Świąteczne stroiki w MDK

Na ponad tydzień przed świętami w mińskim pałacu tryumfowały stroiki wielkanocne, dzieła ponad 150 uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z powiatu mińskiego. To efekt konkursu, który niezależnie od nazwiska dyrekcji i jakości nagród cieszy się niesłabnącym powodzeniem, wzbogacając tradycję w nowe, plastyczne formy i symbole

Symbole nadziei

Świąteczne stroiki w MDK / Symbole nadziei

Wielkanoc w naszym klimacie nierozerwalnie łączy się z wiosną, odrodzeniem przyrody i z nadzieją na lepsze życie. Wyrażają je więc nie tylko symbole wiary jak Paschał, Baranek czy ogień i woda, ale także uświęcone tradycją jajko, chleb, a nawet motyl wyrażający nadzieję na nasze zmartwychwstanie. Wiele z tych symboli przynieśli młodzi twórcy do holu mińskiego pałacu, ale nie brakowało też całkiem świeckich rekwizytów jak zajączek czy pisanki z kurczętami w… bocianim gnieździe.
Wszystko starannie wykonane, a co najważniejsze – prace powinny być samodzielne, o czym najlepiej wiedziało jury z Katarzyną Milewską, Elżbietą Sieradzińską i Elżbietą Dunajewską w swoim składzie. Widocznie stroiki spełniały normy regulaminu i trafiły w gusta komisji, bo ta najchętniej nagrodziłaby wszystkie prace. Stało się jednak inaczej i do annałów laureatów trafi tylko co dziesiąty artysta.
Wśród najmłodszych zwyciężyła obfita święconka Olgi Przysowy z zerówki mińskiego PM-4 przed stroikami Dawida Płochockiego z Rudy i Oli Wieczorek z Pustelnika. Wyróżniono Piotra Grabarka z Kałuszyna, Dominikę Wierzbicką z PM-2 i Darię Pater z SP-3 w Sulejówku.
Wśród starszych uczniów SP dominowali artyści spoza Mińska. Za stroik w kształcie oryginalnej muszli w  części wielkiego jajka wygrała latowiczanka Angelika Konopacka chodząca do SP w... Wielgolesie, pokonując kolorową święconkę Natalii Zwierz z Transboru i stroik Marty Paski z SP w Rudzie. Tutaj wyróżniono Karolinę Książek z Kopernika, Barbarę Majewską z Górek i Karolinę Kosieradzką z SP w Wiśniewie.
Klaudia Chmielewska z gimnazjum w Cegłowie przygotowała na konkurs niesamowitą kompozycję czterech pisanek, które rozerwały kraty w oknie, a jej koleżanka – Daria Uchman wystawiła włóczkowego królika z takimi jak on kraszankami. Jako trzecią jury oceniło pracę Sylwii Brody z GM w Mrozach, a wyróżniło Mateusza Radzio z GM w Wielgolesie, Joannę Wasążnik z Macierzanki i Agnieszkę Rojek z GM w Jeruzalu.
Okazałych prac było znacznie więcej, ale nagrodę redakcji za pomysł posadzenia kurczęcia na bocianim gnieździe otrzymuje Magda Kaczorek z Kiczek II, która jest uczennicą cegłowskiego gimnazjum.
Naszą uwagę wzbudziło również drzewo ze złotymi pisankami Konrada Bogusza z mińskiej Szóstki i każdy stroik o ukrytych w nim symbolach świąteczno-wiosennych.
Trudno zgadnąć, ile osób obejrzało wielkanocne cudeńka, ale naprawdę warto. Można również pomyśleć czy konkursu nie wzmocnić festynem wielkanocnym połączonym z konkursem palm, kiermaszem produktów regionalnych, a nawet konkursem pieśni wielkopostnych.
Wszystko można zrobić, byleby się chciało. Ośrodkom kultury musi się chcieć, gdy chcą służyć mieszkańcom za ich podatkowe pieniądze.

Numer: 2009 15   Autor: J. Zbigniew Piątkowski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *