W dolinie Świdra

Od 11 lat harcerze z Ptaków łączą nadświdrzańską społeczność w szczytnym celu oczyszczenia lasów z zalegających w nich śmieci. Maja już tego dość i zwracają się z apelem do wszystkich ludzi dobrej woli, a szczególnie tych, którym leży na sercu dbałość o naturalne piękno polskich krajobrazów, aby poparli protest przeciwko przemysłowemu wywożeniu odpadów do lasów. Mają dość, więc  narzekają

Jednak sprzątają

W dolinie Świdra / Jednak sprzątają

Tak zaczynaliśmy jeden z naszych artykułów przed niespełna trzema tygodniami. Wszystko wskazywało, że harcerze przestaną sprzątać nadświdrzańskie okolice. Na szczęście stało się inaczej. W dniach 25-27 września wystartuje kolejna już operacja Sprzątania Doliny Świdra i Jego Dopływów. Organizatorzy operacji, 14. DH „Spadłych Listków do Szyby Przyklejonych Deszczu Kropelką”, zapraszają do Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Dłużewie już 25 września na godz. 18.00. W operacji mogą wziąć udział patrole złożone od 5 do 15 osób z pełnoletnim opiekunem.
Celem operacji jest nie tylko oczyszczenie Doliny Świdra, ale także integracja środowisk harcerskich połączonych z propagowaniem wiedzy zarówno o wydarzeniach września 1939 roku jak i pogłębianie wiedzy i świadomości ekologicznej oraz wyeksponowanie walorów przyrodniczo – turystycznych Doliny Świdra. Dla wszystkich uczestników operacji „Listki” gwarantują zakwaterowanie, gorącą herbatę, sobotni obiad a także kiełbasę i chleb na ognisko, nie zapominając przy tym o wyśmienitej zabawie. A że po ciężkiej pracy należy się trochę rozrywki, także o tej nie zapomniano. Poza jazdą konną czy też strzelaniem z łuku bądź wiatrówki będzie można obejrzeć także broń większego kalibru w postaci m. in. czołgu TK – 3 czy też transportera opancerzonego Brenn Carrier oraz wiele innych niespodzianek.
Aby cała operacja przebiegała sprawnie, jeszcze w piątek, 25 września, planowane są warsztaty ekologiczne, które poprowadzi Ewa Weremczuk. Po warsztatach – kominek. W sobotę planowana jest gawęda pancerna oraz prawie dwugodzinne ognisko obrzędowe. Uczestników operacji prosi się także o sprzęt fotograficzny wpostaci aparatu, który może być połączony z „mózgiem” sztabowym. Nie należy zapominać także o apteczce pierwszej pomocy i zapasowym obuwiu. Dla wszystkich uczestników operacji przewidziane zostały dyplomy uczestnictwa.
Jak zapewniają organizatorzy, harmonogram operacji jest jedynie planem orientacyjnym. Sprawny przebieg operacji może spowodować nie tylko zmiany godzin, ale także poszczególnych punktów programu. Życzymy wszystkim, aby tak się stało.

Numer: 2009 39   Autor: (red)





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *