Piątka o listopadzie 1830

W sali widowiskowej MDK odbyła się miejska uroczystość upamiętniająca 178. rocznicę wybuchu powstania listopadowego. Dyrektor SP-5  Ewa Szczerba po krótkim słowie wstępnym przekazała głos młodym artystom, przygotowywanym przez polonistki Iwonę Kokoszkę i Mariolę Kruszewską oraz nauczycielkę muzyki Magdalenę Jakubowską

W nastroju brzóz

Piątka o listopadzie 1830 / W nastroju brzóz

W tle scenografii przedstawiającej jesienny las i brzozowy krzyż, przez którego ramiona przewieszona była biało-czerwona wstęga, wystąpili uczniowie mińskiej Piątki, którzy dzięki swym talentom recytatorskim i wokalnym niepostrzeżenie wprowadzili widownię w nastrój głębokiej refleksji i zadumy nad przemijaniem. Symbolicznym gestem oddania hołdu i pamięci poległym powstańcom 1830 roku i wszystkim żołnierzom, którzy w różnym czasie naszej krwawej historii oddali swe życie za ojczyznę, było złożenie przez dziewczęta kwiatów pod brzozowym krzyżem.
W dalszej części występu młodzież Piątki przedstawiła krótki rys historyczny powstania, bogato przeplatany strofami poezji patriotycznej i dźwiękami nastrojowej muzyki przy akompaniamencie pianina, fletów i innych instrumentów muzycznych. Niekłamanych wzruszeń dostarczyły publiczności pieśni wykonywane przez solistów i szkolny chór. Obecni na uroczystości usłyszeli między innymi: „Rotę”, „Warszawiankę”, „Bywaj dziewczę zdrowe”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „Tam na błoniu” i inne piękne polskie pieśni, które na stałe wrosły w naszą kulturę i tradycję narodową.
Piątkowe spotkanie przy muzyce i poezji patriotycznej, mimo że przebiegało  we wczesnych godzinach popołudniowych, miało charakter bardzo nastrojowy. Przeniosło widownię myślami i sercem w  odległą przeszłość. Naprawdę może cieszyć fakt, iż dzięki takim uroczystościom pamiętne wydarzenia sprzed ponad stulecia nie tylko nie odchodzą w mroki niepamięci, ale stają się bliższe  zarówno starszemu, jak i młodszemu pokoleniu mińszczan.

Numer: 2008 50   Autor: (ik)





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *