Mińsk Mazowiecki kolarski
Już w najbliższą sobotę o godz. 16.30 w centrum miasta zobaczymy peleton startujący w I Kryterium Ulicznym im. Feliksa Rawskiego. Wystartują najszybsi kolarze szosowi na Mazowszu, ścigający się na co dzień w wyścigach najwyższej rangi w Polsce. Kolarstwo szosowe - niegdyś narodowa dyscyplina - to przede wszystkim sentyment i szacunek polskich kibiców dla takich nazwisk jak Królak czy Szurkowski. Teraz wspomnienia odżyją na mińskich ulicach
Kryterium Rawskiego

Wyścig wystartuje przed urzędem miasta, po czym z dużą prędkością pokona 20 rund na pętli długości 2 km ulicami: Kościuszki, Wyszyńskiego, Piłsudskiego i Konstytucji 3 Mają. Na trasie, na której ulokowano 4 lotne premie, zobaczymy zapewne akcje najmocniejszych sprinterów. Najciekawszy zdaje się być fragment podjazdu ul. Konstytucji 3 Mają w stronę Ronda Hallera oraz lotne premie i finisz umiejscowione przed magistratem i jednocześnie redakcją tygodnika Co słychać?, gdzie prędkości finiszujących zawodników przekraczać będą 60 km/h. Stąd apel o zachowanie ostrożności. Jeszcze nie wiadomo czy w peletonie zobaczymy kolarzy z mińskiej grupy Dynamo, bowiem rola gospodarza imprezy nakłada wiele obowiązków organizacyjnych. Współorganizatorem wyścigu jest MOSiR z Muzeum Ziemi Mińskiej, a nasz tygodnik, oprócz patronatu medialnego, ufundował statuetki i nagrody dla najszybszych kolarzy z powiatu mińskiego. Wyścigowi będą towarzyszyły atrakcje muzyczno-taneczne i runda honorowa z udziałem vipów.
Dlaczego kryterium nosi imię Feliksa Rawskiego? Na początku XX wieku był on mistrzem kolarstwa szosowego, a jako rodowity mińszczanin rozsławił swoje miasto w całym wtedy Królestwie Polskim. W 1912 roku walka o wolność Polski rozgrywała się również na polu sportowym. Feliks Rawski zdobywa wówczas tytuł mistrza jazdy cyklowej na dystansie 100 km na szosie lubelskiej. Tytuł ten odpowiada obecnie tytułowi mistrza Polski w kolarstwie. Feliks Rawski odnosił wówczas liczne sukcesy, zdobywając wiele nagród i tytułów. Część jego trofeów sportowych znajduje się obecnie w Muzeum Sportu w Warszawie. Mińsk Mazowiecki nie ma w swojej historii wielu mistrzów sportowych, dlatego Rawski jest szczególną postacią dla naszego miasta i klubu Dynamo.
A dla MZM najważniejszy okazał się Jan Ryś także mińszczanin, który wykonywał zdjęcia o tematyce sportowej. Jako ochotnik lotniczy brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r., fotografując jej przebieg. Aby utrwalić pamięć o Janie Rysiu, Muzeum Ziemi Mińskiej ustanawia puchar jego imienia dla najstarszego uczestnika kolarskiego kryterium. Przewidziane są także nagrody pieniężne oraz rzeczowe, zarówno w całym wyścigu jak i za wygrane lotne premie. Dodatkowo w ramach wyścigu wyłonionych zostanie 3 najszybszych mińszczan.
Warunki uczestnictwa: zgłoszenie w biurze zawodów, posiadanie sprawnego roweru szosowego oraz kasku sztywnego, zawodnicy niepełnoletni startują za pisemną zgodą rodziców lub opiekunów.
PS. Wszelkich dodatkowych informacji udziela dyrektor wyścigu - Jacek Tomkiewicz, tel. 0 604 631 851, e- mail: jtomkiewicz@vp.pl.
Numer: 2009 33 Autor: Jan Zbigniew Piątkowski
Komentarze
DODAJ KOMENTARZ