W Mińsku Mazowieckim i Siedlcach

Z okazji 27 rocznicy tragicznych wydarzeń stanu wojennego w Polsce, w niedzielę 14 grudnia 2008 roku odbyły się w Mińsku Mazowieckim i Siedlcach obchody okolicznościowe zorganizowane przez posłów i działaczy PiS oraz zarządy NSZZ Solidarność

Okruchy wojennego

W Mińsku Mazowieckim i Siedlcach / Okruchy wojennego

W Mińsku obchody grudniowych wydarzeń rozpoczęły się zbiórką pocztów sztandarowych, zaproszonych gości i osób zainteresowanych przed budynkiem KPP przy ulicy Stefana Kardynała Wyszyńskiego, bowiem w tym budynku mieściła się siedziba mińskiego oddziału NSZZ „Solidarność”. Wśród uczestników między innymi byli członkowie i seniorzy „S”, przedstawiciele WP, policji, straży pożarnych, samorządu lokalnego i powiatowego, kombatantów, instytucji, szkół, organizacji społecznych i politycznych. Całość uroczystości odbyła się przy udziale orkiestry i kompanii reprezentacyjnej policji oraz około 20 sztandarów różnych organizacji, związków  instytucji. Tło historyczne tamtych czasów przybliżył obecnym Janusz Kuligowski – były prezes Towarzystwa Przyjaciół Mińska Mazowieckiego, a o współczesnej solidarności międzyludzkiej mówił Daniel Milewski z młodzieżowej grupy Nowe Spojrzenie.
W tak doniosłej atmosferze na budynku KPP została odsłonięta i poświęcona tablica pamiątkowa NSZZ „Solidarność”, którą będzie się opiekować młodzież z Gimnazjum i Liceum im. Polskiej Macierzy Szkolnej.
Następnym akcentem obchodów był marsz pamięci do ronda im. NSZZ „Solidarność”. Poświęcił je ks. Marek Doszko, były proboszcz parafii Siennica, a harcerze z miejscowego hufca przedstawili na ulicy inscenizację patrolu wojskowego z okresu stanu wojennego.
Część artystyczno-historyczna obchodów miała miejsce w pałacu Dernałowiczów, gdzie koncertował Tadeusz Sikora, jeden z bardów Solidarności. Była także możliwość zwiedzenia wystawy o stanie wojennym zorganizowanej przez Edwarda Mizikowskiego i spotkania się z wiecemarszałkiem Senatu RP Zbigniewem Romaszewskim, który powracał z uroczystości w Siedlcach. Senator w swoich wypowiedziach stwierdził, że największą stratą stanu wojennego było uśmiercenie solidarności międzyludzkiej. Obecnie tolerowana jest arogancka władza, a media i środki przekazu pogłębiają kłótnie i niezgody, a miała być przecież druga Japonia…
W Siedlcach uroczystość została rozpoczęta mszą świętą w kościele parafialnym pw. Św. Stanisława Biskupa Męczennika. Uroczystości towarzyszyły poczty sztandarowe oddziałów NSZZ „Solidarność” z Siedlec, Sokołowa Podlaskiego, Węgrowa i KPN. W ich asyście przemaszerowano pod tablicę ks. Jerzego Popiełuszki i pomnik Tadeusza Kościuszki, gdzie parlamentarzyści, samorządowcy, związkowcy, przedstawiciele organizacji społecznych i politycznych złożyli wiązanki kwiatów. Przemówił poseł Tchórzewski – pierwszy przewodniczący związku „Solidarność” w Siedlcach, nawiązując do wydarzeń tragicznego stanu wojennego.
Po uroczystościach w kaplicy Matki Boskiej Kodeńskiej odbyło się spotkanie z wicemarszałkiem Romaszewskim i posłem Tchórzewskim. Wzięło w nim udział około 150 osób.

Numer: 2009 01   Autor: Franciszek Zwierzyński





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *