Halinów referendalny

O tym, że zaśmiecanie w gminie miejskiej Halinów ma się dobrze świadczą tereny przystanku kolejowego lub gminnego referendum śmieciowego i w konsekwencji przejęcia przez gminę obowiązku pozbywania się odpadów

Dwa na raz

Halinów referendalny / Dwa na raz

Burmistrz Jolanta Damasiewicz zreferowała radnym problem zaśmiecania gminy. Okazuje się, że pomimo kontroli umów czy rachunków na odstawiane odpady są liczne przypadki zanieczyszczania zieleni miejskiej i podrzucania śmieci do lasów, śmietniczek ulicznych, wolnych placów, a nawet zbiorników wodnych. Stąd istnieje pilna potrzeba, żeby
w skuteczny i radykalny sposób uporządkować gospodarkę śmieciową na terenie całej gminy. Najefektywniejszym sposobem, zgodnym z prawem, jest przejęcie przez gminę odbioru odpadów od właścicieli nieruchomości, a potem ich transportu i unieszkodliwienia. Oczywiście, wiąże się to z ustaleniem podatku śmieciowego, który płacić będą wszyscy mieszkańcy gminy. Powstanie pozycji podatkowej musi poprzedzić referendum lokalne, dla którego ważności wymagany jest udział 30% ogółu mieszkańców uprawnionych do głosowania. Natomiast do wprowadzenia podatku śmieciowego trzeba ponad 50% ważnych głosów.
Referendum gminne zostało wyznaczone na 20 września 2009 r. i połączone
z referendum w sprawie przyłączenia Okuniewa do Sulejówka. W przypadku, gdy referendum wypali, podatek śmieciowy będą płacić wszyscy mieszkańcy gminy, a tym samym będą zwolnieni z obowiązku rozliczeń z firmą odbierającą odpady.
Obecnie przed urzędnikami gminnymi, radnymi, sołtysami i działaczami społecznymi gminy jawi się problem przeprowadzenia akcji propagandowo-informacyjnej, w której trzeba przekonać mieszkańców do wzięcia udziału w referendum i opowiedzenia się za przyjęciem proponowanego rozwiązania. Jak dotychczas referenda tego typu udały się w powiecie mińskim tylko w gminie Cegłów i Dobre, natomiast całkowicie nieudolnie przeprowadzone w Mińsku Mazowieckim nie przyniosło efektu prócz poniesienia kosztów.
W trakcie dyskusji nad projektem uchwały, radny Bogdan Janczarek pytał
o wysokość opłat wnoszonych przez mieszkańców, a Jan Stankiewicz miał wątpliwości czy referendum w ogóle wyjdzie. Burmistrz Damasiewicz wyjaśniła, że ci co dotychczas płacą za odbiór odpadów z pewnością będą zainteresowani referendum. Wysokość opłat będzie zależna od organizacji odbioru, segregacji i firmy która zostanie wyłoniona w drodze przetargu. Ujednolicony odbiór odpadów przyniesie wymierne korzyści, jak zmniejszone koszty w przeliczeniu na mieszkańca, zlikwidowanie motywacji do podrzucania śmieci i eliminowanie spalania odpadów w piecach CO, zapobieganie pozostawiania dzikich wysypisk i uproszczenie pozbywania się odpadów przez mieszkańców. Mając na uwadze świadomość i zdyscyplinowanie mieszkańców gminy Halinów można założyć że oba referenda okażą się ważne. Będzie więc czyściej, choć może nie w Okuniewie, który wybiera marszałkowski Sulejówek.

Numer: 2009 29   Autor: Franciszek Zwierzyński





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *