Mińsk Mazowiecki ułański

W niedzielę 22 marca 2009 roku odbyły się w kościele patronalnym miasta pw. Św. Jana Chrzciciela w Mińsku Mazowieckim uroczystości patriotyczno-religijne związane z pamięcią o 7 Pułku Ułanów Lubelskich

Wciąż z honorem

Mińsk Mazowiecki ułański / Wciąż z honorem

Niedzielna uroczystość była upamiętnieniem 88 rocznicy, kiedy to 22 marca 1921 roku na placu koszarowym w Kraśniku gen. Kazimierz Sosnkowski przekazał pułkowi sztandar ofiarowany przez społeczeństwo ziemi lubelskiej. W następnym dniu, w tym samym miejscu, Naczelnik Państwa Józef Piłsudski, w obecności parotysięcznego tłumu, udekorował sztandar Orderem Virtuti Militari „za zasługi w bojach, za dzielność i wytrwanie w dobrej i złej doli”. Było to uhonorowanie pułku za męstwo i walki w wojnie polsko-bolszewickiej. Od czerwca 1921 roku miejscem stałego garnizonu 7 pułku ułanów był Mińsk Mazowiecki. Przez kampanię wrześniową pułk poprowadził ppłk. Marian Skrzynecki, który po śmiertelnych ranach od niemieckich kul zmarł 3 października 1939 r. w Mościskach w Lubelskiem. 7 pułk ułanów został odtworzony w kraju w konspiracji, a także w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie w ramach 2 Korpusu Polskiego we Włoszech.
Organizatorem tegorocznych obchodów było Towarzystwo Pamięci 7 Pułku Ułanów Lubelskich im. Gen. K. Sosnkowskiego w Mińsku, któremu przewodniczy Andrzej Osiński. Do kościoła parafialnego pw. św. Jana Chrzciciela stawił się szwadron ułanów w historycznych mundurach ze sztandarem pułkowym, sztandary miejscowych organizacji kombatanckich AK, władze samorządowe ze starostą Antonim Tarczyńskim i burmistrzem miasta Zbigniewem Grzesiakiem oraz przewodniczącym rady miasta Leonem Jurkiem na czele, a także radni, historycy, działacze społeczni, harcerze i liczni wierni. Mszę świętą w intencji poległych i zmarłych żołnierzy 7PUL oraz wprowadzenie historyczne dopełnił proboszcz parafii ks. kan. Marian Sobieszek. Okolicznościową homilię wygłosił ks. Mariusz, który prowadził rekolekcje wielkanocne w tej parafii i na zakończenie udzielił obecnym krzyżem misyjnym pasterskiego błogosławieństwa. W trakcie Mszy św. prezes Osiński wręczył dla pięciu zasłużonych osób dyplomy zasłużonego członka Towarzystwa 7 PUL, które otrzymali ks. Marian Sobieszek, Józef Adamczyk, Zbigniew Nowosielski, Andrzej Orzechowski i Henryk Gruntowski. Takie same wyróżnienia zostały przyznane dla nieobecnych, z powodów zdrowotnych, ks. płk. Jana Sikory i Stanisława Madaraka. Za wyróżnienia w imieniu uhonorowanych podziękował ks. M. Sobieszek. Odśpiewaniem hymnu „Boże coś Polskę” zakończono uroczystości.

Numer: 2009 13   Autor: Franciszek Zwierzyński





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *