W Cegłowie

Ostatnia sesja rady gminy w Cegłowie rozpoczęła się (na wniosek przewodniczącej Teodory Wójcik) minutą ciszy dla upamiętnienia dwóch rocznic, które (tak się złożyło) przypadały dzień po dniu. 16 września minęło 70 lat od egzekucji czterech cegłowskich harcerzy a 17 września – od wkroczenia Armii Czerwonej na Kresy. Jak się później okazało, była to cisza przed małą burzą. A wszystko za sprawą pociągów i komisji rewizyjnej

Kursy i kosmetyka

W Cegłowie / Kursy i kosmetyka

Nim jednak nastąpiła wspomniana już mała burza, radni sprawnie i w zasadzie bez sprzeciwów przyjmowali projekty uchwał oraz jedno stanowisko. Dotyczyło ono wystąpienia do Kolei Mazowieckich „w przedmiocie” kursowania pociągów. Inicjatorką stanowiska była przewodnicząca rady – Teodora Wójcik. Inicjatywę tę poparli także wójtowie gminy Mrozy oraz Mińsk Mazowiecki. Zgodnie ze stanowiskiem, rada wnioskuje o wydłużenie do Mrozów niektórych pociągów kończących bieg w Mińsku Mazowieckim. Dotyczy to pociągów popołudniowych oraz kursującego tylko w dni robocze ostatniego pociągu do Siedlec. Na pytanie radnego Tomasza Szczęśniaka o ewentualne koszty Teodora Wójcik odpowiedziała, że gmina ma już plan, ale jeszcze nie czas go ujawniać. Stanowisko poparło 12 radnych, a jedynie Marek Walecki wstrzymał się od głosu. Jednogłośnie także przyjęto uchwałę o przystąpieniu gminy Cegłów do rządowego programu pn. „Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych 2008-2011”. W ranach realizacji dróg niezbędne będzie zabezpieczenie wprzyszłorocznym budżecie 350 tys. złotych. Z godnie z treścią uchwały, gmina przystąpi do programu na zasadzie partnerstwa z gminą Mrozy oraz powiatem mińskim. Ten projekt rada przyjęła jednogłośnie.
Po części uchwałodawczej nastąpiła wspomniana już mała burza, a to za sprawą dwóch wniosków – rezygnacji Marii Orzechowskiej z funkcji przewodniczącej Komisji Rewizyjnej, oraz Wojciecha Szymanka z członkostwa w komisji. Ponieważ rezygnacja radnego Szymanka została złożona na sesji, przewodnicząca zarządziła przerwę w celu (jak to określiła) konsultacji. Po przerwie radny Marcin Uchman złożył wniosek o odwołanie całego składu osobowego komisji, który rada przejęła większością 7 głosów, przeciwko 4.
Po kolejnej przerwie rozpoczęto zgłaszanie kandydatów do komisji. Z grona prawie wszystkich radnych tylko Małgorzata Kozłowska, Dariusz Uchman i Adam Padzik wyrazili zgodę. Sytuacja groziła patem. Znowu ogłoszona została przerwa, po której przewodnicząca Wójcik poinformowała, że o ile nie zostanie dokonany wybór komisji, sesja zostanie przerwana. Poinformowała również, że komisja rewizyjna jest komisją, która musi działać z mocy ustawy, a zgodnie ze statutem gminy liczy pięciu członków. I chyba ten głos przewodniczącej zadecydował, że spośród zgłoszonych z sali kandydatów w skład komisji weszli jeszcze Wojciech Szymanek oraz Maria Orzechowska. Przewodniczącym został zaś Dariusz Uchman, którego kandydaturę poparło 8 radnych.
W związku ze zmianami w komisji rewizyjnej oraz wygaśnięciem mandatu radnego Jana Mistewicza nastąpiły także zmiany w innych komisjach stałych. Przewodniczącym komisji rolnictwa został Krzysztof Janicki, w skład komisji rolnictwa i bezpieczeństwa wszedł Marek Walecki, a z prac w komisji oświaty zrezygnował Dariusz Uchman. Adam Padzik zrezygnował z prac w komisji rolnictwa. Po personalnych formalnościach sesja sprawnie dobiegła końca.

Numer: 2009 39   Autor: Jacek Lichomski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *