Miniony rok szkolny po raz kolejny ukazał przewagę w edukowaniu naszych pociech szkół niepublicznych i ulokowanych w większych miastach. Mniejsze szkoły, chociaż starają się dotrzymywać kroku potentatom, pozostają za coraz mocniej krystalizującą się czołówką. A ta od dłuższego czasu jest niezmienna
Gonią do pudła

Macierzanka, prywatne gimnazjum z Sulejówka oraz salezjańskie podobnie jak w ubiegłym roku zajęły miejsca na gimnazjalnym podium. Tuż za niekwestionowanymi liderami gimnazjalnej oświaty znalazło się sulejóweckie GM-1, a punktowane miejsca zajęły jeszcze mińskie GM-2, Cegłów, Mrozy (awans o 9 pozycji) i Stanisławów (awans o 10 miejsc). Pierwszą dziesiatkę zamyka gimnazjum w Stojadłach, które zanotowało najwyższy skok jakościowy - awans aż o 17 pozycji i o 10 punktów w stosunku do ubiegłego roku. Ta pierwsza dziesiątka uzyskała także średnią wyższą od średniej powiatowej. Lepsze od średniej mazowieckiej były jeszcze mińskie GM-1, gimnazjum w Wielgolesie oraz w Okuniewie.
Wśród powiatowych gimnazjów duże słowa uznania należą się stanisławowianom, którzy zamieścili wyniki egzaminów na stronie internetowej. I to w sytuacji, gdy Centralna Komisja Egzaminacyjna utajnia wyniki nie tylko gimnazjalistów, ale także szkół podstawowych. W ślad za CKE poszły gimnazja w Halinowie oraz GM-2
w Sulejówku, które potraktowały wyniki egzaminów jako ściśle tajne i stąd znalazły na naszej czarnej liście. Niesklasyfikowany uczeń zwykle repetuje klasę, jednak dla Halinowa i Sulejówka mamy za to żółtą kartkę, która grozi wilczym biletem w przyszłorocznym rankingu, który – jest już pomysł – odpowiednio opracujemy, by wyniki dokładniej promowały pracę szkół.
A jak wypadł powiat miński na tle województwa? W części humanistycznej zajęliśmy 6 miejsce, ustępując jedynie obu powiatom warszawskim oraz sąsiedniemu powiatowi otwockiemu. Wyprzedziły nas jeszcze Piaseczno i Pruszków. Część matematyczno-przyrodnicza wypadła już nieco słabiej, bo tu otwieramy drugą dziesiątkę. Na tle całego Mazowsza wypadamy całkiem dobrze z sumą średnich przewyższającą wojewódzką o ponad jeden punkt, co dało powiatowi dziewiąte miejsce i awans o dwie lokaty w porównaniu z rokiem ubiegłym. Pozostawiliśmy za sobą nie tylko Radom czy też Płock, ale także Siedlce i Ostrołękę, miasta o znacznie większym potencjale edukacyjnym.
PS. Za tydzień - szkoły podstawowe.
A oto najlepsi gimnazjaliści ujawnieni przez szkoły:
Macierzanka - Aneta Wardzyńska 97, Diana Gniado i Marta Frąckiewicz po 96 p., Jarosław Łada, Kamil Parobczyk i Martyna Majchrzyk po 95. Oprócz wymienionych jeszcze 22 uczniów uzyskało 90
i więcej punktów.
Dębe Wielkie - najlepszy wynik z części humanistycznej uzyskała Małgorzata Kościuch - 47 pkt.,
a z częsci matematyczno- przyrodniczej - Wioletta Kurczak, która napisała go na „maksa” (50 pkt.)
Dobre - Aleksandra Czerniawska – 97 pkt,
Piotr Majnert – 94 pkt i Marta Żelazowska - 90 pkt
Kałuszyn - Magdalena Pawlikowska - 93 pkt., Karolina Dmowska - 92 pkt, Karolina Chrościcka i Sylwia Michalczyk –91 pkt oraz Sylwia Abramowska - 90 pkt.
Mrozy - Bartłomiej Sęktas – 95, Emilia Budkowska – 94, Magdalena Skorys - 92 i Katarzyna Broda - 91
Żaków - Ewelina Przasnek - 88 pkt, Kamila Legat - 85 pkt i Artur Jurkowski - 81 pkt
Wielgolas - Nina Chlibiuk i Rafał Sankowski – 92, Kamil Duszyński – 89, Sebastian Antosiewicz – 87 (jako jedyny maks. z matematyki)
Jeruzal - część humanistyczna Agnieszka Sabak
- 44 pkt., a matematyczno – przyrodniczą - Mateusz Pielasa - 49 pkt , Karol Sabak - 48 pkt i Agnieszka Sabak - 45 pkt.
Jakubów - Mateusz Kościesza – 87, Magdalena Ciechańska i Justyna Waat po 86 pkt oraz Kamil Królak i Łukasz Gruba po 84
GM-1 MM - Bartłomiej Bartnicki - 90 pkt
Sinnica - Szymon Zwierz – 90 pkt, Emilia Żaczek
i Tomasz Gruszkowski po 88 pkt
Latowicz - Kamila Gołędowska – 91 oraz Kamil
Jaskulski – 90
Numer: 2009 26 Autor: (jac, jzp)
Komentarze
DODAJ KOMENTARZ