczynna w koncelebrze trzech księży. We Mszy Świętej wzięły udział poczty sztandarowe wszystkich OSP z terenu gminy Siennica oraz z Wielgolasu w gminie Latowicz, a także jako goście honorowi: prezes Antoni Jan Tarczyński (starosta miński), komendant PSP st. bryg. Jarosław Ufnal, wójt gminy Grzegorz Zieliński i sekretarz gminy Wiesława Pieńkowska oraz radni. Za znakomitą działalność strażakom żakowskim podziękował przede wszystkim prezes Tarczyński, a także udekorował złotym medalem „Za zasługi dla pożarnictwa” jednostkę OSP oraz „Złotą Odznakę Związku” druhów Bernarda Brzezka i Władysława Chmielewskiego, a złotym medalem Wiesława Prasulę. W trakcie uroczystości odbyła się także ceremonia przekazania jednostce nowego sztandaru. Stary sztandar został odprowadzony do gabloty, jako eksponat pamiątkowy.

Numer: 2009 40   Autor: Franciszek Zwierzyński





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *