W Mrozach

W kwietniu 2008 r. Szkoła Podstawowa im. Romualda Traugutta w Mrozach obchodziła 100-lecie swego istnienia. Na zakończenie obchodów roku jubileuszowego, w minioną środę 18 lutego otwarto Szkolną Izbę Pamięci i Tradycji, której pomysłodawczynią i organizatorką jest Ewa Grabarczyk

Zwrot ku tradycji

W Mrozach / Zwrot ku tradycji

Uroczystość zaszczycili swoją obecnością znakomici goście, a wśród nich władze samorządowe z wójtem Dariuszem Jaszczukiem, wizytator Zofia Tolak, proboszcz Eugeniusz Jankowski, przedstawiciele rodziców, miejscowi artyści, dyrektorzy szkół, uczniowie, nauczyciele i przyjaciele szkoły.
Po powitaniu gości przez dyrektor SP Renatę Bakułę, wnętrze izby pamięci i tradycji poświęcił miejscowy proboszcz. Dzięki uczniom, ich rodzicom, dziadkom i nauczycielom udało się zgromadzić wiele cennych eksponatów. Są to przedmioty codziennego użytku gospodarstwa domowego i rolnego, używane już bardzo dawno temu na mazowieckiej wsi, stare radioodbiorniki, pieniądze wycofane z obiegu, a także fotografie i najstarsze dokumenty dotyczące historii naszej szkoły. Wśród nich są pozwolenia na budowę szkoły z 1916 r., świadectwa szkolne z lat trzydziestych i okupacji, sztandar ZHP z 1938 r., stare fotografie nauczycieli, dyrektorów, odznaczenia oraz cenne książki – mroziańskie białe kruki.
- W izbie będą odbywały się żywe lekcje wychowania regionalnego i patriotycznego. Stanie się ona miejscem zachowania od zapomnienia historii szkoły i tradycji ludowej naszej małej ojczyzny, Mrozów i okolic – zapewniała dyrektor Bakuła.
Następnie odbyła się część artystyczna w wykonaniu Koła Przyjaciół Biblioteki i klasy integracyjnej o polskiej Pyzie, która do Mrozów przywędrowała. Scenariusz napisano na podstawie książki H. Januszewskiej „Pyza na polskich dróżkach” z wykorzystaniem tańców i piosenek ludowych oraz efektów multimedialnych. To widowisko również przygotowała Ewa Grabarczyk przy współpracy Małgorzaty Ślązek, Agnieszki Rybak, Mirosława Pieńkowskiego i Wiesława Grabarczyka.
Uroczystość zakończył  - jak przystało na jej wymowę - staropolski poczęstunek.

Numer: 2009 10   Autor: (jzp)





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *