Lepy na biznes

Chcę wyjechać na wieś - śpiewała Urszula Sipińska, wspominając wieś pachnącą bzem. Obraz takiej wsi, nazywanej przez złośliwych prowincją, ukształtował się w naszej świadomości od stuleci. Ten spokój, świeże powietrze i błogie nicnierobienie stało się magnesem przyciągającym mieszczuchów w okresie letniej kanikuły. Zmiany cywilizacyjne, a zwłaszcza gospodarcze odkryły tereny wiejskie na nowo. Tym razem dla wszelkiego rodzaju biznesów. Przyczyną tego nowego spojrzenia na spokojną wieś stała się ekonomia. Działalność na prowincji stała się opłacalna

Magnetyzm gminny

Leśne ograniczenia
Cegłów, który może się pochwalić małym ołtarzem Mariackim za sprawą ucznia Wita Stwosza, Lazarusa, jest gminą specyficzną. Mimo, że ma warunki do rozwoju, jednak z uwagi na położenie w strefie Mińskiego Parku Krajobrazowego nie ma możliwości swobodnego inwestowania. Dlatego też w gminie brak jest terenów pod działalność gospodarczą. Jednak może się stać bardzo dobrym miejscem do osiedlania się. Gmina jest nastawiona głównie na turystykę pieszo-rowerową oraz na działalność agroturystyczną. Każdy, kto lubi surfować w sieci ma dostęp do szerokopasmowego internetu. Dla Cegłowa jest także opracowany plan zagospodarowania. Gmina jest dobrze wyposażona w media (tylko Wólka Wiciejowska nie ma jeszcze wodociągów). Władze gminy starają się także wypromować gminę m. in. poprzez festyn sójki mazowieckiej, który co roku przyciąga coraz więcej gości.
Dębskie inwestycje
Gmina Dębe Wielkie od wielu lat zaliczana była do gmin inwestycyjnych. To na jej terenie działały (i działają nadal) takie firmy, jak Santochemia, Inco-Veritas, znana teraz jako Blisterbox, czy też Wetzl. Położenie przy trasie kolejowej i drodze krajowej nr 2 stwarza gminie dogodne warunki nie tylko dla działalności gospodarczej, ale także osiedleńczej. Problemem jest jednak brak terenów pod duże inwestycje. Są natomiast tereny przeznaczone pod budownictwo mieszkaniowe. Po latach zastoju w budowie infrastruktury, w gminie trwają intensywne prace związane z budową sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. Jest także dostęp do internetu. Gmina jest nastawiona proinwestycyjnie, dlatego każdy podmiot gospodarczy może wystąpić o ulgi podatkowe, które są rozpatrywane indywidualnie dla każdego podmiotu.
Dobre bo ... Dobre
Z racji dobrego (nomen omen) położenia przy drodze Warszawa – Wyszków gmina Dobre nastawiła się na letników. Dla ich potrzeb w planach zagospodarowania przestrzennego przeznaczone są tereny budowlane. Także dla miejscowości o największym ruchu letniskowym opracowane zostały miejscowe plany zagospodarowania. Może się nimi pochwalić Dobre, Rynia, Osęczyzna i Wólka Kobylańska. Ogólnie dostępny jest także internet, a w trakcie realizacji jest internet szerokopasmowy. Dobre promuje się nie tylko poprzez historię (zwycięska bitwa w okresie Powstania Listopadowego), ale także na stronach internetowych. Gmina regularnie występuje o środki z funduszy unijnych na poprawę warunków życia.
Kanały Halinowa
Gmina złożyła wnioski w ramach RPO WM na uzbrojenie terenów inwestycyjnych w Długiej Kościelnej. Utworzony został także tzw. korytarz transportowy w centralnej części gminy. W samym Halinowie przystąpiono do rewitalizacji terenu Halinowa oraz przebudowuje się ulicę Jana Pawła II. Na terenie gminy działają także najwięksi dostawcy internetu stacjonarnego i bezprzewodowego. Jest także w ofercie gminy dostęp do internetu drogą radiową.
Jakubów przyciąga
Położenie gminy Jakubów stanowi swoisty magnes. Droga krajowa nr 2 i perspektywa autostrady A2 to niewątpliwe atrybuty, które przyciągają osiedleńców. Dlatego też dla obszaru Jędrzejów opracowany został miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, a dla pozostałego obszaru gminy jest przygotowywane studium zagospodarowania. Gmina jest zwodociągowana w 100%. Kanalizację ma jedynie Jędrzejów. Na terenie całej gminy jest dostęp do internetu.
Nie tylko po WSI
Kałuszyn, podobnie jak Dobre wpisał się w historię polskiej wojskowości. Pod Kałuszynem rozegrała się bitwa w okresie Powstania Listopadowego oraz w wojnie obronnej 1939 roku. Samo miasto ma opracowany miejscowy plan zagospodarowania miejscowego. Dla gminy przystąpiono do opracowania studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania. W zasobach gminy jest blisko 7 ha terenów przeznaczonych pod inwestycje, które są zlokalizowane na wschodnich obrzeżach Kałuszyna przy drodze nr 2. W samym Kałuszynie jest także 140 ha po byłej Wielobranżowej Spółdzielni Inwalidów (WSI), które są co prawda w rękach prywatnych, ale z racji atrakcyjnego położenia mogą być bardzo atrakcyjne. Także w centrum Kałuszyna są tereny przeznaczone na działalność usługową. Gmina jest całkowicie zwodociągowana. Kanalizację ma Kałuszyn, Olszewica i Patok. Jest też dostęp do internetu szerokopasmowego. Cały czas trwają także prace modernizacyjne na gminnych drogach. Kałuszyn ma także tereny pod budownictwo wielorodzinne.
Mińsk (nie)inwestycyjny
Mińsk Mazowiecki, mimo położenia przy głównych szlakach komunikacyjnych jest jednak ograniczony terenami pod inwestycje. Wynika to zarówno ze względu na otoczenie przez samodzielną gminę, jak i pobliskie lotnisko, warunkujące wysokość budynków mieszkalnych (maksymalnie pięciokondygnacyjne). Jedyny teren inwestycyjny(po FUD-zie) został w zasadzie zainwestowany. Ostatnim obiektem będzie (kolejny) hipermarket. Mińsk należy do czołowej czwórki miast w Polsce pod względem powierzchni handlowej na jednego mieszkańca, oraz pod względem gęstości zaludnienia. Brak możliwości powiększenia obszaru miasta w zasadzie ograniczyło jego dalszy rozwój. Miasto ma jednak opracowany miejscowy plan zagospodarowania. Jest także dobrze wyposażone w infrastrukturę wodno – kanalizacyjną, a także nieograniczony dostęp do Internetu.
Gmina jak miasto
Cały obszar gminy mińskiej ma zaopatrzenie w wodę. Sieć kanalizacyjna funkcjonuje w miejscowości Karolina (Kolonia Karolina) i jest związana z siecią miasta Mińsk Mazowiecki. Trwają prace nad projektem sieci kanalizacyjnej dla północno-zachodniej części gminy. Nie ma sieci cieplnej. Miejscowości graniczące z miastem (Stojadła, część Kolonii Karolina, Królewca i Targówka) zasilane są z miejskiej sieci gazowej. Na terenie gminy funkcjonuje sieć gazownicza o długości 7,88 m, z której korzysta 238 odbiorców. Obecnie uchwalone zostało studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, w którym każdy zainteresowany uzyska w zasadzie wszelkie informacje dotyczące zarówno terenów pod działalność gospodarczą jak i budownictwo mieszkaniowe. Podobnie jak miasto, również gmina mińska położona jest w korytarzu lotniczym. Dlatego zabudowa wysoka może być lokalizowana jedynie w północnej i południowej części gminy.
Mrozy planowe
Gmina Mrozy to jedna z prężniej rozwijających się gmin w powiecie. Strona internetowa www.mrozy.pl to pełna wiedza na temat Mrozów. Inwestorzy znajdą tam informacje nie tylko o terenach dla swojej działalność, ale także o możliwości lokalizacji działalności np. produkcyjnej. Mrozy były jedną z pierwszych gmin powiatu, które opracowały miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla obszaru całej gminy. Poza promocją na stronach internetowych mrozianie promują się także poprzez organizowane od kilku lat „Dni Mrozów” oraz Zjazd Opiekunów Szkolnych Pracowni Internetowych. Ta ostatnia impreza o zasięgu daleko wykraczającym poza granice powiatu pozwoliła Mrozom na rozwój sieci internetowej. Każdy mieszkaniec gminy może swobodnie posurfować w necie. Dogodny dojazd kolejowy do Warszawy i Siedlec, a w przyszłości także drogowy (dzięki autostradzie A2).
Dojazd drogowy stwarza gminie bardzo dobre warunki nie tylko dla rozwoju przedsiębiorczości, ale także stałego osadnictwa. Co prawda Mrozy nie zostaną wpisane na listę miast, ale warunki życia są tu nie gorsze od tych, jakie mają typowe mieszczuchy. Z przyjemności brak właściwie tylko teatru, bo dzięki internetowi gmina może się pochwalić pierwszą po tej stronie powiatu wyższą uczelnią (jej absolwentem jest także Dariusz Jaszczuk, wójt gminy). Ulgi dla inwestorów rozpatrywane są indywidualnie, ale w zasadzie nie zdarzyło się, aby takiej pomocy odmówić.
Siennicka minimalizacja
Gmina ma plan zagospodarowania dla całego swojego obszaru. Dysponuje także blisko 45 ha na działalność gospodarczą. Liderem jest tu Grzebowilk. Są także tereny pod budownictwo mieszkaniowe, ale ograniczone do budynków dwukondygnacyjnych. Na terenie całej gminy funkcjonuje wodociąg oraz jest dostęp do internetu. W Siennicy jest także kanalizacja. Władze gminy wspierają także aktywnie działalność gospodarczą m. in. poprzez podjęcie przez radę gminy uchwały opomocy „de minimis”. Ogólnie jest to wsparcie udzielane przedsiębiorcom, które nie wymaga notyfikacji Komisji Europejskiej. Zgodnie bowiem z zasadą prawa rzymskiego de minimis non curat lex (łac. prawo nie troszczy się o drobiazgi). Z tej  uchwały korzysta aktualnie jeden podmiot gospodarczy – Niepubliczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Siennicy.
Potencjał Stanisławowa
Gmina Stanisławów, podobnie jak sąsiednia gmina Dobre, położona jest przy głównych drogach wojewódzkich. Jest jednak pod względem planistycznym wyjątkowa. Siedziba gminy nie ma bowiem planu zagospodarowania miejscowego, który został opracowany tylko dla Pustelnika. Dla Stanisławowa, jak dla reszty gminy, opracowane zostało studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania. Jednak wójt Wojciech Witczak ma się czym pochwalić. To blisko 130 ha terenów przeznaczonych na inwestycje. Już niedługo należy się także spodziewać miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla Stanisławowa, Retkowa, Małego Stanisławowa i Prądzewa-Kopaczewa. Każdy, kto rozpoczyna działalność na terenie gminy może otrzymać ulgi. Decyzja jest podejmowana indywidualnie dla każdego występującego o taką pomoc ze strony gminy.
Sulejówek rozplanowany
Sulejówek to miasto wyjątkowe. Nie tylko ze względu na osobę Marszałka. Położenie miasta w pasie między popularną krajową dwójką i linią kolejową E-20, a także bezpośrednie połączenie z Warszawą komunikacją miejską stolicy stwarza przed miastem wyjątkową szansę. Czy Sulejówek potrafi ją wykorzystać? Obserwując tereny wzdłuż Szosy Brzeskiej odpowiedź na to pytanie wydaje się być pozytywna. Jednak większość firm, które powstają wzdłuż dwójki zlokalizowana jest na terenie powiatu otwockiego. W Sulejówku działa jednak prężnie Izba Gospodarcza, która skupia większość miejscowego biznesu w planie zagospodarowania przestrzennego, dostępnym na stronie BIP, tak w części opisowej jak i rysunkowej można znaleźć pełne informacje o interesujących terenach zarówno pod budownictwo mieszkaniowe jak i działalność gospodarczą.

Numer: 2009 34   Autor: (jac)





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *