Powiat albumowy

Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego i firma Fotopia są wspólnie wydawcami ukazującego się właśnie na mińskim rynku księgarskim albumu o Mińsku Mazowieckim i okolicach na dawnej fotografii. Publikacja ma w zamierzeniu jej twórców być próbą przedstawienia bogatych zbiorów TPMM powstałych przez czterdzieści siedem lat działalności tego zasłużonego dla miasta i powiatu stowarzyszenia

Lustro przeszłości

Powiat albumowy / Lustro przeszłości

Przedstawiony na ponad stu czterdziestu stronach materiał zawiera przede wszystkim zdjęcia, często mające unikalny wymiar, reprodukcje etykiet i skany pocztówek. Wśród fotografii przeważają obrazy przedwojennego Mińska. Nie brakuje wśród nich znanych już panoramicznych ujęć miasta wykonanych w czasach okupacji niemieckiej z wieży kościoła pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i lotniczego spojrzenia na miasto z 1928 r. Na każdego czytelnika będą też spoglądać żołnierze 13. Pułku Ułanów Włodzimierskich stacjonujących przed pierwszą wojną światową w mińskich koszarach. Album umożliwi ponadto swoistą wycieczkę w czasie ulicami: Warszawską, Marszałka Piłsudskiego, Tadeusza Kościuszki, Kardynała Wyszyńskiego, Nadrzeczną, Siennicką, Świętokrzyską, Kolejową i kilkoma jeszcze innymi, zwykle mniej uczęszczanymi, ale posiadającymi swój urok.
Niezwykłą atrakcją dla osób oglądających publikację TPMM i Fotopii będą również fotografie przedstawiające różnego rodzaju wydarzenia mające miejsce na terenie miasta oraz zdjęcia zbiorowe unieśmiertelniające przedwojennych eleganckich maturzystów i zapracowanych, nienadążających oczyścić się z fabrycznych smarów, pracowników zakładu Rudzki i Spółka. Podróżując w czasie, dzięki albumowym ilustracjom czytelnik obejrzy również zatrzymane w obiektywie aparatu fotograficznego przed- i powojenne zawody sportowe, spojrzy w twarz ówczesnych harcerzy, strażaków i założycieli firmy Drzewodar, będącej ewenementem na skalę co najmniej ogólnopolską.
Po nasyceniu oczu zdjęciami i podpisami doskonale obrazującymi i przybliżającymi istotny wycinek z dziejów Mińska Mazowieckiego wszyscy zainteresowani mogą również zerknąć za rogatki miasta. Kałuszyn, Siennica, Latowicz, Jeruzal, Stanisławów, Rudzienko, Rudno, Długa Kościelna, Kuflew to tylko niektóre przystanki w tej swoistej eskapadzie po powiecie mińskim.
Fotograficzna wyprawa w przeszłość to zasługa w pierwszej kolejności ówczesnych mistrzów zdjęcia, m.in. Wiktorii i Jana Rysiów, Stefana Sażyńskiego, Mariana Benki, a także bezimiennego niemieckiego żołnierza przebywającego w Mińsku w ponurym okresie drugiej wojny światowej.
Wspólne przedsięwzięcie społecznie pracujących członków TPMM pozwoliło tym dokumentom przeszłości po raz pierwszy w dziejach trafić do rąk szerokiego grona odbiorców. Nie można również nie wspomnieć o mińskich przedsiębiorcach, którzy swoją hojnością przyczynili się do zrealizowania projektu wydania albumu. To właśnie im poświęcona jest część trzecia publikacji. Z pozoru może nieprzydatna, wręcz zakłócająca spacer po czarnobiałym chodniku zdjęć, przynosi równie ważne informacje dotyczące teraźniejszej historii miasta. Miłośnik dziejów gospodarczych z radością powita wiele cennych wiadomości dotyczących poszczególnych firm zawartych w reklamach wycyzelowanych przez grafika do granic możliwości. Za kilka, kilkanaście czy kilkadziesiąt lat materiał składający się na trzecią część publikacji będzie kolejnym ważnym źródłem do poznania dziejów miasta, zarówno od strony informacyjnej, jak i ilustracyjnej.
Promocja albumu „Mińsk Mazowiecki i okolice na dawnej fotografii” nastąpi w czwartek o 19.00 w sali lustrzanej pałacu Dernałowiczów. W mińskich księgarniach publikacja będzie dostępna od 7 września. Wcześniej będzie ją można nabyć na jednym ze stoisk TPMM  podczas II Festiwalu im. Jana Himilsbacha, a tydzień później – w sobotę 12 września – na placu kina Światowid i ul. Bulwarnej, gdzie w tym roku odbędzie się V Festiwal Chleba.

Numer: 2009 36   Autor: Janko Fridayski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *