Ludowcy w Podcierniu

Tegoroczne Powiatowe Święto Ludowe, które odbyło się 31 maja przy Szkole Podstawowej w Podcierniu, zbiegło się z wychodzącą na ostatnią prostą kampanią wyborczą do europarlamentu. Dlatego też w tej sztandarowej, cyklicznej imprezie zorganizowanej przez lokalne PSL nie mogło zabraknąć elementów agitacyjnych. Na szczęście gospodarze – Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Podciernie i Okolic zadbali, aby nie był to jedynie konwent wyborczy Koniczynek, organizując równolegle piknik rodzinny z bogatym programem artystycznym, który zdołał przyciągnąć na szkolny plac sporą rzeszę okolicznych mieszkańców

Koniczynki po wodzie

Ludowcy w Podcierniu / Koniczynki  po wodzie

Święto Ludowe rozpoczęło się tradycyjnie południową Mszą świętą w kościele parafialnym w Kuflewie, skąd zaproszeni goście oraz przybyli mieszkańcy przenieśli się pod szkołę podstawową w Podcierniu, gdzie ze sceny przywitał ich wiceprezes powiatowego PSL, Marcin Uchman. Aura nie rozpieszczała przybyłych na uroczystość, dlatego po krótkim opóźnieniu wynikłym z burzy, która przetaczała się nad okolicą, przyszedł czas na podziękowania i odznaczenia. Medalem za Zasługi dla Ruchu Ludowego prezes mińskiego PSL Tadeusz Kosobudzki  uhonorował Annę Kotuniak, przewodniczącą KGW w Podcierniu, a także Stefana Jastrzębskiego oraz Stanisława Stępniaka natomiast Order Serca Matkom Wsi z rąk Ewy Nalewki i Joanny Cholewińskiej otrzymały Stanisława Serwatka oraz Maria Rumak.
Po odznaczeniach przyszedł czas na wystąpienia starosty mińskiego - Antoniego J. Tarczyńskiego, który odczytał list prezesa PSL, Waldemara Pawlaka, a zaraz po nim na scenie ze swoim eurowyborczym przemówieniem pojawił się wiceprzewodniczący sejmiku wojewódzkiego i kandydat na europosła, Krzysztof Borkowski.  
Dla tych, którzy chcieli odetchnąć trochę od wielkiej polityki, oprócz stoisk informacyjnych PSL-u, ARiMR-u i KRUS-u, nie zabrakło również małej gastronomii, wesołego miasteczka oraz innych licznych atrakcji dla najmłodszych. W samym budynku szkoły natomiast można było odwiedzić wystawę prac malarskich artystki, Agnieszki Stelmaszczyk z Podciernia. Na scenie tego dnia zaprezentowały się ludowe Podciernianki, Zamienianki i Orkiestra Dęta im. Jana Pawła II z Kałuszyna, a w dalszej części pikniku rodzinnego swoje talenty zaprezentowali uczniowie tutejszej podstawówki.
W konkursie wiedzy o gminie Cegłów, o wartościowe nagrody zmagali się ramię w ramię zarówno dorośli jak i dzieci. Zabawne scenki z życia klasy z kolei przedstawili uczniowie klas IV pod kierunkiem Marzeny Serwatki, a licznymi układami choreograficznymi bawili podopieczni Honoraty Grudzień. Wieczorem, publiczność rozkołysał zespół „Tercet Letni”, z repertuarem lat 70, 80 i 90, a także występ Kingi Szaniawskiej. Na koniec, energetycznymi przebojami rodzimej muzyki disco bawił natomiast zespół „Na Maxa”.
Rozpoczęte w strugach deszczu Święto Ludowe, z czasem przerodziło się w słoneczny i przyjemny festyn rodzinny. Ale nie obyło się jednak bez chwil grozy. Organizacja całego festynu stanęła pod znakiem zapytania, kiedy to podczas obiadu dla zaproszonych delegatów, zasłabł jeden z jego uczestników, a całe zdarzenie otarło się nawet o udaną akcją reanimacyjną. Całość jednak, znakomicie przygotowana, sprawiła, że każdy kto w niedzielne popołudnie postanowił odwiedzić połączone z piknikiem Święto Ludowe, na brak atrakcji narzekać z pewnością nie mógł.

Numer: 2009 23   Autor: Michał Gołębiowski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *