W Latowiczu

Rokrocznie w Latowiczu organizowane są uroczystości upamiętniające wydarzenia jakie rozegrały się tutaj w nocy z 19 na 20 lutego 1944 roku, kiedy to nastąpiła nieudana próba odbicia przez oddziały AK przetrzymywanych w budynku szkolnym ponad 60 osób aresztowanych w wyniku Wielkiej Wsypy

Żyją w pamięci

W Latowiczu / Żyją w pamięci

Niemcy zdawali sobie sprawę, że w próbie ataku na więzienie, znaczącą rolę odegrało miejscowe podziemie. Aresztowali więc w sąsiedniej wsi Iwowe 7 osób związanych z AK. Większość została zamordowana na posterunku żandarmerii w Latowiczu, a reszta w obozach koncentracyjnych.
Tegoroczna 65. rocznica tamtych wydarzeń miała miejsce w niedzielę 22 lutego. W południe została odprawiona uroczysta suma w kościele parafialnym pw. Św. Walentego w Latowiczu. Proboszcz Wojciech Zdun wygłosił okolicznościowe kazanie. Niestety zabrakło tym razem ks. prałata płk. Jana Sikory – uczestnika ataku na posterunek żandarmerii w Latowiczu. Lata trudu wojennego i  powojennego oraz wiek dały o sobie znać. Zresztą, w ogóle na uroczystości brakowało świadków tamtych wydarzeń. Dobrze się stało, że w ostatnich latach organizację tych uroczystości przejęły szkoły i władze samorządu lokalnego, bo z prawdziwych AK-owców żyją już tylko nieliczni.
Po mszy na czele z orkiestrą pod batutą Andrzeja Osiaka i sztandarami przemaszerowano pod budynek szkolny, gdzie pod tablicą pamiątkową poszczególne delegacje złożyły kwiaty. Honory gospodarza pełniła dyrektor szkoły Joanna Papińska, która pokierowała tą częścią uroczystości.
Okolicznościową akademię rozpoczęto odśpiewaniem hymnu państwowego. Wśród gości znaleźli się między innymi kombatanci AK, starosta Antoni J. Tarczyński, wójt Latowicz Bogdan Świątek-Górski, sekretarz generalny ZKRPiBWP Stanisław Całka, przewodniczący rady gminy Latowicz Jan Domański, sekretarz Borowie Marta Serzysko i przewodniczący PRK przy staroście mińskim, Michał Wasilewski.
Uczniowie zaprezentowali program artystyczny, na który złożyły się wiersze oraz pieśni wojenne i powstańcze. Dzieci do występów przygotowały nauczycielki Marta Dełega i Ewa Suda zaś oprawa muzyczna była dziełem Olgi Kasmyniny. Wspaniałą scenografię sali wykonał zespół nauczycielek - Krystyna Wołkowiecka, Małgorzata Tomaszewska i Agnieszka Włodarczyk.
W ramach wystąpień gości, starosta Antoni J. Tarczyński podziękował wójtowi i dyrektor szkoły za zorganizowanie uroczystości, wyrażając uznanie za ocalanie tradycji od zapomnienia. Wójt Świątek-Górski wyraził żal z racji nieobecności ks. Sikory i potwierdził wolę kontynuowania pamięci o wydarzeniach w Latowiczu. Na zakończenie kombatanci i zaproszeni goście zostali poczęstowani obiadem serwowanym na stołówce szkolnej.

Numer: 2009 09   Autor: Franciszek Zwierzyński





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *