O tym jak zaplanujemy własną karierę zawodową w pełni zależy nie tylko od nas, ale również od miejsca, gdzie będziemy zdobywać wiedzę i umiejętności. - Pobieranie praktyk w naszym Centrum Kształcenia Praktycznego na pewno spełni oczekiwania przyszłych fachowców - zapewnia dyrektor Wiesław Rogala, który przez kilka lat zrobił z CKP szkolną firmę na miarę XXI wieku
Dekada fachowców

Mińskie Centrum Kształcenia Praktycznego posiada pięć nowocześnie wyposażonych pracowni - gastronomiczna, krawiecką, stolarską, mechaniczną i ogólnobudowlaną. Ich wyposażenie warte jest wiele tysięcy złotych.
Po kilku latach posuch obecnie CKP kształci około 700 uczniów. W klasach zasadniczych (w sumie 144 praktykantów) fachowe szlify zdobywają monterzy instalacji i urządzeń sanitarnych, stolarze, posadzkarze, murarze, technolodzy robót wykończeniowych, mechanicy pojazdów samochodowych, a w klasach specjalnych - kucharze małej gastronomii i posadzkarze. Centrum to także praktyczny azyl dla 142 techników budownictwa, elektroników, technologów odzieży, mechaników i kelnerów.
W wielu zawodach rekrutacja ulega zdecydowanej poprawie. Jednak niektóre profesje jak np. krawiec, kucharz czy cukiernik ulegają degradacji. Tak się ostatnio dzieje, że znakomicie wyposażona pracownia krawiecka wykorzystywana jest tylko jeden dzień w tygodniu, a gastronomiczna – przez dwa dni. Dlaczego?
- Tą sytuacją można być zdziwionym, ponieważ miński urząd pracy oferuje możliwości zatrudnienia w tych zawodach, a śledząc rynek pracy można stwierdzić, że w chwili obecnej notorycznie brakuje właśnie krawcowych i gastronomów, a szczególnie kucharzy – irytuje się dyrektor Wiesław Rogala.
Twierdzi przy okazji, że pogląd o zbyteczności i wysokich kosztach kształcenia zawodowego jest błędny. Wielu przedstawicieli firm goszczących w Centrum twierdzi, że nawet oni nie posiadają takich maszyn, co bezpośrednio oddziałuje na jakość praktyk.
Przykładem jest Ośrodek Mechaniki i Diagnostyki Pojazdowej CKP w sąsiedztwie Mechanika przy ul. Sosnkowskiego w Mińsku, który może szczycić się nowo zamontowanymi sześcioma podnośnikami, urządzeniami diagnostycznymi oraz zestawami narzędzi. Uroczystość z okazji zakończenia programu doposażenia ośrodka odbyła się 12 grudnia 2008 roku. Wtedy to zaproszonym gościom (władzom starostwa i szkół) dyrektor Wiesław Rogala przedstawił prezentacje multimedialną, a następnie oprowadził ich po stanowiskach z zamontowanymi podnośnikami. Jest to obecnie jeden z najlepiej wyposażonych ośrodków województwa mazowieckiego, co z efektami wykorzystuje jego kierownik Tomasz Walasik, dążący z dyrektorem Rogalą do jak najszybszego odrestaurowania całej stacji.
Pomaga im w tym, jak i w innych przedsięwzięciach, dziewięciu nauczycieli zawodu - Witold Krasiński, Kazimierz Oklasiński, Zdzisław Roguski, Bogdan Zalewski, Grzegorz Łodyga, Andrzej Konca, Piotr Brokowski, Henryk Cacko i Roman Osial.
W ramach projektu Ministerstwa Edukacji Narodowej o wyposażeniu CKP, CKU i szkół zawodowych w stanowiska do egzaminów zawodowych współfinansowanego z EFS, Centrum pozyskało doposażenie 660 tysięcy złotych dla siedmiu zawodów - krawców, kucharzy małej gastronomii, posadzkarzy, monterów instalacji i urządzeń sanitarnych, stolarzy oraz mechaników pojazdów samochodowych.
- Informacje o tych i innych zawodach można uzyskać dzwoniąc do CKP na numer 758 29 08 lub 605 587 558 - zaprasza wszystkich na zajęcia do pracowni CKP dyrektor Rogala. Przed nim i jego pracownikami, prócz naboru, stoi nowe wyzwanie - obchody 10-lecia CKP. Wszystko wskazuje, że nie będzie smutno.
Numer: 2009 11 Autor: J. Zbigniew Piątkowski
Komentarze
DODAJ KOMENTARZ