Dąbrówka w pałacu

- Grunt to dobre wychowanie - twierdzą na co dzień uczniowie Dąbrówki, prezentując teatralne wizje relacji, tak z ludźmi, jak i ze zwierzętami. Codzienne dąbrówkowe zmagania z kulturą wspierane są żywym aktorskim słowem, pantomimą, kukiełką oraz całym zapleczem plastyczno-teatralnym MDK

Jak w teatrze

Dąbrówka w pałacu / Jak w teatrze

Grzeczny miś mówi zawsze proszę, dziękuję, przepraszam - mówiły podczas spotkania pierwszaki z I d, podopieczni p. Agnieszki Skalskiej, prezentując uczniom klas I-III inscenizację, opartą na fragmentach wierszy J. Brzechwy. Spektakl wyśmiewał i krytykował złe zachowanie, które może się przydarzyć uczniom, np. na przerwie w szkole lub w środkach komunikacji miejskiej. Promował w formie reklam zachowania zgodne z dobrymi manierami. Grupa Teatralna Viktoria przybliżyła zebranym moc czarodziejskich słów i zachęcała do częstego ich stosowania. Bardzo ważnym problemem społecznym jest ludzka obojętność i o niej opowiedzieli swoim teatralnym przekazem uczniowie klasy II e. Pod kierunkiem wychowawczyni Małgorzaty Szczygielskiej-Kluski przedstawili swym szkolnym koleżankom i kolegom baśń Andersena „Dziewczynka z zapałkami”. Z pomocą gestów, mimiki i wzniosłej muzyki wprowadzili zebranych widzów w niezwykle trudny świat emocji i ludzkich uczuć. Do inicjowania twórczych wystąpień zachęcały zebranych wicedyrektorki Jolanta Prus oraz Barbara Reczek. Prawdziwymi mistrzami słowa i twórcami różnorodnych zwierzęcych kukiełek okazali się uczniowie klasy III b, podopieczni Teresy Romaszuk.
Podczas spotkań, w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom zaprezentowali pierwszakom z Dąbrówki wierszowane historie o zwierzętach, oparte na zbiorze Z. Ratajczaka „ZOO”. Recytowane opowiastki, kolorowe i oryginalne kukiełki wyczarowały maluchom przezabawny i nie do końca zrozumiany przez człowieka świat zwierząt. Zachęcały także do zachowań proekologicznych oraz do przysłowiowej miłości do naszych przyjaciół. Występom towarzyszyły przezabawne i niezwykle rytmiczne piosenki o foce, wielbłądzie, hipopotamie, wężu i kosie, co dało podstawy dla wspólnej zabawy oraz integracji. Zaczarowany świat teatru i artystycznych wizji mogli uczniowie Dwójki poznać podczas spotkań w MDK, na które zapraszała dyrektor Hanna Markowska. Z niezwykłą swadą pedagogiczną oprowadzał uczniów po pałacu instruktor zajęć wokalno-muzycznych Daniel Niedźwiedzki. Wprowadzał w tajniki pracy ludzi teatru, pokazywał sprzęt nagłaśniający i oświetleniowy, kulisy oraz scenę. Dzieci obejrzały również pracownię plastyczną, prowadzoną przez Elżbietę Dunajewską i Joannę Wilczak oraz mogły odtańczyć improwizowane tańce na sali baletowej. Jednak atrakcji nie było dość! Uczniowie Dwójki wysłuchali niezwykłych legend i historii, związanych z tym miejscem. Nic więc dziwnego, że z wielkim strachem schodzili do piwnic pałacu, lękając się spotkania z Białą Damą. Udane artystyczne spotkanie zostało utkane w niespodziewaną dramaturgię. Jak to w teatrze!

Numer: 2009 12   Autor: (ret)





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *