W Stanisławowie

Wójt Wojciech Witczak zaprosił do składania ofert na wynajem budynków dwóch ośrodków zdrowia w Stanisławowie i Pustelniku. Warunkiem przystąpienia było posiadanie uprawnień na prowadzenie Podstawowej Opieki Zdrowotnej w oparciu o  kontrakt z NFZ. Zaproszenie wzbudziło wiele niezdrowych emocji, szczególnie wśród członków Stowarzyszenia na Rzecz Ochrony Zdrowia w gminie Stanisławów

Przetarg na zdrowie

W Stanisławowie / Przetarg na zdrowie

Sprawa gminnej służby zdrowia w Stanisławowie od kilku tygodni jest tematem gorących dyskusji, które nie omijają także posiedzeń rad gminy. Ponieważ z końcem roku wygasa umowa z małżeństwem Wiącków, wójt Witczak ogłosił przetarg na wynajem obu lokali. Nie uczynił tego jednak w ramach zamówienia publicznego na prowadzenie usług medycznych, ale w trybie ustawy o gospodarce nieruchomościami i na podstawie uchwały rady gminy. Oba budynki stanowią własność gminy, dlatego też, co wynika z przepisów ustawy, jako organ wykonawczy podał do publicznej wiadomości wykaz budynków jako przeznaczone do dzierżawy.
Do przetargu nie przystąpiło małżeństwo Wiącków. Wśród potencjalnych dzierżawców znalazło się znane nie tylko w Mińsku, ale także w Latowiczu siedleckie Centrum. Jednak przetargu nie wygrało. Ostatecznie od nowego roku o zdrowie mieszkańców gminy będzie dbała trójka lekarzy: Piotr Maksymowicz, Kamila Teterycz i Olga Tortyna (MTT). Dr Maksymowicz obecnie mieszka w Janowie Podlaskim, a panie Teterycz i Tortyna w Warszawie. Jak wyjaśnił wójt Wojciech Witczak trójka lekarska, która wygrała przetarg zaproponowała za budynki w Pustelniku i Stanisławowie 4 tys. netto. Ponadto pokryją także koszty ewentualnej modernizacji dzierżawionych budynków. Umowa zostanie podpisana na czas nieokreślony.
Zwycięzcy przetargu, oprócz podstawowej opieki medycznej, zapewnią stałą opiekę pielęgniarską w szkołach w Stanisławowie i Pustelniku. Osoby ze skierowaniami od innych lekarzy również bezpłatnie będą mogły wykonać badania. USG w ośrodku w Stanisławowie mają wykonywać raz w tygodniu specjaliści z certyfikatami. Tak samo gwarantują ciągłą profilaktykę chorób układu krążenie, płuc i gruźlicy. Raz w tygodniu w Stanisławowie będzie można wykonać badanie USG. Zagwarantowana będzie także stała opieka pediatryczna. Raz w tygodniu będą także przyjmować lekarze-specjaliści z Mińska. Zgodnie z zawartą umową opieką objęci będą także podopieczni GOPS-u, którzy nie będą mogli samodzielnie dostać się do lekarzy. Będą także wizyty domowe. Wszystkie pielęgniarki oraz personel pomocniczy, który obecnie pracuje w ośrodkach ma zapewnione dalsze zatrudnienie. Oferent zapewnił radnych, że będą podnoszone kwalifikacje pielęgniarek. Transport chorych w nagłych wypadkach ma świadczyć pogotowie, w pozostałych przypadkach jest możliwość skorzystania z bezpłatnych usług transportu sanitarnego – zostaną podpisane odpowiednie umowy. Ponadto zwycięzcy poinformowali, że jest możliwe, aby ortopeda badał postawę dzieci w klasach I-III dwa razy w roku.
Zespół lekarzy (MTT) uzyskał przychylność 7 członków komisji. Trzech głosowało na CENTRUM. Na ocenę zespołu składała się nie tylko sama oferta cenowa, ale także „przesłuchanie” przed komisją. W jawnym głosowaniu członkowie komisji, której przewodniczył Andrzej Gałązka, wcześniej wspomnianą większością, opowiedziała się za zespołem lekarskim janowsko – warszawskim

Numer: 2009 35   Autor: Jacek Lichomski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *