Halinów referendalny
O tym, że zaśmiecanie w gminie miejskiej Halinów ma się dobrze świadczą tereny przystanku kolejowego lub gminnego referendum śmieciowego i w konsekwencji przejęcia przez gminę obowiązku pozbywania się odpadów
Dwa na raz
Burmistrz Jolanta Damasiewicz zreferowała radnym problem zaśmiecania gminy. Okazuje się, że pomimo kontroli umów czy rachunków na odstawiane odpady są liczne przypadki zanieczyszczania zieleni miejskiej i podrzucania śmieci do lasów, śmietniczek ulicznych, wolnych placów, a nawet zbiorników wodnych. Stąd istnieje pilna potrzeba, żeby
w skuteczny i radykalny sposób uporządkować gospodarkę śmieciową na terenie całej gminy. Najefektywniejszym sposobem, zgodnym z prawem, jest przejęcie przez gminę odbioru odpadów od właścicieli nieruchomości, a potem ich transportu i unieszkodliwienia. Oczywiście, wiąże się to z ustaleniem podatku śmieciowego, który płacić będą wszyscy mieszkańcy gminy. Powstanie pozycji podatkowej musi poprzedzić referendum lokalne, dla którego ważności wymagany jest udział 30% ogółu mieszkańców uprawnionych do głosowania. Natomiast do wprowadzenia podatku śmieciowego trzeba ponad 50% ważnych głosów.
Referendum gminne zostało wyznaczone na 20 września 2009 r. i połączone
z referendum w sprawie przyłączenia Okuniewa do Sulejówka. W przypadku, gdy referendum wypali, podatek śmieciowy będą płacić wszyscy mieszkańcy gminy, a tym samym będą zwolnieni z obowiązku rozliczeń z firmą odbierającą odpady.
Obecnie przed urzędnikami gminnymi, radnymi, sołtysami i działaczami społecznymi gminy jawi się problem przeprowadzenia akcji propagandowo-informacyjnej, w której trzeba przekonać mieszkańców do wzięcia udziału w referendum i opowiedzenia się za przyjęciem proponowanego rozwiązania. Jak dotychczas referenda tego typu udały się w powiecie mińskim tylko w gminie Cegłów i Dobre, natomiast całkowicie nieudolnie przeprowadzone w Mińsku Mazowieckim nie przyniosło efektu prócz poniesienia kosztów.
W trakcie dyskusji nad projektem uchwały, radny Bogdan Janczarek pytał
o wysokość opłat wnoszonych przez mieszkańców, a Jan Stankiewicz miał wątpliwości czy referendum w ogóle wyjdzie. Burmistrz Damasiewicz wyjaśniła, że ci co dotychczas płacą za odbiór odpadów z pewnością będą zainteresowani referendum. Wysokość opłat będzie zależna od organizacji odbioru, segregacji i firmy która zostanie wyłoniona w drodze przetargu. Ujednolicony odbiór odpadów przyniesie wymierne korzyści, jak zmniejszone koszty w przeliczeniu na mieszkańca, zlikwidowanie motywacji do podrzucania śmieci i eliminowanie spalania odpadów w piecach CO, zapobieganie pozostawiania dzikich wysypisk i uproszczenie pozbywania się odpadów przez mieszkańców. Mając na uwadze świadomość i zdyscyplinowanie mieszkańców gminy Halinów można założyć że oba referenda okażą się ważne. Będzie więc czyściej, choć może nie w Okuniewie, który wybiera marszałkowski Sulejówek.
Numer: 2009 29 Autor: Franciszek Zwierzyński

Komentarze
DODAJ KOMENTARZ