Mazowsze z Podlasiem

Kapitał-Praca-Rozwój to stowarzyszenie 23 gmin, działające jako lokalna grupa działania z udziałem środków z Europejskiego Funduszu Rolnego. LGD w pracy na rzecz obszarów wiejskich uwzględnia także popularyzację i rozwój produktów lokalnych. Właśnie w minioną niedzielę odbył się festiwal kuchni regionalnej w podsiedleckim Wiśniewie

Cegłów w Wiśniewie

Mazowsze z Podlasiem / Cegłów w Wiśniewie

Na festiwal przyjechali sołtysi wszystkich gmin objętych działaniem LGD. Tam uczyli się pisać wnioski na małe projekty, np. na działanie świetlicy wiejskiej czy stowarzyszenia. Cegłowianki - Elżbieta Gutowska, Wiesława Cabaj
i Halina Osińska przygotowały stoisko z tradycyjnymi potrawami regionalnymi. Wyróżniało się profesjonalnym oznakowaniem i różnorodnością potraw, co zauważyła nie tylko publiczność, ale także redaktor Radia Podlasie i przeprowadził z paniami wywiad. Pytał o nagrodzone sójki mazowieckie (przypomnijmy, że „Perłę 2001” otrzymała Anna Kotuniak z Podciernia) oraz działalność Stowarzyszenia Kół Gospodyń Wiejskich gminy Cegłów - Nasze Tradycje. Panie z Cegłowa uczestniczyły również w konkursie na najlepszą potrawę z wiśniami i zdobyły wyróżnienie.
Na scenie, poza występami miejscowych zespołów ludowych i dzieci z Grodna, zagrała Orkiestra Dęta im. Jana Pawła II z Kałuszyna. W trakcie przeprowadzono pokaz-konkurs drylowania wiśni, w którym uczestniczył wójt, Krzysztof Miklaszewski. Nagród co prawda nie było, bo to przecież rozrywka, ale z tych wiśni ma być przygotowana nalewka na następny festiwal.
Ogromne zainteresowanie wzbudził pokaz małej rewii konnej, a festyn zakończył się uroczystym koncertem o miłości, która niejedno ma imię z udziałem Edyty Ciechomskiej i Ryszarda Wróblewskiego. Nie wiadomo, czy na festynie publiczność wsłuchała się w ich piękne głosy, ale z całą pewnością taka muzyka wymaga jednak odpowiedniej sali koncertowej.
Festiwal w Wiśniewie należy zaliczyć do udanych, bo mimo nie najlepszej pogody, dopisała publiczność. Ogromną życzliwością wykazali się nie tylko organizatorzy - wójt Krzysztof Kryszczuk, dyrektor GOK Janina Dołgich i zarząd LGD, ale przede wszystkim  panie z zespołu Wiśniewiacy, które zadeklarowały występ na trzecim sójkowym festynie w Cegłowie i V Festiwalu Chleba w Mińsku Mazowieckim. Wśród  mieszkańców dało się zauważyć uśmiech, zadowolenie i przyjazny stosunek dla gości.
Przypominamy więc, że kolejna ludowa impreza to trzecia Sójka Mazowiecka w Cegłowie, na którą zapraszamy 9 sierpnia, a w sobotę 12 września już po raz piąty zapachnie w Mińsku swojskim chlebem i folklorem z całej Polski.

Numer: 2009 30   Autor: Danuta Grzegorczyk





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *