W Cegłowie

W piątek 15 maja odbył się już VII z kolei Festiwal Nauki i Kultury, podczas którego gimnazjaliści mieli okazję zdobywać wiedzę z zakresu biologii, matematyki czy chemii nie z nudnych definicji książkowych, a obserwować i doświadczać je niemal na własnej skórze. Była to również doskonała okazja do pokazania szerszej publiczności swoich własnych wynalazków oraz niecodziennych pomysłów

Talenty do nauki

W Cegłowie / Talenty do nauki

Festiwal Nauki i Kultury narodził się przed 11 laty na Akademii Podlaskiej w Siedlcach. Idea tego typu spotkań i warsztatów na szczęście szybko wyszła poza mury siedleckiej uczelni i jako jedna z pierwszych, zakorzeniła się właśnie w Cegłowie.
Na początku, zgromadzonych na wypełnionej po brzegi sali gimnastycznej, powitała dyrektor Beata Walas. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło silnej reprezentacji wykładowców oraz studentów z Siedlec, którzy z zapałem angażowali się w liczne warsztaty. Szczególnym zainteresowaniem wśród odwiedzających cieszyły się obserwacje biologiczne, oraz prowadzone przez matematyków dr. Krzysztofa Mostowskiego i prof. Wacława Zawadowskiego „Z kartką papieru w przestrzeń”.  Podczas festiwalu obecny był również wicekurator oświaty, a zarazem główny organizator Festiwalu Nauki i Sztuki w Siedlcach, Mariusz Dobijański, który wyraził również ogromne zadowolenie z przebiegu festiwalu oraz potrzebę dalszego szerzenia idei naukowych imprez w regionie.
Festiwal, to jednak głównie okazja dla młodych, do pokazania publicznie swoich niecodziennych zdolności, pomysłowych wynalazków oraz ciekawych zainteresowań. Na specjalnie z tej okazji zorganizowanej gali, prowadzonej przez samych uczniów, do spółki z Beatą Walas – nauczycielką chemii i jednym z organizatorów, odbyła się między innymi prezentacja projektów młodych wynalazców, wśród nich ciekawy prototyp komputera chłodzonego olejem, czy też mini–poduszkowca. Wartym odnotowania akcentem była projekcja filmu Piotra Rżysko, Pawła Tkacza i Kamila Luby z IIIb oraz Adriana Świątka z IIIa pt. „Szkoła w moich oczach” - zabawnego dokumentu z życia ich szkoły, który wysoko oceniony został przez grupę AMF Creatyvni, którzy również opowiadali o swojej przygodzie z filmowaniem.
Wyczekiwanym przez wszystkich gwoździem gali był rozegrany na żywo finał szkolnej edycji „Mam talent”. Spośród wyłonionych podczas przeprowadzonych wcześniej eliminacji chętnych, jury najwyżej oceniło występy Natalii Sieńkowskiej, Sebastiana Kuleszy oraz Agnieszki Jendreas, którzy oprócz pamiątkowych dyplomów dostali również wartościowe upominki, ufundowane przez wójta Krzysztofa Miklaszewskiego a także dyrektora SJO, Tomasza Pałudynę.
- Wszyscy bardzo chętnie uczestniczyli w pracach nad organizacją festiwalu, czego efektem była miła, rodzinna atmosfera, opowiada Danuta Grzegorczyk, ze sztabu organizacyjnego. Gimnazjaliści mają wspaniałą okazję uczyć się tworząc i działać eksperymentując, czyli aktywnie uczestniczyć we własnej edukacji – dodaje.
W dzisiejszych czasach rządzonych przez multimedia dużo trudniej jest efektywnie nauczać z książek, więc być może właśnie w taki sposób należy uatrakcyjniać naukę, by potem przynosiła ona lepsze efekty.

Numer: 2009 21   Autor: Michał Gołębiowski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *