W sobotę 12 września br. już piąty raz usłyszymy nad Srebrną swojskie granie i śpiewanie. Zobaczymy tradycyjne tańce i pysznie kolorowe stroje zespołów ludowych od Beskidów aż po Mazury. Poczujemy też zapach świeżego chleba. Przywiozą go na plac kina Światowid – wraz ze smakowitymi dodatkami - gospodynie z prawie 20 etnoregionów Polski. Słowem czeka nas znowu ekscytująca rewia folkloru i darów ziemi
Folklor na Zakiniu
W tym roku planujemy imprezę na jeden dzień, ale za to trwający aż 12 godzin i w nowym miejscu – placu kina Światowid, który nazwaliśmy Zakiniem. Jest tak samo nastrojowy jak taras za pałacem, ale też większy, bardziej mobilny i z tradycjami handlowymi na ul. Bulwarnej. Będzie go zdobiła drewniana, swojska scena – centrum rewii folkloru i darów ziemi.
Na powitanie zagra skiflowa OKARYNA ze Szczytna i nasi mali, lecz już lubiący folklor, goście z Rudy. Ale pierwsza część festiwalu (od 11.00) to głównie konkursy estradowe dla ludowych artystów, którzy z całej Polski przyjadą do Mińska z pieśnią, tańcem i muzyką. Prezentacje 30 zespołów i 16 śpiewaków oceni nasze profesjonalne jury, a zaczniemy je polonezem i... oberkiem na co najmniej PIĘĆ dziesiątek a może i setek par oraz występem najmłodszych fanów folkloru.
Przygotowaliśmy także to, co najbardziej lubicie – festyn ludowy z udziałem piekarni oraz ze stołami-stoiskami chlebowymi naszych gości, którzy przywiozą do Mińska zdrowe pieczywo oraz znakomitości własnej, regionalnej spiżarni i kuchni. Będzie więc można smakować do woli i za grosze. Tak nasyceni możemy podziwiać lub kupować wyroby artystów ludowych oraz skorzystać z oferty promujących się instytucji, stowarzyszeń i firm. Bufet zapewnią najsmaczniejsze lokale gastronomiczne. Cały czas będzie trwała biesiada chlebowa podsycana występami zespołów i kapel ludowych, wśród których będzie słynna nie tylko w kraju kapela Jana Gacy spod Opoczna.
Druga cześć festiwalu (od 18.00) też będzie miała swoje szlagiery. Zanim na scenie ZAKINIA wystąpią laureaci konkursu OD ZIARENKA DO BOCHENKA, nagrodzimy najsmaczniejsze stoły chlebowe, potrawy regionalne i napoje rozweselające. Zwycięzcy konkursów otrzymają statuetki MIŃSKIEJ BOCHNY, a wszyscy uczestnicy festiwalu – nagrody pieniężne, prezenty i pamiątki z Mińska - w sumie ok. 20 tysięcy złotych.
Nie zabraknie gwiazd. Zaprosiliśmy w tym roku nowy, ale już uznany zespół folkowy COORP z Kadzidła, który obiecuje gościom festiwalu kilka niespodzianek, w tym jedną piosenkę z nowym wokalistą z... Mińska. Wystąpią także w specjalnym, ludowym repertuarze, grębkowskie KWIATY, a na deser – znany z biesiadnej muzyki zespól SLEYD.
Wszystko na Zakiniu w Mińsku Mazowieckim i po to, by nasi goście czuli się podczas Festiwalu jak w wielkiej, szczęśliwej rodzinie połączonej ludową tradycją i szacunkiem dla darów ziemi.
Organizatorem jubileuszowego Festiwalu Chleba jest po raz pierwszy Fundacja Mivena (powstała w marcu br.) przy pomocy kina Światowid.
Patronami honorowymi został tradycyjnie starosta - Antoni J. Tarczyński z wójtem mińskiej gminy - Sylwestrem Dąbrowskim, a głównym patronem medialnym – nasz tygodnik z portalem minskmaz.com.pl. Mamy także darczyńców. To posłowie Ziemi Mińskiej, promotorzy kultury, samorządy, instytucje i firmy z regionu, których marki i stoiska jest festiwalowym placu i na łamach tygodnika Co słychać?
O nowościach informujemy na naszej witrynie www.co-slychac.pl oraz www.mivena.pl - w zakładce Festiwal Chleba. Tam również jest szczegółowy program naszej REWII FOLKLORU I DARÓW ZIEMI
Do miłego zobaczenia w sobotę 12 września z pieśnią na ustach i chlebem na stole.
Numer: 2009 37 Autor: Wasz Redaktor
Komentarze
DODAJ KOMENTARZ