W powiecie mińskim
Z nowym rokiem rozpoczął swoją działalność Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy (PŚDS) przy ul. Sosnkowskiego 43 w Mińsku. Jego głównym zadaniem jest stworzenie bezpiecznego miejsca dla dorosłych osób niepełnosprawnych intelektualnie, które będą mogły w nim rozwinąć swoje umiejętności społeczne z zakresu samodzielności oraz własne zainteresowania i pasje twórcze
Dom rozwoju

Nasz dom samopomocy w swojej ofercie terapeutycznej proponuje treningi umiejętności: społecznych, kulinarnych, budżetowych, zastępowania agresji, zajęcia techniczne, warsztaty plastyczne, teatralne i dramowe, pracownię komputerową oraz wsparcie psychologiczne i pedagogiczne dla uczestników i ich rodzin – informuje potencjalnych pensjonariuszy dyrektor Justyna Juszczak (na zdjęciu).
Planowane są również projekty edukacyjne, skierowane do różnych grup społecznych - mieszkańców miasta, młodzieży, oraz do środowisk osób niepełnosprawnych i ich opiekunów i przyjaciół. Zajęcia terapeutyczne odbywać się będą od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 15.00., ale również - w szczególnych sytuacjach jak wyjazdy krajoznawcze, edukacyjno-kulturalne i spotkania integracyjne - w soboty i niedziele.
Na razie na potrzeby PŚDS trwa urządzanie internatu Mechanika, które przeciągnie się do końca marca, ale już można się kontaktować w sprawach pobytu, wybierając numery PCPR tj. 025 759 27 77 lub 025 759 27 78.
Dyrektorka przy okazji apeluje: - Jeżeli jesteś osobą zainteresowaną bądź znasz w swoim najbliższym otoczeniu osoby niepełnosprawne intelektualnie, które chętnie skorzystałyby z naszej oferty to nasz Dom jest dobrym miejscem by podzielić się swoimi problemami, by poznać nowych ludzi, by zdobyć profesjonalną pomoc a przede wszystkim, by wspólnie spędzić czas w gronie przyjaznych osób oraz zdobyć ciekawe doświadczenia i nauczyć się nowych umiejętności społecznych i zawodowych.
Prowadzony przez powiat dom samopomocy jest państwowym, bo finansowanym przez wojewodę, powieleniem inicjatywy Caritas, która prowadzi od kilku lat warsztaty terapii zajęciowej. Od kwietnia br. jego podopiecznymi będą osoby dorosłe z brakami intelektualnymi, a wiec głównie absolwenci szkół specjalnych mieszkający w miastach i wsiach powiatu mińskiego.
Numer: 2009 04 Autor: (jzp)
Komentarze
DODAJ KOMENTARZ