Mińsk Mazowiecki historyczny

Władze samorządowe powiatu mińskiego miasta Mińsk Mazowiecki i kombatantów zorganizowały uroczystości związane z 64. rocznicą zakończenia II wojny światowej, która  pochłonęła około 60 mln ludzi. 8 maja 1945 roku dowództwo niemieckie podpisało akt bezwarunkowej kapitulacji. Dzień ten przyjęto jako Dzień Zwycięstwa i upadek III Rzeszy Niemieckiej.  Był to jednocześnie początek 45-letniej dominacji sowieckiej we wschodniej Europie

Wolność odroczona

Mińsk Mazowiecki historyczny / Wolność odroczona

Tegoroczne obchody odbyły się w dzień św. Stanisława Biskupa Męczennika – Patrona Polski. Uroczystość zapoczątkowała zbiórka pocztów sztandarowych, zaproszonych gości i społeczeństwa przy kwaterach wojskowych na cmentarzu parafialnym. Stawiły się poczty sztandarowe, a w mistrza ceremonii wcielił się dyrektor Leszek Celej, witając gości - starostę mińskiego Antoniego J. Tarczyńskiego, burmistrza Zbigniewa Grzesiaka, ks. dziekana Dariusza Walickiego, kapelana Marcina Czurowskiego, kapłana Jarosława Opalę, przedstawicieli jednostek i związków wojskowych oraz dzieci i młodzież szkolną.
Starosta Tarczyński przypomniał tragedię wojny i prosił uczniów szkół, aby pamiętali o bohaterach tamtych czasów, a kapelan Marcin Czurowski modlił się za tych, którzy nie żałowali trudu, odwagi i poświęcenia dla Ojczyzny. Prosił, ażeby ten dar, który nam wywalczyli był szanowany, a pamięć o bohaterach zachowana. Apel poległych poprowadził por. Arkadiusz Gajewski, a kompania honorowa z 24. Bazy Lotniczej pod dowództwem por. Michała Sobocińskiego oddała trzykrotną salwę karabinową. Młodzież szkolna wspierana przez wychowawców złożyła biało-czerwone goździki i zapaliła znicze na każdej z kwater cmentarza wojennego. Nad tym momentem hołdu czuwał szef rady kombatantów Michał Wasilewski, aby każdy spoczywający żołnierz otrzymał biało-czerwony kwiatek.
W sali gimnastycznej SP-2 w obecności uczniów, gości i nauczycieli został wprowadzony sztandar szkolny i odśpiewany hymn państwowy. Wszystkich powitał dyrektor Mirosław Domański, a Michał Wasilewski przypomniał o ofierze żołnierza polskiego na wszystkich frontach II wojny światowej. Za udział w czynie zbrojnym i utrwalaniu miejsc pamięci narodowej starosta wspólnie z Powiatową Radą Kombatantów ufundował kilkadziesiąt dyplomów uznania.
W części artystycznej wystąpiły dzieci szkolne w programie słowno-muzycznym, przedstawiając inscenizacje z okresu wojennego, a chór odśpiewał kilka pieśni żołnierskich i powstańczych. Akompaniament poprowadził Andrzej Dziugieł, a o uroczystą oprawę tego wydarzenia zadbały nauczycielki szkoły: Alina Kulma, Iwona Matejczuk, Beata Kaczmarska, Lidia Kierzkowska, Renata Miszczak i Marzena Kozak. Zespół folklorystyczny „Dąbrówka” pod dyrekcją Bogusławy Bednarskiej pokazał kilka tańców polskich w tym poloneza i siarczystego mazura. Przy tej okazji zostały rozdane także nagrody za udział w kwietniowym dyktandzie z języka polskiego, które odbyło się na terenie powiatu mińskiego.
Przed zakończeniem uroczystości przedstawiciel IPN-u wygłosił ciekawy, aczkolwiek przydługi odczyt na temat działalności UB na terenie powiatu mińskiego i województwa mazowieckiego. Była jeszcze możliwość obejrzenia wystawy, wiążącej się z wygłaszanym odczytem. Wojna została zakończona w 1945 roku, ale niepodległy byt Państwa Polskiego jeszcze długo niemożliwy.

Numer: 2009 20   Autor: Franciszek Zwierzyński





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *