Masz prawo

1 września wejdzie w życie nowa ordynacja podatkowa. Jej skutki odczuwalne będą głównie przez przedsiębiorców. Niektóre zmiany poprawią sytuację podatników w kontaktach z urzędami skarbowymi, inne jednak uniemożliwią „ucieczkę” przed kontrolą. Aby się do nich przygotować, pozostało niewiele czasu

Dekalog podatkowy

Każdy przedsiębiorca powinien sam dokładnie zapoznać się z nowelizacją ordynacji podatkowej. Aby jednak ułatwić ogarnięcie wszystkich zmian, poniżej wypunktowaliśmy 10, w naszej ocenie najbardziej istotnych. W największym stopniu zmiany dotyczą kontroli skarbowych, a więc sytuacji, których boi się nawet najuczciwsza firma. Nowe przepisy w większości ujednolicą dotychczasowe zapisy i uczynią je bardziej przejrzystymi. Nie oznacza to jednak, że uniknięto poważniejszych zmian. Z pewnością ta nowelizacja nie jest jedynie kosmetyczna.

Oto najważniejsze zmiany: 1. Urząd skarbowy może sam, bez pytania o zgodę kontrolowanego, poprawiać drobne błędy w zeznaniach podatkowych, ale podatnik może się temu sprzeciwić, co spowoduje anulowanie naniesionych zmian (a w praktyce pewnie także dodatkowe postępowanie sprawdzające ze strony kontrolerów). 2. Podatnik nie może uniemożliwić kontroli poprzez nagłą zmianę godzin otwarcia firmy. 3. Po przeprowadzonej kontroli podatnik będzie miał 14 dni na odwołanie się od ustaleń protokołu. 4. Jeśli błędy były nieumyślne, podatnik nawet po kontroli może się odwołać i zaproponować poprawienie uchybień i zapłatę zaległych z powodu błędów zobowiązań. Wówczas urząd może zrezygnować z karania. 5. W przypadkach gdy istnieje ryzyko utraty materiału dowodowego albo uzasadnione prawdopodobieństwo popełnienia przestępstwa lub wykroczenia skarbowego, kontrola skarbowa może zostać przeprowadzona bez zapowiedzi, za okazaniem legitymacji przez kontrolera. 6. Jeśli zaistnieje podejrzenie, że kontrolowany podatnik nie ujawnił wszystkich obrotów lub przychodów mających znaczenie dla określenia lub ustalenia wysokości zobowiązania podatkowego, kontrolujący może zwrócić się do niego o złożenie oświadczenia o stanie majątkowym na określony dzień. 7. Wprowadzono zakaz korekty VAT po zakończeniu kontroli podatkowej. Podatnik może poprawić deklarację po zakończeniu postępowania podatkowego, ale jeśli postępowanie w ogóle nie zostanie wszczęte, a on sam wykryje błąd, nie będzie miał takiej możliwości. 8. Pojawił się nowy rozdział "Ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych", który zbiera i grupuje przepisy poświęcone ulgom. 9. Ujednolicone zostaną zasady zaokrąglania podatków i odsetek do pełnych złotych (zasada wejdzie w życie dopiero 1 stycznia). 10. Deklaracje podatkowe będzie można przesyłać do urzędów skarbowych przez internet (ale dopiero od 16 sierpnia 2006 r).

Numer: 2005 33   Autor: Marcin Pietraszek





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *