Dzięki projektodawcy, czyli firmie Makbud Centrum Edukacyjne Omega z Mińska Mazowieckiego oraz dotacjom z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, VI Priorytet, Działanie 6.1, Poddziałanie 6.1.1 osoby w wieku produkcyjnym pozostające bez zatrudnienia, pochodzące z powiatów pułtuskiego, ciechanowskiego, nowodworskiego, płońskiego, ostrowskiego, mińskiego, węgrowskiego, sokołowskiego, siedleckiego, łosickiego i garwolińskiego uczestniczyło w projekcie „Z nowym zawodem na rynek pracy. Szkolenia dla osób pozostających bez zatrudnienia” nr POKL.06.01.01-14-114/08
Większe szanse na rynku pracy
Projekt, którego realizacja rozpoczęła się 1 sierpnia 2008 r., właśnie dobiega końca. 155 beneficjentów, pochodzących głównie z terenów wiejskich, na których stopa bezrobocia jest znacznie wyższa niż w mieście, zdobywało wiedzę, umiejętności oraz kwalifikacje niezbędne do wykonywania zawodów poszukiwanych na lokalnym rynku pracy. Otrzymali więc szansę powrotu lub wejścia na rynek pracy.
85 kandydatów na operatorów koparko-ładowarki ukończyło 202-godz. kurs zawodowy i zdało z powodzeniem egzamin państwowy w Ośrodku Centralnego Szkolenia Maszynistów w Mińsku Mazowieckim, instytucji znanej i cenionej na rynku. Zajęcia praktyczne odbywali na specjalnych trenażerach i na poligonie. Czują się dobrze przygotowani do zawodu, a samo szkolenie w ankietach ewaluacyjnych oceniają bardzo wysoko. Jeśli zechcą pracować w zawodzie, nie będą mieli problemu ze znalezieniem zatrudnienia, choćby w drogownictwie czy budownictwie. Jeszcze w trakcie trwania kursu przyszli pracodawcy wyrażali swe zainteresowanie.
Centrum Kształcenia Praktycznego z Mińska Mazowieckiego przygotowywało adeptów do zawodu spawacz elektryczny lub gazowy oraz kucharz żywienia zbiorowego. Przyszli spawacze – 48 osób – odbyli 145-godz. szkolenie, również zakończone egzaminem państwowym i zdobyciem książeczki spawacza. Grupa kucharek (21 pań, głównie nieaktywnych zawodowo) szkoliła się w weekendy w ciągu 120 godzin zajęciowych. Nie tylko zdobywały wiedzę z zakresu żywienia człowieka, technik gastronomicznych, towaroznawstwa, ale również praktycznie wykonywały pyszne dania, przekąski, ciasta i napoje, które do dziś miło wspominają zapraszani na degustację spawacze.
Oprócz szkoleń zawodowych chętni beneficjenci mogli poszerzyć swą wiedzę i umiejętności na 50-godzinnych kursach komputerowych „Praca w pakiecie Office”. Z takiej możliwości skorzystała prawie połowa uczestników projektu. W tej formie wsparcia uczestniczyli chętnie starsi beneficjenci, dla których była to jedyna okazja, by dorównać w umiejętnościach młodym.
Kompleksowość projektu przejawiała się także w tym, że uczestnicy wszystkich grup przeszli 10 godzinne warsztaty z psychologiem, pomagające uwierzyć w swój potencjał i poradzić sobie ze stresem, co w tych trudnych czasach ma niebagatelne znaczenie. Aktywnych metod poszukiwania pracy uczyli się na 20-godzinnych zajęciach z doradcą zawodowym.
Właściciel firmy i równocześnie kierownik projektu, Marian Makowski, twierdzi, że Zespół Zarządzający projektem przez cały czas czuwał nad właściwą, tzn. zgodną z celami, harmonogramem, programem i życzeniami beneficjantów, realizacją. Starania zaowocowały wspaniałymi rezultatami. Wszyscy ukończyli kurs i zdali egzaminy (być może nieliczni z poprawką, ale to nie ma w tej chwili znaczenia). Podnieśli swą samoocenę i motywację do poszukiwania pracy. Ponad 80% z nich deklaruje chęć poszukiwania pracy w zdobytym zawodzie. Z jakości szkoleń, ich organizacji są naprawdę zadowoleni..
„Pisząc projekt, staraliśmy się zniwelować wszelkie bariery, które mogliby napotkać nasi beneficjenci, dlatego otrzymywali zwroty kosztów dojazdu, dodatek szkoleniowy, materiały na zajęcia i podręczniki, całodzienne wyżywienie – kontynuuje kierownik projektu. Gotowi byliśmy refundować koszty opieki nad dziećmi do lat 7 i osobami zależnymi. Dla osób z terenów położonych dalej od Mińska Mazowieckiego zorganizowaliśmy dowóz na zajęcia szkoleniowe i noclegi w hotelu dobrej klasy. Dla potrzeb uczestników kursu ze względu na duży zasięg terytorialny projektu pracowały dwa biura: jedno w naszym mieście, a drugie w Świerczach, gdzie również odbywały się zajęcia warsztatowe doradcze i psychologiczne. Harmonogram zajęć ustalaliśmy wspólnie z beneficjantami, by dopasować się do ich preferencji. W ankietach badających satysfakcję kursanci nie wskazywali żadnych obszarów działań, które należałoby poprawić. Cieszy nas taka ocena naszych starań. Dbałość o wysoką jakość szkoleń naprawdę popłaca.”
Należy mieć nadzieję, że dzięki udziałowi w projekcie tych 155 osób poprawi jakość swojego życia. Nowe kwalifikacje, zdobyte umiejętności poruszania się po rynku pracy z pewnością przyniosą oczekiwane rezultaty, ale o tym przekonać się będzie można za pół roku, kiedy przeprowadzona będzie analiza sytuacji uczestników kursu. Dopiero to badanie wykaże prawdziwą skuteczność projektu.
Właściciel firmy oraz jej pracownicy serdecznie zapraszają osoby pozostające bez zatrudnienia do udziału w kolejnych projektach. Już we wrześniu ruszają nabory na kursy, na których będzie można zdobyć kwalifikacje do zawodów: masażysta, florystyka, barman-kelner-sommelier, pracownik biurowy, specjalista ds. kadrowo-płacowych, księgowość wspomagana komputerem, sprzedawca z umiejętnością obsługi programów magazynowych, przedstawiciel handlowy z umiejętnością negocjacji.
Numer: 2009 33
Komentarze
DODAJ KOMENTARZ