Epitafium dla Olczaka

W czwartek 28 lipca 2005 roku odbył się uroczysty pogrzeb śp. Czesława Olczaka ps. „Junak” – żołnierza AK, zesłańca Sybiru, kombatanta

Akowiec i sybirak

Czesław Olczak urodził się we wsi Budy Barcząckie w powiecie mińskim 8 maja 1926 roku z ojca Zygmunta i matki Feliksy z Dąbrowskich. Miał dwóch braci – starszego Eugeniusza i młodszego Stanisława. W roku 1934 rodzice jego osiedlili się w Starogrodzie, gdzie prowadzili sklepik spożywczy – źródło utrzymania rodziny.

Jako 16-letni młodzieniec złożył przysięgę akowską i stał się żołnierzem Armii Krajowej obwodu „Mewa” w Mińsku Mazowieckim, podośrodek w Wielgolesie. Przeszkolenie wojskowe przeszedł w oddziale leśnym Władysława Rażnowskiego ps. „Paraj”. W akcji „Burza” pod rozkazami por. Krzysztofa Chodkiewicza ps. „Kościesza” uczestniczył 30 lipca 1944 roku w wyzwoleniu Mińska Mazowieckiego. We wrześniu 1944 roku został podstępnie aresztowany przez NKWD za przynależność do AK i posiadanie broni, a w lutym 1945 roku skierowany i wywieziony na Syberię. Tam przepracował 3 lata na „lesopowale” jako drwal w łagrach w okolicach Wierchotury. Do domu rodzinnego powrócił w listopadzie 1947 roku. Rodzina go nie poznała, bo przy 176 cm wzrostu ważył tylko 42 kg.
Dalsze losy „Junaka” to ożenek z Haliną Jarocką, młodą nauczycielką, nauka i praca zawodowa jako kierowca między innymi w PKS-ie. W lutym 1982 roku odszedł na emeryturę. Na początku 2005 roku zachorował ciężko na białaczkę i 22 lipca zmarł w szpitalu warszawskim przy ul. Szaserów, pozostawiając żonę, córkę i dwóch synów.
Pogrzeb Czesława Olczaka rozpoczął się uroczystą mszą św. w kościele parafialnym pw. Św. Antoniego z Padwy w Mińsku Mazowieckim. Głównym celebrantem Eucharystii był ks. prałat ppłk Jan Sikora – kapelan kombatantów AK, współtowarzysz walki konspiracyjnej i przyjaciel zmarłego. Dowódca jednostki wojskowej 1 PLM „Warszawa” z Barczącej wystawił wojskowy poczet sztandarowy, posterunek przy trumnie i kompanię honorową. Wśród uczestników była rodzina zmarłego, koledzy, przyjaciele i znajomi oraz wierni. Między innymi Związek Sybiraków z Sokołowa Podlaskiego i Związek Kombatantów AK obwodu „Mewa–Kamień” wystawiły poczty sztandarowe. W wygłoszonej homilii ks. J. Sikora przypomniał historię walki i cierpień zmarłego, polecając jego duszę modlitwie.
Po mszy żałobnej w Mińsku „Exitus” przewiózł zwłoki na Cmentarz Bródnowski w Warszawie. Tutaj ceremoniał wojskowy spełniła Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego. Żołnierze zaciągnęli wartę honorową przy trumnie, przemaszerowali pod grobowiec, nieśli odznaczenia zmarłego oraz kwiaty. Liturgię pogrzebową dopełnił ks. Jan Sikora. Nad trumną przemówił i pożegnał zmarłego płk Stanisław Całka, rodak starogrodzki, kolega zmarłego. W chwili wkładania trumny do grobowca kompania wojskowa oddała trzykrotną salwę karabinową. Za udział w pogrzebie podziękował uczestnikom syn Janusz – pułkownik lotnictwa WP. Kpt. Czesław Olczak spoczął w grobie rodzinnym Jarockich w alei „L” w kwaterze „8L”.
Odznaczony był między innymi: Krzyżem Armii Krajowej, Krzyżem Sybiru i Medalem WP nadanym przez władze polskie w Londynie. Niech ziemia warszawska przytuli Ciebie – Czesławie jako wiernego syna narodu polskiego.

Numer: 2005 32   Autor: Franciszek Zwierzyński





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *