Wygląda na to, że święta możemy spędzić w politycznym spokoju i nadzieją na lepszy 2009 rok. Jeśli nie w całym kraju, to na pewno w miastach i wsiach mińskiej ziemi. Jest wprawdzie kilka zadr poruszających nerwy, ale to nie wina naszych tuzów Platformy Obywatelskiej, którzy w piątek 12 grudnia zwołali spotkanie w sali koncertowej szkoły artystycznej
Platforma sukcesu

Usiedli przy stole prezydialnym bez fajerwerków. Nawet nie wzmocnili się logiem partii, a przedświąteczny nastrój podkreślała tylko sztuczna choinka. Reszta była naturalna szczera i poważna, choć nie bez krzty ironii, którą migiem chwytała pół setki spragnionych politycznych rozważań.
Rozpoczął poseł Czesław Mroczek, mówiąc głównie o reformach PO w sferze ubezpieczeń, prawa budowlanego, profesjonalnych sił zbrojnych, zdrowia oraz Orlików i schetynówek. Leszek Celej (radny sejmiku z PO) skupił się na kulturze, oznajmiając zebranym, że w Mińsku Mazowieckim stoi jeden z siedmiu na Mazowszu koncertowych fortepianów, który można wykorzystać w cyklu szopenowskich koncertów. Mirosław Krusiewicz przypomniał zaś, że właśnie mijają dwa lata od jego awansu na dyrektora departamentu, któremu podlega setka szkół a Krzysztof Michalik skupił się na budżecie powiatu, którego wydatki pierwszy raz przekroczą 100 mln złotych, co dobrze nam wróży przy braku długu i ciągłemu spadkowi bezrobocia.
Najrealniej wyjawiał swoje racje i obawy Andrzej Kuć. Jako przewodniczący opozycyjnego klubu może tylko krytykować i narzekać na burmistrza, ale – jak przyznał - z dość miernymi skutkami.
Prezentacje platformianych vipów trwały ponad godzinę, więc prowadzący spotkanie Dariusz Jaszczuk dość krótko skrytykował podział pieniędzy na remonty mniejszych zabytków i tylko 20-procentowe dofinansowanie inwestycji przez urząd marszałkowski. Wójt Wojciech Witczak pytał zaś, gdzie się podziały jednomandatowe okręgi wyborcze i dlaczego nikt ni znajdzie bata na zarząd dróg wojewódzkich?
Ideę zniesienia karty nauczyciela poparł zaś dyrektor Wyszogrodzki Pochwalił się przy okazji, że jego gimnazjum otrzyma pieniądze na zakup laptopa dla każdego ucznia. Za to radykalnie wystąpiła wójt Hanna Wodnicka twierdząc, że płatna autostrada nie odciąży wąskiego gardła w Dębem. – Trakt Brzeski dał nam car, wy dajecie coś więcej – ironizowała Wodnicka.
- W takim tonie można mówić, gdy będzie mińska obwodnica. Też chciałbym, by autostrady nic nie kosztowały, ale rozsądek mówi co innego – ripostował poseł Mroczek. Za to przyznał rację Jaszczukowi co do schetynówek i ubolewał, że ani jedna droga w powiecie ni zakwalifikowała się do subwencyjnej puli. Może coś da odwołanie. Natomiast jednomandatowe okręgi będą w... samorządach, a bezpośrednie - wybory starosty.
Platforma nie ustąpi również w reformy oświaty. – Albo wyższe place, albo przywileje – sugerował Mroczek, krytykując pracę nauczycieli na emeryturze. Podobnie myśli Leszek Celej twierdząc wręcz, że zapisy KN szkodzą samym nauczycielom.
Kałuszynowi prawie zaszkodziło orlikowe boisko, ale mimo 1,7 mln kosztów i kłopotów z wykonawcą burmistrz Soszyński nabrał doświadczenia i będzie miał obok zmodernizowanej szkoły nowoczesny obiekt sportowy.
Najwięcej pytań do posła i mińskiego radnego miał Marcin Zagórski. Pytał o podatek liniowy reformę ZUS, politykę oświatową miasta a za kłopoty z basenem obwiniał przede wszystkim radnych.
O ile poseł Mroczek zgodził się, że nie wszystkie reformy są po myśli PO, o tyle radny Kuć musiał przypomnieć całą historię budowy aquaparku, by Zagórski z Koseskim nie odwracali kota ogonem. W kwestii basenu i innych złych inwestycji radni PO mogą sobie tylko pogadać i krytykować marnotrawienie milionów mińskich podatników.
Na koniec poseł Mroczek tłumaczył zasady komercjalizacji szpitali i działania prezydenta na szkodę zdrowia Polaków. - SP ZOZ to ani piec, ani wydra. Jego dyrektor pozostaje bezkarny nawet po doprowadzeniu szpitala do ruiny – przekonywał, namawiając do pilnowania swoich składek na ubezpieczenie zdrowotne. Na razie służba zdrowia to rak publiczny, ale PO zrobi wszystko, by nie uśmiercał Polaków.
Numer: 2008 51 Autor: J. Zbigniew Piątkowski
Komentarze
DODAJ KOMENTARZ