Cegłów w Kielcach
Gmina Cegłów jest członkiem Stowarzyszenia Kapitał – Praca - Rozwój, którego celem jest działanie na rzecz rozwoju obszarów wiejskich. W Podcierniu odbyło się spotkanie aktywizujące, gdzie prezes, Jarosław Supera przedstawił możliwości rozwoju wsi i zdobywania funduszy unijnych. Promocja jest najważniejsza, dlatego cegłowianie zaprezentowali się na międzynarodowych targach w Kielcach
Czas na tradycje
Promowali się przez trzy dni - od 17 do 19 kwietnia. To pierwsza w kraju impreza targowa pod kątem produktu lokalnego, agroturystyki i turystyki wiejskiej, dająca możliwość prezentacji oferty szerokiemu gronu odbiorców. Była konferencja na temat perspektyw rozwoju i promocji wsi, warsztaty branżowe (np. o dziedzictwie kulinarnym i turystyce), sesje plenerowe oraz zwiedzanie Muzeum Wsi Kieleckiej. W centralnym miejscu hali targowej na scenie prezentowały się zespoły ludowe.
Na stoisku pod hasłem „Mazowsze – serce Polski” zaprezentowało się Stowarzyszenie Kapitał – Praca - Rozwój, złożone z 23. gmin, które poprzez plakaty i broszury informowały o swoim działaniu.
W Kielcach SKPR reprezentowały dwie gminy - Cegłów i Wiśniew. Z podsiedleckiego Wiśniewa przyjechały dwie panie, które pokazały swoje wyroby i publikacje. Natomiast gmina Cegłów swoimi produktami udekorowała zdecydowaną większość stoiska. Na czele z wójtem, Krzysztofem Miklaszewskim na targi pojechało kilkanaście osób, przede wszystkim reprezentantki Stowarzyszenia KGW„Nasze Tradycje”. Panie wystawiły swoje wyroby rękodzielnicze oraz potrawy regionalne. A mają się czym pochwalić, bo są laureatkami krajowych oskarów kulinarnych. Należy przypomnieć, że Anna Kotuniak za sójki mazowieckie otrzymała Perłę w 2001 roku, Elżbieta Bajszczak za kiełbasę jałowcową krojoną nożem - w 2003 oraz Honorata Cieślak z Rososzy za sery podpuszczkowe - w 2005. Laureatki oraz inne panie z Podciernia i Cegłowa miały możliwość sprzedaży swoich potraw. Pokazane zostały również obrazy Mirosława Chylińskiego z Cegłowa. A Bożena Rostkowska z Mieni podczas targów pracowała z igłą, prezentując swoje hafty. Zabrakło miejsca na pokazanie wszystkich wyrobów, dlatego świetnym pomysłem była ciągła prezentacja multimedialna o Podcierniankach, gminie i stowarzyszeniu. Przygotowane stoisko budziło zainteresowanie zwiedzających i mediów, a w konsekwencji - jako największy wystawca z Mazowsza - otrzymało wyróżnienie.
Wszyscy mieli okazję zobaczyć innych wystawców, oferujących szeroki asortyment służący mieszkańcom wsi, zdobyć doświadczenie i nauczyć się promocji, jaka jest dziś niezbędna w każdej dziedzinie życia.
Numer: 2009 17 Autor: Danuta Grzegorczyk
Komentarze
DODAJ KOMENTARZ