W ostatnią niedzielę maja w Niepublicznej Szkole Podstawowej im. Stanisława Dłużewskiego w Dłużewie odbyły się obchody 10-lecia istnienia i działalności Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły oraz samej szkoły połączone z festynem rodzinnym. Goście i gospodarze uroczystości spotkali się na Mszy św. w Radachówce przy malowniczo położonej kapliczce, gdzie absolwenci śpiewali psalmy w strojach krakowskich
Dekada próby
Dalszy przebieg uroczystości miał miejsce w szkole, tego dnia pięknie i bogato przystrojonej. Korytarze i sale lekcyjne zamieniły się w sale wystawowe, gdzie wyeksponowano upamiętniony w fotografii, pracach uczniowskich, kronikach i innych dokumentach 10-letni dorobek uczniów, pedagogów i społeczników-rodziców oraz członków Stowarzyszenia.
Na zewnątrz pochmurne niebo, porywisty wiatr, który targał szkolną dekorację – barwną tęczę z roześmianym słońcem, a w szkolnym holu przepełnione ciepłem serca zgromadzonych, roześmiane twarze dzieci i troska gospodarzy, żeby uroczystość przebiegała sprawnie, mimo przykrego figla, jaki sprawiła w tym dniu pogoda.
W krótkich wystąpieniach prezesa Michała Rzewuskiego i dyrektor Anny Nagraby usłyszeliśmy słowa podziękowania i wdzięczności skierowane do tych, którzy tę szkołę powołali do działalności i tych, którzy pracują, aby dzieci z Majdanu, Wólki Dłużewskiej i Dłużewa czuły się tu jak w domu, rozwijały się i przygotowywały do dorosłości. Nie zabrakło ciepłych słów i gratulacji, a te płynęły ze strony gości i władz, szczególnie Grzegorza Zielińskiego, który obiecał wspierać szkołę. Były też skromne pamiątki dla placówki w postaci książek, atlasu, piłek, kwiatów. Wdzięczni uczniowie i rodzice ufundowali na tę okoliczność potomkom patrona szkoły specjalnie przygotowane drzewo genealogiczne rodu Dłużewskich.
Całość uświetniły występy artystyczne, które rozpoczęły dzieci z Dłużewa spektaklem muzycznym. Myślą przewodnią programu było podkreślenie, że każde dziecko ma w sobie talent. Następnie gościnnie wystąpiła mińska Dąbrówka pod kierunkiem Bogusławy Bednarskiej. Barwne ludowe stroje, tańce i śpiew solistów oczarowały zebranych.
Goście poświęcili także trochę czasu na podziwianie kącika regionalnego ze zgromadzonymi dawnymi sprzętami, strojami ludowymi, wieńcami dożynkowymi oraz twórczością dzieci i spisanymi legendami zasłyszanymi od starszych. Można było poznać historię szkoły i jej bogaty dorobek dydaktyczno-wychowawczy zobrazowany tematyczną wystawą fotografii, prezentacją multimadialną, wystawą prac plastycznych oraz kronik szkolnych. Wszystko to wzbudziło zachwyt i przywołało wspomnienia.
Dużym zainteresowaniem cieszyła się licytacja prac dzieci. Na boisku szkolnym uczniowie z Dłużewa i Lipin rozegrali towarzyski mecz piłki nożnej z wynikiem 4:1 dla gości. Odbywały się również potyczki strzeleckie, loteria fantowa, a w kawiarence można było zakupić regionalne ciasta. Tradycyjnie już na wszystkich czekał pachnący gorący posiłek i pyszny, równie nęcący deser przygotowany przez rodziców uczniów dłużewskiej szkoły. Nie zabrakło okazałego jubileuszowego tortu z płonącymi świecami, życzeń, no i zgodnego zdmuchnięcia świec, co wróży dalszą pomyślność szkole.
Dyrektor Anna Nagraba serdecznie podziękowała wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie tak wyjątkowej uroczystości. - Cieszymy się dzisiejszym dniem, jesteśmy dumni z osiągnięć szkoły, do których dochodziliśmy poprzez troski, poświęcenia i wyrzeczenia. Ale to codzienny trud zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły, rodziców i nauczycieli przynosił nam sukcesy i satysfakcję. Uczniowie naszej szkoły w sprawdzianach zewnętrznych zajmowali czołowe miejsca na szczeblu gminy i powiatu, a absolwenci naszej szkoły wyróżniają się w nauce i pracach społecznych w gimnazjach i liceach nie zapominając o szkole jako wolontariusze - mówiła wciąż pełna energii dyrektorka, zapraszając wszystkich obecnych gości na gorącą grochówkę i urodzinowy tort.
Numer: 2009 23 Autor: Janko Fridayski
Komentarze
DODAJ KOMENTARZ