Zdrowa antykoncepcja
Tak wiele mówi się o świadomym planowaniu rodziny. Ministerstwo Edukacji i media dbają o to, by każda osoba zaczynająca życie seksualne zdawała sobie sprawę z odpowiedzialności za jego konsekwencję. Kobiety i mężczyźni od wieków z różnym skutkiem zabezpieczali się przed niechcianym poczęciem.
Pod nadzorem
Dzięki nauce i doświadczeniom wielu pokoleń mamy dziś szeroki wachlarz środków antykoncepcyjnych. Co z tego, jeśli kobiety wciąż nie potrafią z nich korzystać. Żaden środek zapobiegający ciąży nie zabezpiecza w 100%, dodatkowo stosowany bez nadzoru lekarza może być niebezpieczny. Oczywiście nie jest tu mowa o prezerwatywach, piankach, kremach czy globulkach dopochwowych, gdyż ingerencja lekarz jest tutaj zbędna. W przypadku antykoncepcji wewnątrzmacicznej, czyli tak zwanej spirali, również problemu nie ma, gdyż bez lekarza ginekologa ten rodzaj antykoncepcji jest niemożliwy.
Chcę zwrócić uwagę na antykoncepcję hormonalną, którą nierzadko kobiety stosują według własnego widzi mi się oraz wypisują sobie pokątnie na nie recepty. Istnieje również możliwość zabezpieczenia się przed niechcianą ciążą antykoncepcją doraźną, którą można zastosować w przypadkach, gdy doszło już do niezabezpieczonego stosunku. Najczęściej stosowaną metodą jest przyjmowanie pigułek hormonalnych. Antykoncepcja doraźna może być stosowana tylko w wyjątkowych przypadkach i może być niebezpieczna dla kobiety gdy stosuję się ją więcej niż dwa razy w ciągu miesiąca. Kasia z Mińska Mazowieckiego ma 20 lat i stosuje antykoncepcję hormonalną. U lekarz ginekologa była tylko na początku kuracji. Teraz recepty wypisuje jej lekarz rodzinny. Nie robiła cytologii oraz badania krwi niezbędnego, aby odpowiednio dobrać leki. Wizyty lekarskie są drogie a na lekarza w przychodni trzeba długo czekać - usprawiedliwia się dziewczyna. Rozmawiając telefonicznie z położną w przychodni Melisa pani stwierdza, że proceder samodzielnego wypisywania recept jest marginalny. Dodatkowo żaden lekarz ginekolog nie wypisze recepty pacjentce, która nie ma przeprowadzonych badań krwi. Kobieta przyjmująca hormony musi przynajmniej raz w roku zgłosić się na badanie, a co trzy lata zrobić cytologię. W przypadku samodzielnego sięgania po pigułki i plastry antykoncepcyjne obniżamy ich skuteczność i szkodzimy sobie. Inwestujmy w zdrowie i korzystajmy z porad oraz opieki lekarskiej nawet gdyby miało się to dziać kosztem czasu lub pieniędzy.
Numer: 2009 37
Komentarze
DODAJ KOMENTARZ