Po rocznej przerwie rusza kontynuacja projektu mazowieckich małych przedszkoli. Pierwszą realizowało Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Lipiny, Dębowce, Borki – zwycięzca konkursu MEN, dotyczącego tworzenia alternatywnych form edukacji przedszkolnej na wsi. W nowej edycji nazwa projektu brzmi „Nasze Mazowieckie Małe Przedszkola”, a autorem i liderem obecnego projektu jest Stowarzyszenie Rodziców „TU” z Zalesia Górnego
Druga tura przedszkoli
Badania socjologiczne wskazują na ogromny, pozytywny wpływ edukacji przedszkolnej na dalsze losy edukacyjne i życiowe dzieci. Tymczasem w Polsce, według danych GUS-u, uczęszcza do przedszkoli zaledwie 36% dzieci (na wsiach tylko 25%). Pod tym względem zajmujemy jedno z ostatnich miejsc w Europie! Projekt „Nasze Mazowieckie Małe Przedszkola”, ma na celu poprawę tej sytuacji, czyli tworzenie przedszkoli na terenach wiejskich. Zwłaszcza tam gdzie nie ma żadnych tego typu placówek.
Obecny program będzie realizowany przez 20 miesięcy przy udziale finansowym środków EFS i prowadzony w podmińskich gminach Mrozy, Siennica, Cegłów i Dębe Wielkie. Tam towarzyszenie będzie pomagało dziesięciu nowym placówkom edukacji przedszkolnej, które zostaną zarejestrowane jako punkty, zespoły wychowania przedszkolnego lub przedszkola. Nie tylko, bo trzeba nadal wspierać przedszkola już istniejące w Lipinach, Dłużewie, Podcierniu, Wiciejowie, Górkach i Cygance. Tam dzieci będą uczestniczyły w dodatkowych bezpłatnych zajęciach nauki angielskiego, rytmiki, plastycznych i logopedycznych.
Celem programu jest Ośrodek Rozwoju Społecznej Edukacji Przedszkolnej (ORSEP), który będzie oferował placówkom objętym projektem pomoc psychologiczną i pedagogiczną, uzupełniony o kampanię promującą edukację przedszkolną, opartą na partnerstwie gmina - organizacja pozarządowa. Skierowana ona będzie do samorządów, sołtysów oraz organizacji pozarządowych w gminach, objętych projektem.
Stowarzyszenie Rodziców „TU” z Zalesia zajmuje się edukacją przedszkolną od 9 lat, bazując na wcześniejszym doświadczeniu liderów, którzy w 1996r roku założyli w Zalesiu Górnym pierwszą społeczną placówkę edukacji przedszkolnej w Polsce. Partnerem merytorycznym projektu jest Federacja Inicjatyw Oświatowych w Warszawie - związek fundacji i stowarzyszeń wspierających różne formy aktywności obywatelskiej i przemiany w oświacie. FIO wspiera głównie środowiska wiejskie pomagając przejmować wiejskie szkoły (powiat miński - szkoły w Lipinach i łużewie), przedszkola oraz inne placówki edukacyjne zagrożone likwidacją. Organizacja opracowuje i realizuje programy unijne, dzięki którym założyła ponad 100 Małych Przedszkoli.
Numer: 2009 31 Autor: jzp
Komentarze
DODAJ KOMENTARZ