W dębskiej Rudzie

Tego dnia nawet przypadkowy przechodzień wiedział, że w szkole w Rudzie dzieje się coś niezwykłego. Świadczyła o tym duża liczba zaparkowanych pod nią samochodów oraz wysiadający z nich zaaferowani ludzie

Bem na ludowo

W dębskiej Rudzie / Bem na ludowo

Wszystko stawało się jasne po przekroczeniu progu placówki. Otóż 19 marca obchodzone są tam imieniny patrona szkoły – święto, które w Rudzie ma już kilkunastoletnią tradycję. W dniu imienin generała Józefa Bema nie ma zwykłych lekcji. Ich miejsce zajmują zajęcia poświęcone sylwetce generała oraz zabawy związane z nadchodzącym pierwszym dniem wiosny. W bieżącym roku bawiono się pod hasłem - piękna nasza Polska cała. Zadaniem każdej klasy było przybliżenie innym folkloru i tradycji wybranego regionu Polski. Należało przygotować krótki pokaz (taniec ludowy, stroje, ciekawostki itp.), stół z daniami regionalnymi do degustacji oraz wystawkę rękodzieła bądź pamiątek.
Występy były niezwykle pomysłowe i starannie przygotowane. Nie można było oderwać oczu od dziewczyn w kolorowych spódnicach, wiankach, czepcach czy zapaskach, a pięknie odtańczone tańce na długo pozostaną w pamięci wszystkich obserwatorów.
Wiele radości wywołało pojawienie się Siudy Baby oraz wygłodniałych myszy, które zaatakowały Popiela. Nie zabrakło też niezwykłych instrumentów muzycznych. Szczególne zainteresowanie wzbudziły: skrzypce diabelskie, burczybas i bazuny.
Równie imponujące były wystawki poświęcone regionom. Pojawiły się tam sprzęty, naczynia, serwetki...
Obok stołów z regionalnymi potrawami nikt nie mógł przejść obojętnie. Piętrzyły się na nich różnorodne przysmaki. Do degustacji zachęcał nie tylko wygląd i aromat smakołyków, ale i niezwykle brzmiące nazwy. Znalazły się tam: prażuchy, klepacze, buchty, bratkartofle, hekele, oblaty i wiele innych.
Święto to pokazało, że rudzka szkoła może się poszczycić - jak zauważyła obecna na uroczystości Wójt Hanna Wodnicka - zdolnymi dziećmi, pomysłową kadrą i wspaniałymi, chętnymi do współpracy rodzicami. Zadowolony też wydawał się Generał Józef Bem, który spoglądał na wszystkich z kilkudziesięciu projektów znaczków pocztowych (plon jednego z konkursów) ze swoją podobizną.

Numer: 2009 13   Autor: Elżbieta Zgódka





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *