Radio w Cegłowie

W niedzielę 12 lipca do Cegłowa zawitała ekipa radiowa Radia dla Ciebie, by na żywo prowadzić tam program. To forma nagrody za zdobycie III miejsca w V Turnieju Gmin Mazowsza „Gmina przyjazna kulturze”, organizowany przez rozgłośnię w 2008 roku

Na falach RDC

Radio w Cegłowie / Na falach RDC

Już o godzinie ósmej na plac przy strażnicy zajechał wóz transmisyjny, obok ustawiono namiot, w którym redaktorzy RdC zorganizowali małe studio, do którego prowadzący redaktor Piotr Łoś na pierwszą rozmowę poprosił wójta Krzysztofa Miklaszewskiego, dyrektor biblioteki Danutę Grzegorczyk i miejscowego młodego poetę. Piotr Dworzyński  rozpoczął audycję swoim wierszem „Mój Cegłów” 
- (...) w ciepły, letni poranek biegnę po łące / czuję na bosych stopach delikatny, miły chłód. / Wącham kwiaty co pięknie pachną wiarą / biegnę – chcę spotkać się z losem  (…) Choć czas jest dziś szalony i skostniały mi ręce / oddycham moim Cegłowem / i chcę śnić, tylko śnić – nic więcej…
Wiersz napisał Piotrek na konkurs „Powiat w literę ujęty” i zdobył nim pierwsze miejsce. Dyrektorka biblioteki poinformowała słuchaczy, że w Cegłowie mieszkają utalentowani ludzie. Jedni piszą wiersze, inni recytują, niektórzy śpiewają, grają na instrumentach lub malują, a biblioteka stara się wspierać ich pasje poprzez konkursy, wystawy czy publikacje. 
Wójt gminy, Krzysztof Miklaszewski, przedstawił gminę, jej położenie i walory turystyczne. Po kilkunastu minutach – w drugim wejściu antenowym -  nadszedł czas na ciekawostki historyczne, co najlepiej uczyniła miejscowa kronikarz, Alicja Branicka. – Ja mogę cały dzień opowiadać historię Cegłowa, więc dla mnie trzy minuty to zdecydowanie za mało – wyznała po zakończeniu wywiadu.
W następnej rozmowie z murarzem Aleksandrem Mikuskiem, redaktor Piotr Łoś nawiązał do nazwy miejscowości
i budowy nowych domów. Do kolejnego wystąpienia, zgodnie z ustalonym przez Danutę Grzegorczyk harmonogramem, przybył Mirosław Chyliński, który na płótnie utrwala krajobraz gminy i zanikającą architekturę Mazowsza. Prowadzący program Piotr Łoś miał wiele pytań o wyznanie mariawickie, a informacji udzielał proboszcz Parafii Starokatolickiej Mariawitów, ks. Grzegorz Dróżdż.  Swoje gospodarstwo agroturystyczne przedstawiła Grażyna Stelmachowska z Rososzy. Był też czas na prezentację ludzi pomocnych. Majster Pol to firma wspierająca kulturę i sport w gminie Cegłów, a prezes Jarosław Supera ze Stowarzyszenia Kapitał-Praca-Rozwój opowiedział o możliwościach zdobywania funduszy dla organizacji i małych przedsiębiorców. Wspiera też kulturę, czego przykładem jest festyn „Sójka Mazowiecka” wpisany do cyklicznych imprez dotowanych przez Lokalną Grupę Działania, czyli stowarzyszenie 23 gmin Podlasia i wschodniego Mazowsza.
O działalności Koła Gospodyń Wiejskich z Cegłowa powiedziały Mirosława Krupa i Elżbieta Gutowska, natomiast Podciernianki poproszono o śpiew, a Anna Kotuniak, laureatka pierwszej Perły - mówiła o sójkach mazowieckich, czyli pieczonych pierogach z kapustą i grzybami. Tomasz Szczęśniak opowiedział o filmowej pasji stowarzyszenia Kulturalna Przystań, bo już w niedzielę ich reportaż o Cegłowie będzie pokazany podczas akcji „Kino letnie”. W radiu usłyszeliśmy grającego na butelce Zbigniewa Wiciaka z DPS „Jedlina” z Mieni, Karola Piątkowskiego grającego na saksofonie oraz zespół BUCKLEYS.
Do Cegłowa przyjechał również redaktor J. Zbigniew Piątkowski, który pochwalił uroki cegłowskiej ziemi i aktywność mieszkańców, a szczególnie ich zamiłowanie do tradycji, czego przykładem są chociażby Podciernianki i Posiadalanki.

Numer: 2009 29   Autor: Janko Fridayski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *