W Kałuszynie

Światowy Dzień Ziemi to święto naszej kruchej planety,  którego celem jest promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie. Pierwszy sposób to odnawialne źródła energii, a drugi - ochrona lasów, które pochłaniają ogromne ilości dwutlenku węgla. I głównie temu zagadnieniu był poświęcony tydzień Ziemi w Kałuszynie, którego finał stał się swoistym show ku czci natury

Ziemia z energią

W Kałuszynie / Ziemia z energią

Zebrani w sali sportowej uczniowie SP w Kałuszynie i zaproszeni goście obejrzeli inscenizację pt. „Złowroga firma”, przygotowaną przez panie: Agnieszkę Broniarek i Dorotę Kobeszko w wykonaniu  dzieci ze szkolnego koła „Skrzacik”. Następnie klasy piąte zaprezentowały ułożone przez siebie piosenki pod hasłem ochrony lasów - darów natury.
Wśród licznych konkursów, warsztatów, sesji plakatowych, każdy mógł znaleźć coś dla siebie. A było w czym wybierać. Część działań wykraczała poza ramy szkoły.
Członkowie koła LOP wykonali przepiękne plakaty o czystej energii dla domu i środowiska. Pięć najlepszych zdaniem jury prac  uczniów zostało wysłanych na konkurs wojewódzki, w którym Paulina Gierszewska
z Vc  zajęła czołowe miejsce i zakwalifikowała się do etapu ogólnopolskiego. Dzieci zainteresowane życiem awifauny mogły sprawdzić swoją wiedzę w konkursie organizowanym przez bibliotekę w Kałuszynie. Najlepsi ornitolodzy to Martyna Gójska z VIc, Natalia Wąsowska z Vc i Łukasz Gajewski z Vc.
Przez cały tydzień w szkole na poszczególnych przedmiotach pod kierunkiem nauczycieli dzieci wykazywały się swoją wiedzą i umiejętnościami. Klasy pierwsze wykonywały przepiękne drzewa z odpadów, a drugie przygotowały wykorzystując różnorodne odrzuty, wykonywały plakaty przeciw niszczeniu drzew. Z kolei E. Kalisz nadzorowała prace plastyczne klas III, które odpowiadały na pytanie, jak chronię las i jego mieszkańców. Na lekcjach polskiego uczniowie klas V pisali ogłoszenie informujące o sposobach ochrony lasu. A uczniowie klas VI mieli za zadanie napisanie autoreferatu o roli leśnika. 
Maskę Ziemi z makulatury pod kierunkiem W. Stryczyńskiej na plastyce wykonywali także szóstoklasiści. Jury miało bardzo trudne zadanie, a ostatecznie zwyciężyli: A. Ruśplo, K. Witowska, L. Culek.
„Miłorząb japoński - najstarsze drzewo świata”  to hasło przewodnie prac, które uczniowie wykonywali pod kierunkiem K. Mroczek na lekcjach historii i techniki, nad prezentacjami multimedialnymi nt. „Mój przyjaciel, czysty las” pod bacznym okiem I. Borucińskiej  pracowali piątoklasiści, natomiast czwartoklasiści mogli poszerzyć swoje umiejętności informatyczno-przyrodnicze wykonując hasło reklamowe „Chrońmy lasy”. Inwencją twórczą podczas realizacji tego zadania wykazali się: K. Witowska, M. Boruciński, O. Pytkowska.  „Jan Paweł II - miłośnik przyrody” to hasło przewodnie pracy na lekcjach religii, gdzie największym zaangażowaniem wykazały się W. Gańko, K. Przybyłko, M. Wąsowska, P. Osińska.
O przyrodzie pamiętano także podczas zajęć wychowania fizycznego. Uczniowie zmagali się w takich konkurencjach jak hokej makulaturową kulą, gra w kręgle z butelek PET, slalom między butelkami, rzut do kosza papierową kulą.  Najlepszą okazała  się drużyna z klasy IVc.
Z bogatej oferty zajęć mogli skorzystać również matematycy, a punktem kulminacyjnym imprezy było posadzenie papieskiego dębu. Jego nasiona zostały poświęcone 26 maja 2006 roku przez papieża Benedykta XVI.

Numer: 2009 19   Autor: Janko Fridayski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *