W Halinowie

W niedzielę 20 września w gminie Halinów miało miejsce referendum śmieciowe oraz konsultacje w sprawie włączenia sołectwa Okuniew do gminy Sulejówek. Ze względu na zbyt niską frekwencję obie inicjatywy nie dały oczekiwanych wyników. Czy są to zatem stracone złudzenia?

Spalili frekwencję

Konsultacje dotyczące przyszłości Okuniewa przeprowadzone zostały na wniosek sołectwa. W czterech komisjach przy uprawnionych 10236 głosowało zaledwie 1468 mieszkańców, co stanowi 14,34%. Na TAK odpowiedziały 1002 osoby, zaś na NIE 438. Wynik konsultacji świadczy o stosunkowo nikłym zainteresowaniu mieszkańców gminy problemami transformacji Okuniewa do Sulejówka. Najwyższą, 31,9% frekwencję zanotowano w Okuniewie, gdzie na TAK głosowało 474 osoby, a na NIE 188. Najniższe poparcie dla odłączenia Okuniewa wyrazili mieszkańcy Halinowa i okolic (na TAK 63,4%), a najwyższe mieszkańcy Cisia i sąsiednich wsi (na TAK-75,9%).Niezależnie od frekwencji i wyników głosowania ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie Rada Ministrów. Czy sołtys Okuniewa – Halina Kuć – będzie fetować sukces pomysłu, przekonamy się być może niedługo.
W tym samym dniu odbyło się referendum gminne, w którym mieszkańcy mieli odpowiedzieć na pytanie: „Czy jesteś za odpłatnym przejęciem przez Gminę Halinów obowiązku właścicieli, użytkowników wieczystych, posiadaczy nieruchomości w zakresie wyposażania nieruchomości w urządzenia służące do zbierania odpadów oraz pozbywania się odpadów komunalnych z terenu nieruchomości za odpłatnością ustaloną przez Radę Gminy Halinów na zasadach określonych odrębną uchwałą”.
Podobnie jak i konsultacje zakończyło się ono niepowodzeniem. Na 10238 uprawnionych wzięło w nim udział 2994 mieszkańców, co stanowi 29,24% ogółu uprawnionych. Do wymaganego minimum zabrakło w sumie niewiele, bo zaledwie 0, 76%, co daje tylko 78 głosów, ażeby gospodarka śmieciowa w gminie Halinów była uregulowana i zniknęło wywożenie śmieci do lasu, bądź palenie w piecach co.
Referendum wykazało, że większość mieszkańców w gminie Halinów nie dołączy do grona takich gmin naszego powiatu jak Cegłów czy Dobre, w których udało się rozwiązać problem śmieci z korzyścią dla mieszkańców. W przeprowadzeniu referendum udział wzięła 8-osobowa Miejska Komisja ds. Referendum pod przewodnictwem Krystyny Murawskiej oraz 7 Komisji Obwodowych, które łącznie liczyły 80 osób. Koszt referendum szacowany jest na ok. 10 tys. zł. Sprawozdanie finansowe z wydatków poniesionych przez gminę burmistrz przedstawi na najbliższej sesji Rady Miasta. Należy się spodziewać, że w niedalekiej przyszłości radni powrócą do pechowego problemu.

Numer: 2009 39   Autor: Franciszek Zwierzyński





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *