Gimnazja powiatu mińskiego wyszły na egzaminacyjną ponadprzeciętność. A jak wygląda edukacja najmłodszych uczniów w powiecie? Nie chcemy szerzyć defetyzmu, zatem trzeba stwierdzić, że jest... dobrze, choć wynikom większości szkół daleko do ubiegłorocznych. Szkoły zrzucają ten niż na umiarkowanie trudny poziom zadań egzaminacyjnych
Powszechny niżo-wyż

Jest dobrze, bo powiat miński wraz z Płockiem uzyskał siódmą na Mazowszu średnią z egzaminu klas szóstych,
dając się wyprzedzić tylko powiatom warszawskim, otwockiemu, pruszkowskiemu, legionowskiemu, piaseczyńskiemu i Siedlcom. Sąsiednie powiaty - garwoliński czy wołomiński pokonaliśmy prawie 2 punktami,
a węgrowski z siedleckim o 3-4 oczka.
Tym razem oceniając poziom kompetencji edukacyjnych szkół braliśmy pod uwagę skalę staninową, która została określona przez CKE. Zdaniem dyrektorów podstawówek, trudność sprawdzianu dla szóstoklasistów była wyższa niż w roku ubiegłym, ale także z tego powodu została obniżona skala staninowa.
Oceniając wyniki sprawdzianów można jednak optymistycznie spojrzeć na poziom wiedzy mińskomazowieckiej młodzieży. Aż 38 szkół znalazło się na poziomie wyższym od średniej staninowej, co stanowi ponad 70% wszystkich SP w powiecie. Co prawda mamy tylko dwie kwalifikujące się w skali najwyższej, ale mamy także dziesięć, które osiągnęły skalę bardzo wysoką. I nie są to szkoły miejskie. Do czołówki należą szkoły z Górek (poziom najwyższy) oraz bardzo wysoka Niedziałka, Janów czy też Wiśniew. Poziom wysoki uzyskały szkoły m.in. z Brzezin, Transboru i podmińskich Stojadeł.
Aż 22 szkoły uzyskały wynik lepszy od średniej powiatowej, chociaż niewielu udało się utrzymać lokatę z ubiegłego roku. Miejsca w czołowej dziesiątce zajęłytylko szkoły z Górek, Janowa, Chobotu oraz SP-1 z Sulejówka. Przebojem do czołówki (trzecie miejsce) weszła szkoła z Okuniewa, która awansowała aż o 43 pozycje. Ostro zaatakowała czołówkę również mińska Szóstka (awans o 18 oczek) oraz szkoła z Brzózego (wzrost o 11 pozycji).
Mimo ogólnego spadku, w siedmiu szkołach osiągnięto wynik lepszy niż w 2008 roku. To Okuniew, mińska SP-6, Zamienie, Brzeziny, Groszki, Wielgolas i Wiciejów. One też zanotowały wyraźny awans w tegorocznej tabeli. Największe zaś straty zanotowały szkoły w Mistowie i Zglechowie. W tej pierwszej w porównaniu z rokiem ubiegłym średnia spadła aż o 8 punktów, natomiast zglechowska SP miała tegoroczną średnią niższą o 7,6 punktu. Obie szkoły zanotowały największy zjazd, odpowiednio Mistów o 25 a Zglechów o 29 miejsc. Jeszcze niżej (z 6 na 50 miejsce) spadła niepubliczna SP w Dłużewie, ale tam – jak wyjaśnia dyrektor Anna Nagraba - na pięcioro szóstoklasistów aż czworo kończyło edukację z opiniami psychologicznymi.
No i nie sposób nie wspomnieć o kilku szkołach, których dyrektorzy nie udostępnili nam wyniku egzaminu. Ładzyń
i Cyganka gdzieś przepadły w odmętach kanikuły, a dyrektorka Stelmaszczyk z Podciernia dwukrotnie odmówiła odania wyniku testu, zasłaniając się wytycznymi CKE. Podobne zdanie miała dyrektorka SP w Dębem Wielkim Wielkim, ale ta chociaż podała, że jej szkoła mieści się na dolnej granicy wyniku wyżej średniego, czyli uzyskała maksimum 22,8 pkt.
Numer: 2009 28 Autor: J. Zbigniew Piątkowski, wsp. Jacek Lichomski
Komentarze
DODAJ KOMENTARZ