W Żakowie

Niedziela 31 maja br. była chłodnym i ponurym dniem. Ale budynek Zespołu Szkół w Żakowie był tego dnia pełen ciepła i radości oraz otwarty dla wszystkich chętnych go odwiedzić, bo odbywał się tutaj festyn rodzinny

Festyn jak u Zawiszy

W Żakowie / Festyn jak u Zawiszy

Szkoła żakowska w ubiegłym roku świętowała 90-lecie istnienia. W roku bieżącym upływa 10 lat nauczania w nowym budynku szkolnym. W roku szkolnym 2008/2009 edukuje się tutaj ogółem 175 uczniów, w tym 62 w podstawówce, 103 w gimnazjum i 10 w grupie zerowej.
Kadrę pedagogiczną szkoły stanowi 21 nauczycieli w tym 9 dyplomowanych, 6 mianowanych, 5 kontraktowych i 1 stażysta. Obowiązki dyrektora zespołu szkół pełni Kamila Gruba – nauczycielka nauczania początkowego, mając do pomocy, jako zastępcę społecznego Wandę Redzik – nauczycielkę gimnastyki. Radzie rodziców przewodniczy Marzena Biernat. W roku 2003 szkoła otrzymała imię Zawiszy Czarnego, a w 2005 roku sztandar.
W dniu festynu na sali gimnastycznej szkoły zgromadzili się uczniowie, nauczyciele i wychowawcy, emerytowani nauczyciele oraz liczna grupa rodziców i dziadków. Wszystkich w serdecznych słowach powitała dyrektor Kamila Gruba i zaprosiła do wspólnego spędzenia czasu. Koncert „Dla mamy i taty” w wykonaniu uczniów młodszych klas (0-III) był bardzo roztańczony i rozśpiewany. Dzieci wykonały dwa tańce: „Kwiat nenufaru” i „Karuzelę” według choreografii Barbary Antosiewicz i Joli Wołkiewicz. Widok tańczącego kwiatu i kręcącej się karuzeli zrobił na oglądających ogromne wrażenie. Następnym punktem programu artystycznego był tradycyjny, w tym roku XIV Festiwal Piosenki – Żaków 2009.
Organizatorka imprezy Elżbieta Szubińska zaprosiła do jury również rodziców. Po wysłuchaniu 16 piosenek w wykonaniu dzieci, festiwalowe mikrofony otrzymali: Mateusz Zwierz z kl. II za piosenkę „Tomkiem każdy może być” i Karolina Sabat za piosenkę „Zagraj w zielone” oraz Ewelina Barcikowska z klasy IIA gimnazjum za piosenkę „Co z nami będzie”. Natomiast w konkursie rodziców „Super mamą” została Aneta Jankowska z Pogorzeli, mama Kamili z klasy IA gimnazjum, zaś „Super tatą” Andrzej Kieliszczyk z Żakowa, tata Michała z kl. II SP.
O godzinie 15.00, na korytarzu szkolnym, ksiądz proboszcz Marek Kasprzak odprawił Mszę świętą w intencji uczniów i nauczycieli szkoły oraz wiernych. We Mszy dodatkowo uczestniczyli okoliczni mieszkańcy oraz poczet sztandarowy OSP w Żakowie i poczet szkolny Po modlitwie w górnym korytarzu, zwiedzający mieli możność oglądania zdjęć archiwalnych z życia szkoły.
Dużą atrakcją tego dnia był mecz piłki nożnej rozegrany na boisku szkolnym, pomiędzy uczniami i nauczycielami. Spotkanie zakończone remisem 2:2 rozstrzygnęły rzuty karne w których triumfowali uczniowie. Nauczyciele obiecują jednak zwycięski rewanż za rok. Dzięki rodzicom, chętni mogli przez cały czas festynu skosztować herbaty, kawy, domowego ciasta i kiełbaski. Także dzięki nim żakowska impreza miała bogatą i szczególną oprawę, i dlatego to w ich stronę zostały skierowane podziękowania od dyrekcji szkoły za olbrzymie zaangażowanie. Festyn potwierdził, że szkoła żakowska ma charakter środowiskowy i zależy na niej rodzicom, uczniom, nauczycielom i mieszkańcom okolicznych miejscowości. Była to także szkoła elementarna dla autora niniejszego artykułu w trudnych latach okupacji hitlerowskiej 1940 – 1944 roku.

Numer: 2009 24   Autor: Franciszek Zwierzyński





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *