Sport z lamusa

Kontynuując rozważania dotyczące dziejów mińskiego sportu, przybliżamy czytelnikom egzotyczną dla jednych, a elitarną dla innych dyscyplinę sportu jaką jest brydż sportowy

Mińsk brydżowy

Sport z lamusa / Mińsk brydżowy

Polski Związek Brydża Sportowego powstał w marcu 1957 roku. Nasza kadra  narodowa zadebiutowała w drużynowych mistrzostwach Europy w 1962 roku w Bejrucie zajmując 7 miejsce. Natomiast już rok później w Baden-Baden okazała się prawdziwą rewelacją zdobywając wśród 18 zespołów brązowy medal z niewielką stratą do triumfujących Anglii i Włoch. Od tego czasu trwa pasmo sukcesów polskich brydżystów wśród których jest mińszczanin - Tomasz Przybora. Największym jego sukcesem było zdobycie złotego medalu na olimpiadzie brydżowej w Seattle w USA w 1984 roku. Doceniając sukcesy naszych brydżystów, europejskie władze brydża sportowego w 1966 roku powierzyły Polsce organizację mistrzostw Europy. W tym samym roku do rozgrywek B-klasy okręgu warszawskiego przystąpiła drużyna mińskich brydżystów pod nazwą LZS Mińsk Mazowiecki.
Debiutujący w rozgrywkach ligowych zespół awansował po roku do A-klasy, w której występował pod firmą GKO Mińsk Mazowiecki. Rozgrywki odbywały się wówczas w Garnizonowym Klubie Oficerskim a w drużynie występowali dwaj zawodowi żołnierze jednostki wojskowej WSW - Jesionowski i  Żydowicz.
W latach 60. w drużynie grali ponadto: Michał Papis (występujący również w drużynie piłki nożnej Mazovii), Zbigniew Nahorski, Szymon Gadomski, Ryszard Kościński (również były czołowy piłkarz Mazovii), Janusz Bystrzyński, Ryszard Możdżonek, Władysław Izdebski, Krzysztof Kulka, Krzysztof Roguski, Andrzej Szydziński, Jerzy Jackowicz, Leszek Parol, Zbigniew Parol, Andrzej Maliszewski, Jerzy Sychowicz, Wiesław Mirosz, Grzegorz Romanowicz. Akces brydżystów do Mazovii nastąpił w 1968 roku i z krótkimi przerwami trwa do chwili obecnej.
Największe sukcesy brydżyści osiągnęli w barwach Mazovii. Wielokrotnie uczestniczyli w finałach mistrzostw Polski par (Krzysztof Kulka, Krzysztof Roguski, Zenon Paca, Władysław Izdebski, Zbigniew Szostak, Andrzej Potyński), w kadrze krajowej (Kulka, Paca, Izdebski, Roguski, Lesław Klader), zdobywali mistrzostwa prawników (Cezary Przasnek, Roguski), spółdzielni mieszkaniowych (Kulka, Roguski, Zbigniew Spodar, Marian Sęk), Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej (Kulka, Roguski). Osiągali również liczące się wyniki w wielu innych prestiżowych turniejach zarówno w kraju jak i poza jego granicami.
Drużyna występowała kolejno w rozgrywkach A-klasy, ligi okręgowej, po reformie administracji w 1975 roku w lidze makroregionalnej (lubelskie, zamojskie, kieleckie, radomskie, tarnobrzeskie i siedleckie). Po kolejnej reformie zespół grał w III lidze WZBS Warszawa a obecnie po awansie w 2008 roku występuje w II lidze, gdzie wśród 16 zespołów drużyna w sezonie 2008/2009 zajęła bardzo wysokie 7 miejsce. Ten znakomity wynik uzyskała drużyna w składzie - Władysław Izdebski, Tadeusz Kościesza, Zygmunt Kuczyński, Krzysztof Kulka, Jan Nadaj, Andrzej Ogłoblin, Andrzej Potyński, Cezary Przasnek (którego ojciec Jerzy Przasnek w latach 60. był znakomitym piłkarzem Mazovii), Krzysztof Roguski, Kazimierz Samoder, Adam Zdrojewski. Oceniając rangę sukcesów brydżystów należy wziąć pod uwagę, iż w samych tylko rozgrywkach I, II i III ligi uczestniczy w kraju przeszło 300 drużyn nie licząc zespołów grających na niższym szczeblu (IV liga, liga okręgowa oraz A-klasa). Mamy nadzieję, że promujący nasze miasto, powiat, środowisko sportowe i klub Mazovii brydżyści nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa.

Numer: 2009 29   Autor: Witold Kopeć





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *