Młodzi na drodze

W wypadkach drogowych częściej tracą życie lub zdrowie młodzi ludzie, którzy również są sprawcami nieszczęść dorosłych. Dlatego też 4 marca 2009 r. w mińskim Mechaniku odbyło się sympozjum „Młodzież dla siebie - bezpieczna jazda”. Jego celem było zainspirowanie uczestników do refleksji nad bezpieczną jazdą oraz kształtowanie prawidłowych postaw i profilaktyka podejmowania ryzykownych zachowań przez młodych kierowców. To dopiero początek drogi, a jej końca jeszcze nie widać

Życie to nie gra

Młodzi na drodze / Życie to nie gra

Spotkanie rozpoczął gospodarz Tomasz Płochocki, który powitał organizatorów oraz wszystkich przybyłych gości, w tym przede wszystkim licznie zgromadzoną młodzież. Starosta miński podkreślił zaś pozytywne znaczenie spotkania na rzecz wzrostu bezpieczeństwa w ruchu drogowym w powiecie mińskim.
Na początku sympozjum wyświetlono pilotażowy film przygotowany przez Sekcję Ruchu Drogowego KPP pod tytułem „Szanuj swoje życie - pozwól żyć innym…” którego przesłaniem było pokazanie młodym ludziom refleksji, jak kruche jest życie ludzkie. Film ukazywał miejsca, w których doszło do wypadków oraz przedstawiał przydrożne krzyże i znicze upamiętniające uczestników drogowych wypadków. Niektóre z nich przypominały kolegów słuchaczy obecnych na sali, co potęgowało świadomość zagrożeń.
Pierwszy wykład rozpoczął dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Siedlcach - Jacek Kobyliński, który w swoim wystąpieniu podkreślił młodym kierowcom, że ich pierwsze kroki w zdobywaniu doświadczenia za kierownicą mają przełożenie na to jakimi kierowcami będą w przyszłości, a bezpieczne poruszanie się autem jest przepustką do dalszego dorosłego życia. Wśród informacji, które prelegent przekazał młodzieży znalazły się między innymi informacje na temat statystyk, z których wynika, że ludzie w wieku od 17 do 30 lat, dwa razy częściej od pozostałych powodują drogowe zagrożenie. Dyrektor podkreślił również niski poziom tolerancji wśród uczestników ruchu drogowego, przejawiający się brakiem kultury niektórych kierowców, szczególnie tych młodych, którzy powinni zdobywać doświadczenie w zgodzie z obowiązującymi przepisami i normami. Właśnie planowane są zmiany w prawie ruchu drogowego, które mają służyć przede wszystkim zaszczepieniu w kierowcach odruchu kulturalnej i bezpiecznej jazdy.
Następny temat dotyczył przyczyn, skutków i społecznych kosztów wypadków drogowych, a przedstawił je Wojciech Pasieczny, znany wszystkim policjant i podróżnik. Pasieczny sugestywnie pokazywał tragiczne skutki niewłaściwego zachowania się na drodze, ilustrując je zdjęciami i filmami, Młodzież z zapartym tchem słuchała jego wykładu, a szczególnie motta, że warto mieć marzenia, bo życie to nie wirtualna gra, jest tylko jedno i warto o nie dbać szczególnie na drodze i za kółkiem.
O drogowych niebezpieczeństwach mówił również Piotr Wojda, naczelnik sekcji ruchu drogowego, który przedstawił stan zagrożenia wypadkami w powiecie mińskim. On również pokazał młodzieży ogrom niebezpieczeństw czyhających na drogach, posiłkuąc się słowami Sobiesława Zasady, który był przeciwnikiem niebezpiecznej jazdy. Wojda podkreślił zaangażowanie policjantów w krzewieniu zasad bezpieczeństwa oraz przybliżył konsekwencje łamania przepisów ruchu drogowego.
Wystąpiła również psycholog Maria Albrechcińska-Oleksiuk, podsumowując wyniki ankiet wypełnianych przed konferencją przez młodzież, które miały określić podejście młodych ludzi do przestrzegania i akceptowania prawa ruchu drogowego.
Na zakończenie sympozjum Wojciech Pasieczny przy wykorzystaniu programu zasymulował słuchaczom przebieg wypadku. Na jego przykładzie pokazywał jak niebezpiecznych sytuacji można byłoby uniknąć, gdyby kierowca wykonał szereg właściwych manewrów na drodze. Niestety, zaproszeni do dyskusji chłopcy nie stanęli na wysokości wymagań bezpiecznego przewidywania i reakcji na drogowe ekstrema.

Numer: 2009 11   Autor: Janko Fridayski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *